Strona główna Aktualności Bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych w ośrodkach MAZOWIA i MARIANNA

Bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych w ośrodkach MAZOWIA i MARIANNA

przez admin
Zapraszamy opiekunów nieformalnych na kolejne bezpłatne warsztaty, które odbędą się 8 października (sobota) w Ośrodku MEDI-system MAZOWIA oraz 15 października w Ośrodku MEDI-system MARIANNA. Spotkania są prowadzone przez pielęgniarki i fizjoterapeutów MEDI-system, którzy specjalizują się w opiece długoterminowej i rehabilitacji seniorów.
Kto może uczestniczyć w warsztatach?
Warsztaty są skierowane do wszystkich osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. Zaproszenie jest jednak kierowane w szczególności do „początkujących” opiekunów, którzy – dzięki praktycznym wskazówkom – mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki stosować techniki i sposoby, które im to ułatwią.
 
Program warsztatów
Moduł opiekuńczo-pielęgniarski
 • Skutki długotrwałego unieruchomienia
 • Żywienie i karmienie osoby w podeszłym wieku/przewlekle chorej
 • Higiena (kąpiel całego ciała i zmiana pieluchomajtek w łóżku, toaleta jamy ustnej, profilaktyka odleżyn)
 
Moduł rehabilitacyjny
 • Pozycje ułożeniowe – jak prawidłowo zmieniać pozycje chorego
 • Jak łatwo i skutecznie przemieszczać pacjenta bez użycia siły
 • Aktywizowanie seniora – najlepsza droga do samodzielności
„Warsztaty mają charakter praktyczny. Chcemy pokazać opiekunom jak zajmować się osobą starszą w taki sposób, by jej pomóc, a sobie nie zaszkodzić. Dlatego skupimy się na nauce prawidłowego układania pacjentów, aby zapobiegać odleżynom i nie wywoływać patologicznego napięcia mięśniowego. Pokażemy jak zmieniać pozycje osoby leżącej, w jakiej pozycji karmić, myć pacjenta, jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek, fotel czy też jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków” – mówi fizjoterapeuta Marcin Baranowski, dyrektor Ośrodka MAZOWIA.
 
Harmonogram warsztatów
 • 8 października (sobota), godz. 10.00-15.00 Ośrodek MAZOWIA w Warszawie
 • 15 października (sobota), godz. 10.00-15.00 Ośrodek MARIANNA w Majdanie (gm. Wiązowna)
 
Jak zapisać się na warsztat?
mailowo – wysyłając mail na adres właściwy dla danego ośrodka:
 • warsztaty.mazowia@medisystem.pl (temat maila: warsztat MAZOWIA)
 • warsztaty.marianna@medisystem.pl (temat maila: warsztat MARIANNA)
telefonicznie
 • dzwoniąc na infolinię MEDI-system: 22 266 88 41
 
Opinie uczestników warsztatów
„Czas warsztatów minął bardzo szybko i poczułam się po nich pewniej jako opiekun. Przypuszczam, że dla różnych uczestników różne części warsztatu były ważne ze względu na ich indywidualną sytuację. Dla mnie najbardziej pożyteczne były ćwiczenia prezentowane przez panią rehabilitant z możliwością ich przećwiczenia wzajemnego z innymi uczestnikami”.
„Nauczyłam się dużo, ale tez obserwowałam innych uczestników szkolenia. Widziałam jak im się rozjaśnia w głowie, jak dowiadują się o różnych preparatach i akcesoriach pomagających przy pielęgnacji, z jaką chęcią uczą się technik przesadzania, wspierania osoby chorej. Bardzo ważnym aspektem tych warsztatów było moim zdaniem także to, że powstała pewnego rodzaju wspólnota ludzi o podobnych doświadczeniach, problemach, że przez kilka godzin mogli porozmawiać z innymi osobami, w podobnej sytuacji, ale także z profesjonalistami”.
„Cała część praktyczna, zarówno dotycząca czynności pielęgnacyjnych jak i opiekuńczych oraz produktów odpowiednich do pielęgnacji osób leżących były bardzo ciekawe i dały mi wiedzę jak należy zajmować się osobą niesamodzielną”.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej