Strona główna Aktualności Cała prawda o pchlim świecie

Cała prawda o pchlim świecie

przez admin

Mimo że pchły są stosunkowo niewielkimi owadami, potrafią nieźle uprzykrzyć życie ludzi oraz zwierząt. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, tak by móc zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się oraz uchronić domowników i czworonożnych przyjaciół przed ich inwazją.

Pchły to drobne insekty o czerwono-brązowym zabarwieniu. Należą do grupy owadów żywiących się krwią i choć zazwyczaj jest to krew zwierzęca, nie gardzą także tą pochodzenia ludzkiego. Mimo że pchły są pasożytami bezskrzydłymi, posiadają spłaszczone ciała i mocne odnóża pozwalające im na skakanie na duże odległości. Co za tym idzie, mają zdolność do przenoszenia się z jednego żywiciela na drugiego, przeskakując pomiędzy ludźmi lub zwierzętami. Ugryzienia pcheł nie należą do najprzyjemniejszych odczuć, ale dzięki odpowiedniej profilaktyce i dbaniu w domu o czystość można im zupełnie zapobiec.

Ukąszenia owadów

Bezpośrednio po zaznanym ugryzieniu organizm ludzki reaguje na pchlą ślinę poprzez wydzielanie substancji chemicznej zwanej histaminą. Odpowiada ona za powstanie swędzącej gulki w miejscu, gdzie doszło do ukąszenia. Rozdrapywanie nie tylko nasila uczucie świądu, lecz także przyczynia się do powiększenia rozmiarów zgrubienia.

W przeciwieństwie do ugryzień komarów ślady po pchlich atakach są zazwyczaj zlokalizowane na podudziach czy stopach, przybierając charakterystyczną postać małych czerwonych kropek okolonych obwódką o tym samym zabarwieniu. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku komarów, ukąszenia pcheł wiążą się z ryzykiem zakażenia ludzkiego żywiciela niebezpiecznymi schorzeniami, takimi jak choroba kociego pazura czy dur brzuszny.

Ponadto warto zdawać sobie sprawę z rzadkich objawów, jakie mogą wywoływać ataki pcheł. Wśród nich może pojawić się wysypka, pokrzywka lub obrzęk wokół pogryzionego miejsca. Wspomniane oznaki ukąszenia pojawiają się tuż po ugryzieniu. Do ich rozpoznania niepotrzebne są żadne specjalistyczne testy, wszystko bowiem da się zauważyć podczas samobadania. Jedyne, co można zrobić, to udać się do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia pupila i pomoże opiekunom pozbyć się źródła problemu w postaci pcheł.

Leczenie ukąszeń

Ugryzienia pcheł na ludzkim ciele można z powodzeniem wyleczyć przy pomocy dostępnych bez recepty maści, mleczek oraz kremów, które niwelują uporczywe swędzenie. Z kolei aby wyeliminować pchły z sierści zwierząt domowych, należy sięgnąć po specjalny szampon lub proszek zapobiegający dalszemu rozprzestrzenianiu się tych insektów. Po pozbyciu się pcheł koniecznie okaże się założenie zwierzakowi obroży przeciwpchelnej lub użycie preparatu w płynie przeznaczonego do stosowania miejscowego. Zarówno obroża, jak i środek skutecznie pomagają usunąć pchły z organizmu zwierzęcia i dodatkowo zapobiegają ponownemu zapchleniu, dlatego też warto zakupić je profilaktycznie i w razie pojawienia się problemu niezwłocznie sięgnąć po najskuteczniejsze rozwiązania.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej