Strona główna Aktualności Wybieram życie: historie mieszkańców domów opieki i ich rodzin

Wybieram życie: historie mieszkańców domów opieki i ich rodzin

przez admin

„To jest teraz mój dom. Ustawiłam biurko naprzeciwko okna, bo lubię patrzeć na łąki. Uspokaja mnie to i przypominają mi się dawne lata” – mówi w rozmowie z Tomaszem Sobierajskim pani Regina, z domu opieki HONORATA. Właśnie ukazała się książka, która jest zbiorem rozmów z podopiecznymi naszych ośrodków, ich najbliższymi, opiekunami oraz osobami, którzy dzięki skutecznej rehabilitacji w naszych placówkach wrócili, wręcz cudem, do życia.
 
Książka składa się z dziewięciu rozmów, z których każda jest opatrzona znaczącym tytułem: w „Emigracji” 47-letnia Ewa, podłączona do respiratora, wyjaśnia dlaczego dzieli życie na pół – przed i od momentu przybycia do KONSTANCJI; pan Bogusław, uczestnik pierwszego warsztatu dla opiekunów w MAZOWII podkreśla jak ważną rolę w opiece nad żoną odgrywa pewien zeszyt; tytułowy „Kadet” to pan Jerzy, uczestnik Powstania Warszawskiego, którego – jak sam mówi – „rehabilitanci postawili w MARIANNIE na nogi”. Ostatnia rozmowa nie pozostawia wątpliwości, że przypadek pani Barbary, rehabilitowanej w KONSTANCJI, można zaliczyć do kategorii cudu. Pan Maciej opowiadający o Mamie, o którą przestał się bać dopiero gdy znalazła opiekę w OSTROWII i pan Tadeusz, którego żona nadal przebywa pod opieką OSTROWII zgodnie stwierdzają, że nie mogli znaleźć lepszego miejsca opieki dla bliskich z chorobą Alzheimera. Ogromną nadzieją, wbrew losowi, napawają „Radość” pani Jadwigi z KONSTANCJI i „Światy”, w które zabiera czytelników pani Teresa z HONORATY – kobiety nie tyle pogodzone z losem, co wydobywające z obecnego życia to, co najlepsze.

„Praca nad tą książką była dla mnie wspaniałą przygodą, ale też ogromnym wyzwaniem. Przygodą, bo dzięki niej miałem okazję poznać i porozmawiać ze wspaniałymi ludźmi, z którymi moja życiowa droga pewnie nigdy by się nie przecięła. Wyzwaniem, ponieważ historie, które przywołuję nie są – na pierwszy rzut oka – optymistyczne. A jednak… Jest w nich dużo uśmiechu, ciepła i nadziei, których nie musiałem na siłę wywoływać, przynieśli je sami bohaterowie. Podejmując się pracy nad książką, jak rasowy socjolog założyłem, że nie będę niczego oczekiwał, najważniejsi byli moi bohaterowie i ich historie. Ale jest jeszcze coś, co było dla mnie szczególnie ważne – i co mam nadzieję stanie się istotne również dla Czytelników tej książki. Książka pozwala wejść głębiej do świata domów opieki, na co dzień marginalizowanego, odsuwanego, zapomnianego. A przecież w tych placówkach żyją piękni ludzie, którzy nadal chcą być częścią społeczeństwa, z tą jedną, małą różnicą, że czasami potrzebują w tym wychodzeniu do świata naszej – ludzi zdrowych – fizycznej i psychicznej pomocy” – powiedział autor Tomasz Sobierajski.

Książkę można kupić przez stronę www.wybieramzycie.org. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej