Strona główna Aktualności Jak przyznawane jest odszkodowanie za śmierć matki?

Jak przyznawane jest odszkodowanie za śmierć matki?

przez admin

Trudno przygotować się na śmierć ukochanej osoby. A w razie wypadku sytuacja jest o tyle szczególna, że zawsze ma charakter niespodziewany, co potęguje poczucie bólu i cierpienia. Warto jednak pamiętać, że choć pieniądze nie przywrócą życia bliskiego, to przywrócą w jakimś zakresie równowagę finansową po jego stracie. Dlatego warto starać się o odszkodowanie za śmierć matki, gdyż może to pomóc w odnalezieniu się w nowej, trudnej sytuacji. Co warto wiedzieć o tym świadczeniu i jak wygląda procedura jego przyznawania?

Formalności i postępowanie

W sytuacji śmierci matki lub innej bliskiej osoby w wypadku, można ubiegać się o rekompensatę od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Trzeba jednak pamiętać, że nasze roszczenia muszą być właściwie udokumentowane. Dlatego konieczne jest przedstawienie dowodów potwierdzających zarówno odpowiedzialność danego podmiotu (najczęściej zakładu ubezpieczeń), jak również zasadność wysokości sprecyzowanych roszczeń.

W tym celu niezbędne jest uzyskanie dokumentacji z postępowania karnego, jeśli takie jest lub było prowadzone przez policję, prokuraturę, sąd. W aktach sprawy powinny znajdować się wszystkie informacje dotyczące okoliczności wypadku, jego uczestników, a także właściwego ubezpieczyciela, do którego należy skierować roszczenia.

Oczywiście nie każde zdarzenie powoduje, że z urzędu prowadzone jest postępowanie karne. Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym może dojść również w miejscu pracy lub w gospodarstwie rolnym. Wówczas sporządza się odpowiednie protokoły, które również mogą dać podstawę do przypisania winy pracodawcy lub właściciela gospodarstwa, a w konsekwencji do zgłoszenia szkody do ich ubezpieczyciela.

Drugą kategorią dowodów są dokumenty potwierdzające charakter i rozmiar naszej krzywdy. Nie wystarczy bowiem wykazanie samego faktu pokrewieństwa ze zmarłym. Przede wszystkim trzeba wykazać, że przed wypadkiem utrzymywaliśmy bliskie i trwałe relacje z poszkodowanym. Zadośćuczynienie ma zrekompensować negatywne emocje i uczucie towarzyszące stracie osoby bliskiej.

Odszkodowanie za śmierć matki może obejmować natomiast koszty związane z pogrzebem, postawieniem nagrobka, a nawet organizacją stypy. Bywa też wypłacane w przypadku znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej rodziny. Ponadto jeśli na zmarłym ciążył obowiązek utrzymania uprawnionego, zazwyczaj małoletniego dziecka, to wówczas zasadne jest przyznanie renty alimentacyjnej. Świadczenie to wylicza się w oparciu o średnie zarobki osoby zmarłej przed zdarzeniem.

Komu przysługuje odszkodowanie za śmierć matki?


Nie trudno rozstrzygnąć, że odszkodowanie za śmierć matki przysługuje jej dzieciom. Wydaje się to być rzeczą oczywistą, ale praktyka odszkodowawcza rządzi się swoimi prawami. Po pierwsze o zasadności przyznania świadczenia nie decydują tylko więzy krwi. Jeśli syn lub córka nie utrzymywali kontaktów ze swoją matką, nie spędzali razem czasu lub żyli w konflikcie, to odszkodowanie się nie należy. Konieczne jest bowiem wykazanie, że zmarła była osobą bliską. Dlatego odszkodowanie można otrzymać nie tylko za śmierć matki biologicznej, ale także macochy, jeśli udowodni się istnienie silnej więzi emocjonalnej. Zdarzają się również sytuacje, że dziecko jest wychowywane przez opiekuna prawnego np. przez babcię, która zastępuje matkę. Wówczas taką relację należy uznać jako rodzic-dziecko, mimo że zmarły faktycznie matką nie jest.

Możliwe kwoty

Każda sprawa jest inna, dlatego wniosek o wypłatę odszkodowania za śmierć matki musi być rozpatrywany indywidualnie. Wysokość sumy świadczenia zależy w dużym stopniu od sytuacji materialnej w jakiej znalazła się rodzina. Jeśli zmarła była jej głównym żywicielem, można spodziewać się wyższej kwoty. Podobnie ma się kwestia wysokości zadośćuczynienia. Straty moralne, problemy ze zdrowiem psychicznym czy trauma po odejściu bliskiego również mają na nią wpływ.

W trudnych sytuacjach, gdy bliscy nie wiedzą jak lub nie czują się na siłach, by zajmować się samodzielnie dochodzeniem odszkodowania, bardzo pomocna okazuje się pomoc specjalisty. Pomoże on w dopełnieniu wszelkich formalności, pomoże zgromadzić odpowiednią dokumentację, a przede wszystkim profesjonalnie poprowadzi sprawę tak, by uzyskać odszkodowanie w najwyższej możliwej wysokości. Dodatkowe informacje dotyczące odszkodowania za śmierć matki, można również znaleźć na stronie: http://odszkodowanie448.pl/odszkodowanie-za-smierc/czy-odszkodowanie-za-smierc-matki-przysluguje-niezaleznie-od-wieku-dziecka/. Żadne pieniądze z pewnością nie zrekompensują utraty bliskiej osoby. Zapewnią one jednak stabilizację finansową i pomogą w trudnej sytuacji życiowej.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej