Strona główna Aktualności Na co zwrócić uwagę, wybierając preparat magnezowy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając preparat magnezowy?

przez admin

Do najważniejszych cech preparatów magnezowych należy ich przyswajalność, a także zdolność wbudowywania do tkanek. Tymczasem, jak wynika z obserwacji lekarzy czy farmaceutów, coraz częściej zakup danego produktu jest przypadkowy i nieprzemyślany.

W aptekach dostępnych jest bardzo wiele preparatów magnezowych. Zwykle kojarzymy je z przekazów reklamowych, co w połączeniu z kuszącą ceną czy kolorowym opakowaniem jest dla nas wystarczającą zachętą do zakupu. Okazuje się jednak, że przekazywane w spotach informacje nie zawsze znajdują potwierdzenie w specjalistycznych badaniach. Co więcej, zdecydowana większość reklamowanych oraz proponowanych w aptekach produktów to suplementy diety, które nie podlegają tak restrykcyjnym obostrzeniom i regulacjom jak leki.

Czy warto kupić suplement diety?

Wprowadzenie na rynek suplementu diety nie wymaga prowadzenia wieloletnich badań klinicznych. W praktyce proces ten ogranicza się właściwie do zgłoszenia wzoru opakowania oraz ulotki na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Ten może, ale nie musi, wszcząć postępowanie mające na celu wyjaśnienie, czy dany preparat spełnia wymagania określone dla suplementów diety. Cała odpowiedzialność za jakość produktu i jego skład spoczywa na barkach producenta i choć wielu z nich dokłada starań, by oferowane środki miały wysoką jakość, zdarzają się przypadki fałszowania składu i ilości substancji czynnych.

Czy to oznacza, że suplementy diety lepiej omijać szerokim łukiem? Absolutnie nie, zwłaszcza że, jak zostało wspomniane, większość producentów przykłada ogromną wagę do jakości wytwarzanych preparatów. Pamiętajmy tylko, że suplementy diety nie dla każdego będą odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli chcemy po prostu zadbać o poziom magnezu w naszym organizmie i zapobiegać powstaniu niedoborów, taki preparat może zdać egzamin. Jeżeli jednak odczuwamy już objawy zbyt niskiego poziomu tego pierwiastka, takie jak drżenie powiek, drażliwość czy skurcze, powinniśmy zdecydować się na preparat leczniczy.

Od czego zależy przyswajalność preparatu?

Wśród najważniejszych cech preparatów magnezowych należy wymienić bez wątpienia ich przyswajalność oraz zdolność wbudowywania do tkanek. W literaturze naukowej dostępne są dane wskazujące, że optymalnymi formami tego biopierwiastka, określanego jako jeden z najcenniejszych, do podawania doustnego są cytrynian, asparaginian i mleczan magnezu, które charakteryzują się znacznie lepszą przyswajalnością niż tlenek czy węglan magnezu.

Co wpływa na wchłanianie magnezu?

Niezwykle istotną kwestią jest również wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, na które wpływ ma szereg różnych czynników. Preparaty magnezowe, o ile nie jest zalecone inaczej, najlepiej przyjmować w trakcie posiłków, ponieważ zawarte w pokarmie białka oraz tłuszcze nienasycone sprzyjają jego przyswajaniu. Ponadto, w celu optymalizacji procesu wchłaniania magnezu i zmniejszenia jego wydalania, sole magnezu łączy się z witaminą B6.

Powinniśmy przy tym zapamiętać, że stałe przyjmowanie leków zmniejszających wydzielanie soków żołądkowych, leków moczopędnych czy hormonalnych środków antykoncepcyjnych może wpływać negatywnie na wchłanianie dostarczanych do organizmu soli magnezu.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej