Strona główna Aktualności Jaki sport dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry?

Jaki sport dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry?

przez admin

AZS może ograniczyć dziecku uprawianie ulubionych sportów. Intensywne treningi czy chlorowana woda w basenie często nasilają zmiany na skórze. Jaką aktywność sportową wybrać dla dziecka i jakich zasad przestrzegać, kiedy nasza pociecha ma skórę skłonną do atopii?

Początek roku szkolonego to czas, kiedy wybieramy dla dzieci różne formy aktywności. Dla przedszkolaków i dzieci szkolnych są to często dodatkowe zajęcia sportowe. Jaki ruch wybrać dla dziecka ze skórą atopową, z czego lepiej zrezygnować i jakich zasad przestrzegać, aby mogło być aktywne i szczęśliwe?

Co się dzieje ze skórą?

Atopowe zapalenie skóry, inaczej nazywane też egzemą, skazą białkowa, świerzbiączką czy astmą skóry pojawia się najczęściej u noworodków lub u dzieci przed piątym rokiem życia. Mimo, że występuje głównie u dziewczynek, to chłopcy ciężej je przechodzą. Przy AZS skóra jest przesuszona, zaczerwieniona, zaczyna się łuszczyć oraz występuje intensywny świąd i pieczenie. Przy nasileniu objawów pojawiają się pęcherze wypełnione płynem, które po pęknięciu zmieniają się w zaschnięte strupy. Pękający naskórek powoduje nawracające zakażenia skóry.

 

Aktywność fizyczna przy atopii

Przy skórze atopowej zmiany dotyczą praktycznie całego ciała, chociaż na niektórych partiach występują częściej. Podrażnienie i nasilenie objawów może być wywołane wieloma czynnikami, w tym także aktywnością fizyczną. Wzrost temperatury ciała podczas ruchu, pot, kurz, pocieranie skóry czy chlor w basenie mogą potęgować objawy. Na co zwrócić uwagę, aby dziecko mogło uczęszczać na ulubione zajęcia sportowe?

Intensywny ruch

Rodzaj aktywności dziecka powinien być dostosowany do stopnia nasilenia zmian na skórze oraz ich lokalizacji. Jeśli takie zmiany dotyczą kończyn, lepiej zrezygnować z wykonywania niektórych ćwiczeń, np. powodujących stałe ocieranie skóry. Nadmierny wysiłek fizyczny prowadzi do przegrzania organizmu, podrażnienia skóry wilgotnym ubraniem czy intensywne pocenie się, które dodatkowo nasila świąd. Sucha, atopowa skóra wymaga również większego nawadniania, dlatego podczas zajęć sportowych należy pamiętać o dostarczaniu dziecku dużej ilości wody. Odzież musi być przewiewna, najlepiej biała bez barwników, regulująca temperaturę ciała oraz pomagająca w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci. Dobrze, aby ubranie sportowe malucha było wykonane ze specjalistycznej tkaniny przeznaczonej do skóry z problemami, która eliminuje podrażnienia i tworzy barierę ochronną przed zanieczyszczeniami.

Zajęcia w wodzie

Zajęcia na basenie to nie tylko ćwiczenia ogólnorozwojowe, ale także nauka pływania, co dla rodziców jest bardzo istotne. Jednak dzieci ze skórą atopową muszą szczególnie uważać. Przede wszystkim nie powinny korzystać z basenów z chlorowaną wodą, ponieważ chlor jest silnym utleniaczem i jeszcze bardziej uszkadza wrażliwy naskórek. Warto więc poszukać basenu z wodą ozonowaną. Jeżeli zmiany na skórze są bardzo nasilone, naskórek pęka lub ma widoczne nadkażenie bakteryjne, najlepiej wybrać inny ruch dla dziecka.

 

Szczególna higiena i pielęgnacja

Rozgrzaną sportem i spoconą skórę należy odpowiednio oczyścić. Najlepiej schłodzić, umyć emolientem i nawilżyć odpowiednim preparatem. Tak samo po wyjściu z basenu, kiedy to odparowująca z powierzchni skóry woda, jeszcze bardziej ją wysusza. Warto pamiętać, że już sama twarda woda działa niekorzystnie dla skóry atopowej. Jeśli zostanie umyta np. mydłem zasadowym, jej stan się pogorszy. Konieczne jest więc używanie do mycia preparatów będących emolientami, zawierających delikatne składniki myjące, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry, a dodatkowo tworzą na niej film ochronny. Pamiętajmy, że skóra atopowa musi być nawet kilka razy w ciągu dnia nawilżana i natłuszczana. Uprawiając sporty trzeba ją jeszcze częściej i dokładniej pielęgnować, zarówno przed jak i po ćwiczeniach. Istotne jest, aby produkty do jej pielęgnacji nie zawierały substancji zapachowych i barwników, które mogą nasilić stan zapalny. Ulgę skórze atopowej przyniosą preparaty apteczne z cholesterolem oraz witaminami A oraz E. Doskonale natłuszczą, zabezpieczą przed utratą wilgoci z naskórka, zwiększą elastyczność i ochronią przed pękaniem.

Aktywność ruchowa jest dla rozwoju dziecka niezwykle istotna. Nie należy więc z niej zupełnie rezygnować. Jeśli jednak nasza pociecha ma skórę skłonną do AZS, która jest sucha, cienka i wyjątkowo wrażliwa, musimy szczególnie ją chronić i odpowiednio pielęgnować.

Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów firmy Ziołolek

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej