Strona główna Aktualności Charakterystyka i zastosowanie witaminy K

Charakterystyka i zastosowanie witaminy K

przez admin

Zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę dla naszego organizmu są witaminy? Jaką pełnią rolę? Co mogłoby się stać, gdybyśmy nie znali ich norm, nie kontrolowali ich poziomu, nie uzupełniali w porę? Dzięki temu artykułowi dowiecie się, jak witamina K wspiera jakość naszego życia.

Co to jest witamina K?

Substancja, dla uproszczenia nazywana witaminą K, jest de facto z grupą związków, pochodnych chinonowych: filochinon (K1), menachinon (K2) i menadion (K3).

Gdzie ją znajdziemy? Otóż, postać K1 możemy dostarczyć z pożywienia, głównie za sprawą zielonych warzyw liściastych (np.: natka pietruszki, brokuły, szpinak, jarmuż) i olejów roślinnych, zaś K2 z syntezy bakteryjnej w jelitach. Dlatego jej źródłem są produkty sfermentowane, np. natto, czyli sfermentowana soja, jak również kiszona kapusta, sery. Jej źródło znaleźć możemy także w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka, mleko i jego przetwory. K3 natomiast, jest postacią syntetyczną. Przyswajalność witaminy K jest różna w zależności od jej rodzaju. Witamina K1 wchłaniana jest w około 30-70%, natomiast K2 prawie w całości. Na jakość wchłaniania wpływa także rodzaj tłuszczów, jakie dostarczamy do organizmu, gdyż podobnie jak wit. A, D, E witamina K również rozpuszcza się w tłuszczach.

Witamina K zostanie zdecydowanie lepiej zaabsorbowana w otoczeniu kwasów jedno- i wielo- nienasyconych, a jej przyswajalność drastycznie spadnie przyjmowana wraz nasyconymi kwasami tłuszczowymi.Odporność witaminy K na obróbkę termiczną i przechowywanie jest wyższa niż na promienie słoneczne, więc z uwagą dobierajmy miejsce oczekiwania produktu na konsumpcję.Witaminę K trudno przedawkować, gdyż usuwana jest z naszego organizmu wraz z kałem i moczem.

 

Zapotrzebowanie na witaminę K

Według badań dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 1μg/ kg masy ciała.Większa część dziennego zapotrzebowania na tę witaminę uzupełniana jest ze zbilansowanej diety, bogatej w warzywa i produkty probiotyczne. Jest stosunkowo łatwo dostępna dla naszego organizmu, jednak tylko w przypadku odpowiedniego stylu życia i odżywiania.

Po co nam witamina K?

Rola witaminy K w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest bardzo ważna. Sam odkrywca nadał jej nazwę „witamina koagulacji”. Odgrywa ona bowiem kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Z tej racji podawana jest noworodkom, ponieważ nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej flory bakteryjnej jelit (a co za tym idzie nie są jeszcze w stanie syntezować K2), a także zalecana kobietom w ciąży jako profilaktyka skazy krwotocznej.

Bierze też czynny udział w transportowaniu wapnia w organizmie i sprzyja wiązaniu go w kościach, dlatego nie można pominąć jej roli w zapobieganiu osteoporozie.

Wpływa również na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych i chroni je od zwapnienia. Z tego względu sugeruje się suplementację tą witaminą osobom znajdującym się w grupie zagrożenia chorobą wieńcową.Ponadto, obserwuje się jej działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, a nawet przeciwbólowe.

Zagrożenia wynikające z niedoborów witaminy K.

Gdy brak nam czasu na przygotowywanie urozmaiconych posiłków 5 razy dziennie możemy być narażeni na niedobór witaminy K (więcej informacji o witaminie K, znajdą Państwo na stronie http://www.sloncewpigulce.pl/witamina-k/co-to-jest-witamina-k2-dzialanie). Stan braków odpowiedniego stężenia witaminy K w organizmie potęguje zażywanie antybiotyków, gdyż osłabiamy w ten sposób mikroflorę bakteryjną jelit, a tym samym zabijamy pożyteczne bakterie tam bytujące, które tworzą dla nas witaminę K. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest stosowanie diet odchudzających i ograniczenie w spożywaniu odpowiedniej ilości wartościowych pokarmów. Zbyt monotonne i ubogie menu, zwłaszcza w liściaste warzywa może przyczynić się do pogłębienia niedoborów witaminy K. To z kolei może być groźne w skutkach dla zdrowia, a skrajnie nawet dla życia człowieka.

Jej braki objawiają się zaburzeniami i nienaturalnie wydłużonym czasem krzepnięcia, a zatem krwotokami z nosa i obfitymi miesiączkami, biegunkami, sińcami po mocniejszym dotknięciu, częstymi infekcjami bakteryjnymi czy zaburzeniami ze strony układu nerwowego.Długotrwale nieuzupełniany poziom witaminy K może prowadzić do: niedokrwistości, uszkodzenia wątroby, zaburzeń wchłaniania, osteoporozy.

Interakcje

Witamina K wykazuje współdziałanie z witaminą D i wapniem w procesie formowania kości.Jest koagulantem, a tym samym antagonistą lekarstw antykoagulacyjnych, czyli przeciwzakrzepowych, gdyż osłabia ich działanie. Zatem nie powinny po nią sięgać osoby, u których obniżony poziom krzepliwości jest pożądany, czyli ludzie ze skłonnościami do zakrzepów i zatorów.

Dbaj o zdrowie!

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego właściwa, zbilansowana i różnorodna dieta to podstawa. Przemyśl swój styl odżywiania. Jeśli stwierdzisz, że jest daleki od ideału sięgnij po suplementy, takie jak witamina K.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej