Strona główna Aktualności Jak dbać o meble ogrodowe z drewna?

Jak dbać o meble ogrodowe z drewna?

przez admin

Dobrej jakości meble z drewna to zwykle duża inwestycja finansowa. Wraz z zamiarem zakupienia takich mebli, powinniśmy nastawić się na to, że trzeba będzie o nie odpowiednio dbać. Okresowe odnawianie zewnętrznej powłoki, impregnacja i zabezpieczanie przed wnikaniem wilgoci wymagają od nas czasu, nakładu dalszych środków finansowych i, co tu dużo mówić, trochę poświęcenia. Ponadto, sam sposób czyszczenia mebli powinien być przeprowadzony umiejętnie: nieprawidłowe obchodzenie się z delikatną strukturą drewna może doprowadzić do tego, że meble, zamiast ozdabiać, zaczną straszyć. Podstawa to dobre środki pielęgnujące oraz odrobina zaangażowania. Poniżej przekazujemy Wam garść wiedzy o tym, jak zadbać o drewniane meble ogrodowe, aby jak najdłużej zachowały dobrą kondycję.

Sposób pielęgnacji oraz rodzaj środków, które można zastosować do czyszczenia mebli zależy od rodzaju drewna, z którego zostały wyprodukowane. Warto zwrócić uwagę na to, z jakiej strefy klimatycznej pochodzi drewno, jaki jest jego poziom twardości oraz jak zostało wykończone, a dokładniej: jakie preparaty ochronne zastosowano na nawierzchni.
Meble drewniane dostępne obecnie w sklepach są zabezpieczone impregnatami wnikającymi głęboko w strukturę surowca (to tak zwana impregnacja ciśnieniowa) oraz nawierzchniowo: za pomocą takich preparatów, jak: woski, oleje, lakiery, bejce i różnego rodzaju farby ochronne.
Sposób pielęgnacji powinien być dopasowany do gatunku drewna i preparatu nawierzchniowego
Na zdjęciu: meble drewniane tarasowe, wykonane z rodzimego drzewa iglastego. 
Unikajmy wody

Pomimo zastosowania najlepszych nawet preparatów ochraniających przed wnikaniem wilgoci pamiętajmy, że wszelkie wyroby z drewna nie lubią wody. Dlatego, meble z drewna nie powinny być stawiane na gołej ziemi, ani na piasku. Szybko okaże się, że będą piły wodę, a cała ich powierzchnia będzie narażona na taki grzybów i pleśni. Ponadto, w ramach ochrony takich mebli przed zgubnym wpływem wilgoci, po rozpyleniu na nich jakiegokolwiek płynu czyszczącego, starajmy się go szybko usunąć. Szmatki, którymi przecieramy meble, powinny być maksymalnie odsączone z wody. Unikajmy ściereczek o szorstkiej powierzchni – najlepiej nadają się ściereczki bawełniane. Nigdy frotte.
Meble drewniane, niezależnie od rodzaju zabezpieczeń przed wilgocią,
powinny mieć ograniczony do minimum kontakt z wodą. Fot. Ogrodosfera
Jak czyścić meble drewniane?

Sposób czyszczenia powinien być uzależniony od rodzaju nawierzchniowego preparatu ochronnego. Meble lakierowane – rzadko stosowane w ogrodach – są najtrudniejsze w czyszczeniu i generalnie niepolecane. Lakier, pod wpływem wysokiej temperatury, zmienia konsystencję na mazistą, przez co szybko przyciąga kurz i pyłki. Drewniane meble lakierowane bardzo szybko tracą na urodzie i wymagają większego nakładu pracy niż jakiekolwiek inne meble. Koniecznie trzeba myć je wodą z mocnym środkiem czyszczącym. Łatwo jest je zarysować, dlatego nie należy ich nigdy czyścić szczoteczką.
Meble bejcowane natomiast nie mogą mieć żadnego kontaktu z wodą. Czyści się je specjalnie skomponowanymi preparatami, najczęściej zawierającymi alkohol. Meble bejcowane koniecznie trzeba okresowo malować ponownie.
Na zdjęciu: stół piknikowy, wykonany z drewna dębowego. Naturalny rysunek usłojenia często jest podkreślany przez pomalowaniedrewna lakierem. Pamiętajmy, że lakierowana nawierzchnia wymaga specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych. Fot. Ogrodosfera
Meble woskowane natomiast, czyści się środkami o konsystencji mleczka. Należy nakładać je miękką ściereczką, stosując okrężne ruchy. Po wniknięciu mleczka w strukturę drewna, warto poświęcić jeszcze chwilę na wypolerowanie go. Meble woskowane nie nadają się do przetrzymywania na terenie wyeksponowanym na słońcu.
Odmienne metody należy stosować w przypadku mebli olejowanych: tutaj do czyszczenia należy zastosować taki sam rodzaj oleju, jakim same zostały pokryte. Olej wcieramy suchą szmatką. Jeśli zabieg będzie powtarzany regularnie, meble staną się z czasem znacznie bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia.
Jak przechowywać meble zimą?
Zima to czas, gdy wszystkie meble z drewna muszą obowiązkowo zniknąć z naszych ogrodów. Należy je umyć, dokładnie wysuszyć i przenieść do suchego, ale nieprzegrzanego pomieszczenia. Drewniane meble ogrodowe rzadko nadają się do przechowywania zimą w pomieszczeniach mieszkalnych: drewno w takich warunkach szybko się przegrzewa, wypacza i zmienia swoje właściwości chemiczne. Z drugiej jednak strony, drewno nie powinno być zimą składowane w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej zera.
         Zimą, leżaki, kanapy, fotele i krzesła ogrodowe z drewna muszą obowiązkowo zostać przetransportowane do suchych pomieszczeń o umiarkowanej temperaturze. 
Fot. Ogrodosfera
Przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, warto przyjrzeć się dokładnie meblom z drewna i odnowić spękane lub zarysowane powierzchnie. Dodatkowo, należy jeszcze raz dokonać czyszczenia.

Pokrowce i poduszki

Nieodłącznym elementem wielu mebli drewnianych są miękkie pokrowce, poduszki i koce. Wszelkie elementy wykonane z tworzyw sztucznych należy regularnie czyścic. Jeśli pokrowce są zdejmowane, można je wrzucić do pralki. Wypełniacze w postaci waty poliestrowej również można uprać – pamiętajmy przy tym jednak, aby do pralki wrzucić piłeczki tenisowe, które zapobiegną zbiegnięciu się materiału. W sklepach dostępne są najróżniejsze preparaty, przystosowane do czyszczenia materiałowych siedzisk foteli, kanap i krzeseł ogrodowych.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej