Strona główna Aktualności Zdrowe stopy w każdym wieku

Zdrowe stopy w każdym wieku

przez admin

U wielu osób z pozoru niewinne upadki często prowadzą do poważnych złamań i urazów. Eksperci podkreślają, że jedną z głównych przyczyn mogą być wieloletnie zaniedbania w obrębie stóp. Jak powinniśmy dbać o stopy, aby długo cieszyć się zdrowiem i sprawnością?

Stopy są eksploatowane przez całe życie i cierpliwie znoszą wszystkie wieloletnie niewygody
i zaniedbania. Jednak i one kiedyś zaczynają się buntować, podstawiając nogę w najmniej spodziewanym momencie. Najczęściej po 50-tce.

„Na kontrolę stóp zwykle udajemy się z dzieckiem, a następnie po 50. roku życia, gdy już zaczynają się problemy. W okresie menopauzy dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej, co prowadzi do rozluźnienia więzadeł i deformacji, np. płaskostopie poprzeczne czy haluksów, które o uwagę dopominają się w bolesny sposób.” – wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy i dodaje – „Stopy powinniśmy kontrolować regularnie, tak jak oczy czy zęby. Profilaktycznie przynajmniej co 5 lat.”


Czemu winne są stopy?

Bóle stóp, osłabienie mięśni czy wady stóp mogą przyczyniać się do niebezpiecznych dla seniorów upadków. Ale to tylko część „uroków”, jakie mogą dostarczyć zaniedbane przez lata stopy. „Naukowcy coraz częściej doszukują się korelacji między konkretnymi wadami stóp
a chorobą przeciążeniową narządu ruchu lub zwyrodnieniowymi. Odpowiednia terapia może uwolnić od migren, bólu w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych czy kłopotów z kręgosłupem.” – tłumaczy ekspertka o dodaje, że „jeśli często się potykamy, plączą nam się nogi, doznajemy kontuzji bądź urazów, może to być sygnał, że pierwotna przyczyna leży w nieskorygowanych wadach stóp.”

Wady stóp mogą być różne. Kobiety często skarżą się na haluksa (paluch koślawy). Często
z powodu lęku przed operacją odkładają wizytę u specjalisty, a istnieją rozwiązania bezpieczne i nieinwazyjne, np. w postaci wkładek ortopedycznych, ćwiczeń czy kinesiotaping.
Nierzadką przyczyną zgłoszenia się do gabinetu podologii ortopedycznej jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Objawy to silny ból pięty i podeszwy, a jego występowanie jest wyjątkowo bolesne i może ograniczać sprawność.

„Wśród częstych schorzeń stóp u seniorów można wymienić jeszcze deformacje kostne, ostrogi piętowe, palce młoteczkowate czy bolesne modzele i odciski, które mogą zdecydowanie utrudniać poruszanie się.” – wymienia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf.

Bolesność stóp prowadzi do wielu konsekwencji. Przede wszystkim wiąże się z ograniczeniem chodzenia. Brak ruchu jest przyczyną zmniejszenia produkcji mazi stawowej, obrzęków kończyn dolnych, problemów kardiologicznych, słabszego krążenia krwi, a w związku z tym dochodzi do drętwienia i silnego marznięcia stóp. Dodatkowo pojawia się problem przybierania na wadze, co grozi takimi chorobami jak: miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie.

Jak zadbać o zdrowie stóp?

1. Regularne obserwacje stóp

Uwzględniamy zarówno wygląd skóry i płytki paznokciowej, ale również sprawdzamy czy nie pojawiły się odciski, modzele czy niepokojące rany. Do oceny podeszwy stopy można użyć lusterka. Jeśli zauważamy zmiany, najlepiej udać się do podologa.

2. Odpowiednia higiena stóp

Stopy myjemy w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie, pamiętając o dokładnym osuszeniu skóry po kąpieli, szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych. Dbamy o nawilżenie stóp odpowiednim preparatem przeznaczonym do stóp ze składnikami czynnymi, np. mocznikiem (10-15%), gliceryną. Paznokcie skracamy systematycznie, obcinając je „na prosto”, ale nie za krótko. W pielęgnacji stóp może pomóc podolog.

3. Dbamy o dobór obuwia i skarpet

Dopasujmy buty tak, aby miały odpowiednią długość i szerokość, grubą, amortyzującą podeszwę oraz były zrobione z materiałów elastycznych i oddychających. Skarpetki powinny być wykonane z naturalnych materiałów – bawełny, wełny lub bambusa.


4. Badanie stóp w gabinecie podologii ortopedycznej

Podczas wnikliwego badania, fizjoterapeuta jest w stanie ocenić stan stóp i całą postawę ciała. Korzystając ze specjalistycznych urządzeń specjalista widzi stopę od podeszwy
w pozycji stojącej, sprawdza największe sfery nacisku, bada ruchomość stóp i całych kończyn dolnych.

5. Indywidualne wkładki ortopedyczne

Na podstawie badania fizjoterapeuta decyduje czy pacjent potrzebuje indywidualnych wkładek ortopedycznych. Czasami część stopy należy odpowiednio odciążyć lub dociążyć. Wtedy warto wykonać wkładki, które poprawiają komfort chodzenia, pozytywnie działając od stóp do głów.

6. Terapia indywidualna

Zazwyczaj specjalista dobiera odpowiednie ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać samodzielnie w domu. Może również zaproponować terapię indywidualną nie ograniczającą się tylko do stóp.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej