Strona główna Aktualności Pracujesz w domu? Zobacz, jak stworzyć dobry plan dnia

Pracujesz w domu? Zobacz, jak stworzyć dobry plan dnia

przez admin

Obecnie coraz więcej z nas, kobiet, pracuje w domu. To niezmiernie wygodna opcja, zwłaszcza jeśli jesteś matką czy po prostu cenisz sobie niezależność i bycie szefem dla samej siebie. Jak wiesz, każda praca ma jednak swoje plusy i minusy. W przypadku pracy zdalnej, jednym z poważniejszych wyzwań jest motywacja. Pracując stale z domu i samodzielnie kontrolując własne postępy szybko można popaść w pułapkę braku motywacji oraz ogólne zniechęcenie do zadań, które musisz zrealizować w danym czasie. Jak nie dać się kryzysowi i być w formie każdego dnia? Zobacz proste wskazówki, które ułatwią doskonałą organizację pracy w domu i sprawią, że brak motywacji nie będzie problemem.


Określ jasny cel
Mając do wykonania określone zadanie i pracując z domu, szybko możesz popaść w wir innych obowiązków, zwłaszcza jeśli do dyspozycji masz cały dzień. Aby uniknąć sytuacji, kiedy to czas ucieka Ci przez place, każdego dnia wyznaczaj sobie konkretny cel, po realizacji którego dopiero oddasz się innym obowiązkom czy przyjemnościom. Jeśli wolisz dzielić ogrom pracy, zamiast jednego dużego celu wyznacz sobie więcej, lecz mniej czasochłonnych celów, których realizacja będzie oznaczała przejście do kolejnego etapu pracy w danym dniu. Nie przesadzaj z ilością wyzwań i weź pod uwagę fakt, że sama decydujesz, o której kończysz pracę. Narzuć sobie przede wszystkim realne cele, których realizacja nie będzie zadaniem ponad siły.

Stwórz dokładny plan dnia
Dokładny plan dnia to kolejny klucz do sukcesu, jeśli chodzi o pracę w domu. Bez konkretnych czynności, których wykonanie musisz sobie uświadomić, wydajna praca może być niemalże niemożliwa. Plan działania na następny dzień najlepiej tworzyć wieczorem bądź po skończonej pracy. Wtedy Twoje myśli będą dobrze sprecyzowane, a wyznaczenie obowiązków zawodowych na kolejny dzień nie będzie zbyt optymistyczną listą. Jeśli masz sporo obowiązków domowych, również umieszczaj je na liście rzeczy do zrobienia. Ułatwi to nie tylko monitorowanie postępów, ale i ocenę sytuacji, zarówno zawodowej, jak i domowej. Niech szczegółowa lista zadań i plan dnia, w którym uwzględnisz nawet drobne zadania takie, jak włączenie pralki, nie wydaje Ci się niepotrzebnym dodatkiem do codziennych czynności. Skreślając wykonane zadania poczujesz niesamowitą ulgę, mogąc jednocześnie ocenić jakość czy ilość wykonanej pracy.
Teledyski czy chwila z książką – relaks też Ci się należy!
Pracując w domu, nie zapominaj o przerwach. Dlaczego? Dobrze przygotowany plan dnia uwzględnia chwilę na relaks, który zapewnią ulubione utwory muzyczne, żywiołowe teledyski czy po prostu chwila z ciekawą książką. Aby pracować wydajnie i efektywnie potrzebujesz relaksu w ciągu dnia. Z racji tego, że jesteś szefem dla samej siebie, możesz decydować, jak i kiedy spędzasz przerwę. Jeśli teledyski Cię nie kręcą, a domowe obowiązki nie dają spokoju, za formę relaksu uznaj np. wyjście po zakupy czy na spacer. Po oderwaniu się od komputera z pewnością będziesz pracować lepiej i wydajniej, osiągając założone cele.
Czego unikać? 
Podczas pracy zdalnej bez wątpienia unikaj odkładania czynności na później. Wypracuj sobie także w miarę regularny tryb pracy, wstając z łóżka czy kończąc pracę o w miarę podobnych godzinach. Jeśli zakończysz pracę, nie spędzaj czasu przed komputerem. Oderwij się od biurka i oddaj się obowiązkom domowym, czy po prostu relaksowi z rodziną, który bezwzględnie Ci się należy każdego dnia.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej