Strona główna Aktualności Jak wynegocjować podwyżkę? Przygotuj się do rozmowy i zrealizuj swój cel

Jak wynegocjować podwyżkę? Przygotuj się do rozmowy i zrealizuj swój cel

przez admin

Słyszysz i czytasz, że Polki i Polacy zarabiają coraz więcej. Chciałabyś, aby to samo można było powiedzieć o Tobie? Przygotuj się i spróbuj wynegocjować podwyżkę. Oto instrukcja jak sprawić, aby na Twoje konto wpływała wyższa pensja.

Emocje w kąt – przede wszystkim liczby

Zanim poprosisz szefa lub szefową o rozmowę przygotuj listę mierzalnych efektów swojej pracy. Mierzalnych, czyli wyrażonych w liczbach bezwzględnych lub procentach.

Jeśli nie masz takich danych lub specyfika Twojego stanowiska pracy nie umożliwia zdobycia tego typu informacji to przygotuj listę Twoich niemierzalnych zasług np.:

  • na podstawie rozmów z Klientami zainicjowałam zmiany w ich obsłudze,
  • usprawniłam obieg informacji wewnątrz firmy,
  • zasugerowałam zmiany w systemie informatycznym, które wpłynęły na szybkość  podejmowania decyzji oraz ich efektywność.

 

Podwyżkę negocjuj zawsze podczas osobistego spotkania

Zależy Ci na szybkiej podwyżce? Zapewne tak, ale pamiętaj, że decyduje o niej Twój szef lub szefowa. Z tego powodu poproś osobę decyzyjną o rozmowę na ten temat i czekaj na wyznaczenie terminu. Możesz poprosić np. o rozmowę w ciągu najbliższych 10 – dni, jeśli nie otrzymasz zaproszenia na spotkanie w tym terminie delikatnie przypomnij swoją prośbę.

Szanse na pomyślny przebieg rozmowy będą większe jeśli odbędzie się ona w dogodnym terminie dla Twojego przełożonego, który przeznaczy czas na spotkanie ze skonkretyzowanym tematem i celem.

 

Przebieg rozmowy o podwyżkę

Najprawdopodobniej w czasie negocjacji padną 3 pytania – dlaczego, ile, oraz co więcej?

Dlaczego chciałabyś otrzymać podwyżkę? Odpowiadając na to pytanie wspomóż się przygotowaną wcześniej  listą, ale nie czytaj tylko mów „z głowy” utrzymując kontakt wzrokowy ze swoim interlokutorem.

Ile więcej chciałabyś zarabiać? Odpowiedź lepiej wyrazić w kwocie bezwzględnej niż mówiąc np. 10% więcej – Twój szef lub szefowa nie musi pamiętać ile zarabiasz w tej chwili.
Precyzja jest wskazana – określ czy podana przez Ciebie kwota jest kwotą netto czy brutto.

Odpowiadając na to pytanie miej z tyłu głowy, żeby nie przeszarżować ze swoimi oczekiwaniami – odrób prace domową i spróbuj dowiedzieć się ile zarabia się na podobnym stanowisku w konkurencyjnych firmach.

Co więcej możesz zrobić dla firmy? Odpowiadając na to pytanie podkreśl, że chcesz rozwijać swoje umiejętności oraz zwiększać kompetencje i masz nadzieję, że przyniesie to wymierne korzyści dla firmy.

Negatywny scenariusz

Niestety nie zawsze pracodawcy mogą lub chcą zaoferować pracownikom podwyżki. Jeśli mimo Twoich argumentów odpowiedź brzmi „nie” to poproś osobę decyzyjną o 2 rzeczy: uzasadnienie dlaczego w tej chwili nie możesz dostać podwyżki oraz wyznaczenie horyzontu czasowego, w którym będziesz mogła ponowić swoje starania o wyższą pensję.

Nie pokazuj rozczarowania, ani tym bardziej zniechęcenia. Pamiętaj, że „panta rhei” – wszystko płynie, wszystko się zmienia i na pewno będziesz miała możliwość ponownie zawalczyć o swój cel. Przy kolejnej próbie także pamiętaj o posługiwaniu się językiem korzyści dla pracodawcy oraz wspieraj się swoimi skonkretyzowanymi osiągnięciami zawodowymi.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej