Strona główna Aktualności Jak powinna wyglądać antykoncepcja po 40. roku życia?

Jak powinna wyglądać antykoncepcja po 40. roku życia?

przez admin

Czterdziestka to magiczny wiek nie tylko dla mężczyzn, ale przede wszystkim dla kobiet. Niestety, wiele z nich okres ten kojarzy z menopauzą, przybieraniem na wadze i uderzeniami gorąca. Prawda jest jednak taka, że tak jak zmienia się nasze ciało, tak powinien również zmieniać się sposób, w jaki o nie dbamy. Antykoncepcja ma w tym przypadku ogromne znaczenie, bo wiele pań zapomina o swojej kobiecości sądząc, że najlepsze lata mają już za sobą. A tak naprawdę, po 40-tce życie dopiero się zaczyna!

Starzenie jest dla kobiet trudnym tematem. Każda przemijająca dekada jest dla wielu powodem do smutku. 40. urodziny nie muszą jednak oznaczać końca świata. Wręcz odwrotnie! Życie w tym wieku może się dopiero zacząć. Dla kobiet 40 lat to tak naprawdę jeden z najlepszych okresów w życiu. Zazwyczaj w tym wieku kobiety mają już odchowane dzieci, ustabilizowaną sytuację zawodową, ale zapominają o sobie, myśląc że młodość, a wraz z nią to, co najlepsze, odeszło. Bardzo często wynika to po prostu z kiepskiego samopoczucia, przepracowania czy dolegliwości, które zwykle pojawiają się w tym wieku. Kobiety często zapominają też o tym, że wraz z wiekiem powinny zmieniać sposób pielęgnacji zarówno ciała, jak i duszy. Bardzo wiele, w tym samopoczucie i zdrowie, zależą od tego, jak o siebie dbamy.

Dojrzałość zaczyna się po 40-tce

Pamiętajmy, że młodość to w rzeczywistości stan ducha. Niewątpliwie jednak wraz z wiekiem w kobiecym organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Nieregularne cykle, mniejsza owulacja czy nadmierne krwawienia to najczęstsze zmiany w funkcjonowaniu organizmu, które mogą wystąpić u kobiety po 40. roku życia. Do tego dochodzi jeszcze spowolniona przemiana materii, nadciśnienie, problemy z wątrobą czy żylaki. Dla wielu kobiet objawy te oznaczają kres kobiecości, a co za tym idzie, również przestają kontrolować swoją płodność. Zapominają jednak, że mniejsza owulacja czy nieregularne cykle, a nawet ich brak nie oznaczają zmniejszonej płodności, bo ta zwykle działa bez zarzutu do 55. roku życia. Jeszcze do niedawna ciąża po 30-tce uznawana była za późną. Dziś coraz częściej kobiety rodzą dzieci bliżej a nawet po 40-tce.

Dlatego antykoncepcja w tym wieku nadal odgrywa ważną rolę. Nie może być ona jednak taka, jak w wieku 20 czy 30 lat. Antykoncepcja powinna uwzględniać nie tylko wiek kobiety, ale również wynikający z tego stan jej zdrowia. Dobór odpowiedniego zabezpieczenia powinniśmy skonsultować z lekarzem, który podobnie, jak w przypadku młodszej pacjentki, musi przeprowadzić dokładny wywiad. Warto przekazać mu wszystkie bardziej i mniej istotne informacje, bo przy doborze odpowiedniej antykoncepcji znaczenie ma wiele czynników, w tym pojawiające się już w tym wieku problemy zdrowotne. Przed ustaleniem terapii hormonalnej lekarz powinien również zlecić serię podstawowych badań krwi, w tym poziomu cholesterolu.

 

Tabletki wciąż najlepsze

Kobiety po 40. roku życia cieszące się dobrym zdrowiem mogą stosować większość metod antykoncepcji dostępnych na rynku. Jednak w zależności od potrzeb ich doborze powinien nam pomóc lekarz. W przypadku kobiet skarżących się na nadmierne krwawienie najlepsze będą tabletki jednoskładnikowe, zawierające progestagen, które bierze się bez przerw. Miesiączki w tym czasie nie występują, mogą pojawiać się niewielkie krwawienia. Tego rodzaju tabletki sprawdzą się również w przypadku kobiet cierpiących na cukrzycę. Panie z zaburzeniami hormonalnymi powinny sięgnąć po tabletki dwuskładnikowe. Estrogen odpowiada za regulację cyklu, zaś progestagen za zmniejszenie obfitości krwawień. Po 40. roku życia kobietom zaleca się tabletki z mniejszą dawką estrogenu, ze względu na występującą w tym wieku mniejszą krzepliwość krwi. Tabletki dwuskładnikowe mają również działanie prozdrowotne – zmniejszają ryzyko raka jajnika czy jelita grubego. Mogą również łagodzić pierwsze objawy menopauzy.

Nowoczesne metody dla dojrzałych

Okazuje się również, że modne wśród młodych kobiet plastry antykoncepcyjne o wiele lepiej sprawdzają się u starszych użytkowniczek. Wszystko przez wątrobę, która może być nieco obciążana w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Plastry nie będą wywoływać wzdęć czy zaparć, które mogą towarzyszyć tabletkom. Dodatkowo wchłanianie hormonów przez skórę odciąży krwioobieg i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Dojrzałe kobiety mogą również z powodzeniem stosować wkładki domaciczne. Zaleca się je kobietom po porodzie, a trwałość samej wkładki to ok. 5 lat. Metoda ta sprawdzi się u pań, które zwykle nie pamiętają o zażywaniu pigułek.

Antykoncepcja po 40. jak lekarstwo

Stosowanie antykoncepcji jest bardzo ważne po 40. roku życia nie tylko w związku z zapobieganiem ciąży, ale i działaniem prozdrowotnym. Antykoncepcja nie tylko pomaga regulować cykl, ale i poziom hormonów w organizmie. To z kolei przekłada się na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Warto pamiętać, że dobrze dobrana antykoncepcja zapobiega wahaniom wagi i poprawia przemianę materii. Długotrwałe stosowanie antykoncepcji nie tylko nie jest szkodliwe, ale wręcz zbawienne dla naszego organizmu. Kobiety, które wybierały tę metodę zapobiegania ciąży o wiele rzadziej chorują na nowotwory układu rozrodczego. Pamiętajmy również, że świadoma antykoncepcja po 40. Roku życia to nie tylko zażywanie tabletek czy stosowanie plastrów, ale przede wszystkim regularne badania i wizyty u ginekologa.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej