Strona główna Aktualności Pościel to kluczowy element sypialni – jak o nią dbać?

Pościel to kluczowy element sypialni – jak o nią dbać?

przez admin

Pościel jest integralnym elementem każdej sypialni. Składa się standardowo z poduszek, kołdry i prześcieradła. Często można do niej zaliczyć także małe poduszki nazywane jaśkami. Aby dobrze nam służyła przez wiele lat, musimy o nią dbać. W regularnych odstępach czasowych należy wykonywać określone zabiegi, które zapewnią naszej pościeli długą żywotność w idealnym stanie, przy zachowaniu wszelkich jej właściwości.

Wietrzenie i trzepanie pościeli

Jeśli na zewnątrz panuje ładna pogoda, pościel warto wietrzyć. Nie powinniśmy jednak tego robić przy wysokich temperaturach i na pełnym słońcu, ponieważ nagrzana pościel będzie idealnym siedliskiem bakterii i roztoczy.

Uwaga! Pościeli nie wietrzymy, jeśli panuje duża wilgoć na zewnątrz, pada deszcz lub śnieg czy utrzymuje się mgła. W takich warunkach poduszki i kołdry mogłyby namoknąć i trzeba byłoby je suszyć.

Najlepiej wietrzyć pościel na delikatnym mrozie, dzięki któremu drobnoustroje zginą, a my będziemy mieli czystą, pachnącą świeżością pościel. Wietrzenie pozwala na zachowanie komfortu spania pod kołdrą i na poduszkach. Pościel możemy wietrzyć nie tylko na zewnątrz, na balkonie czy tarasie, ale również na łóżku przy otwartym na oścież oknie.

Przeczytaj artykuł „Jak wietrzyć pościel„, aby poznać odpowiedzi na inne ciekawe pytania.

Jak dbać o poduszki?

Oprócz wietrzenia, systematycznie, najlepiej codziennie, powinniśmy trzepać poduszki. Dzięki temu ich wkład nie zbije się w jedną kulę. Zasadniczo raz do roku lub w miarę własnych, indywidualnych potrzeb, powinniśmy wyprać poduszkę – w tym celu można oddać poduszki do prania w pralni chemicznej, albo wyprać je samodzielnie w pralce lub ręcznie – zgodnie z zaleceniami producenta, jakie powinny znajdować się na metce pościeli.

Uwaga!

Będąc posiadaczem poduszek wypełnionych puchem lub pierzem, należy stosować znacznie mniej środków piorących niż zwykle – 1/3 tego, co najczęściej wsypujemy lub wlewamy do prania.

Jak dbać o kołdrę?

Podobnie jak poduszki, kołdrę także powinniśmy strzepywać przynajmniej raz dziennie. Raz w tygodniu trzeba ją wietrzyć, a na łóżko pozostawiać swobodnie rozłożoną, aby mogła wywietrzeć. Jeśli na co dzień nie możemy sobie pozwolić na to, aby mieć rozłożone łóżko i musimy chować pościel do skrzyni czy kufra, pamiętajmy o tym, żeby jej zanadto nie upychać, ponieważ jej skład zostanie zgnieciony i nigdy nie odzyska swojego dawnego wyglądu i właściwości.

Ważne!

Kołdry z pierza należy prać w pralce co około 2-3 lata. Można je czyścić częściej przy stosowaniu piany z rozgotowanego mydła, wcieranej w kołdrę gąbką. W ten sam sposób spłukuje się pozostałości mydlin, a następnie suszy w przewiewnym miejscu, najlepiej poza mocno operującym na niebie słońcem.

Pościel wełnianą można prać nawet dwa razy do roku, najlepiej ręcznie, płynem z lanoliną.


Jak dbać o prześcieradła?

Najmniej kłopotu będziemy mieli z utrzymaniem w odpowiednim stanie naszych prześcieradeł. Zwykle wystarczy je po prostu regularnie wyprać w pralce i wyprasować, aby zawsze były świeże i zapewniały nam idealny komfort spania.

Stosując te proste w gruncie rzeczy zabiegi pielęgnacyjne, można zachować właściwości naszej pościeli na dłużej i zapewnić sobie spanie w czystych warunkach.

Jak prać kołdry z puchu i pierza?

Drogie, ale i bardzo dobrej jakości kołdry z puchu i pierza, również można prać, choć ich wypełnienie wykazuje wysoką wrażliwość na wykorzystywane podczas prania środki chemiczne oraz wysoką temperaturę. Kołdry puchowe i z pierza nie można wirować i suszyć na pełnym słońcu.

Najbezpieczniej będzie oddać takie kołdry do pralni chemicznej, gdzie specjaliści właściwie je odświeżą. Zalecane jest czyszczenie kołder raz do roku, albo częściej, jeśli wykorzystują je alergicy lub dzieci. Jeśli chcemy uprać takie kołdry samodzielnie, powinniśmy użyć niewielkiej ilości dobrej jakości detergentu, włączyć program przystosowany do prania tkanin delikatnych oraz ustawić temperaturę na maksymalnie 40 stopni Celsjusza w pralce automatycznej. Nieumiejętne, ręczne pranie kołder z puchu lub pierza może doprowadzić do zbicia się wypełnienia w kłębek i jego degradacji.

Na stronie sklepu z pościelą SlodkieSny.pl znajdziesz więcej ciekawych informacji o tym jak kupować i użytkować pościel czy kołdrę. Zapraszamy!

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej