Strona główna Aktualności Długie siedzenie szkodzi kolanom!

Długie siedzenie szkodzi kolanom!

przez admin

Nasze kolana potrzebują ruchu, by prawidłowo funkcjonować. Nie zawsze o tym pamiętamy, co kończy się przykrymi dolegliwościami tego stawu. Do najczęstszych schorzeń zalicza się tzw. kolano kinomana, co może nie brzmi szczególnie groźnie, ale w rzeczywistości prowadzi do poważnej choroby zwyrodnieniowej stawów.

Czym jest „kolano kinomana”?

Pod tą nazwą kryje się zapalenie stawu rzepkowo-udowego. Staw ten znajduje się w przednim przedziale kolana, pomiędzy rzepką a przednią częścią powierzchni stawowej kości udowej. Przenosi największe obciążenia ze wszystkich stawów, sięgające nawet 12-krotności ciężaru ciała. Dopóki staw rzepkowo-udowy jest w dobrej kondycji, kolana pracują bez zarzutu, jeśli jednak w stawie pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, nogi zaczynają odmawiać posłuszeństwa.

Podstawową przyczyną zapalenia stawu rzepkowo-udowego jest brak równowagi mięśniowej oraz przykurcze więzadłowe, wskutek czego rzepka jest niewłaściwie obciążana i układa się w nienaturalnej pozycji. Do takich wad dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy kolana są przez długi czas ugięte i nie zmieniają swojej pozycji, dlatego to częsta przypadłość pracowników biurowych i zawodowych kierowców, którzy przez kilka godzin dziennie siedzą praktycznie bez ruchu. W takim ułożeniu rzepka jest dociskana do kości udowej, w wyniku czego chrząstka jest zbyt słabo nawilżana. Brak odpowiedniej ilości mazi stawowej przyspiesza degenerację chrząstki i jeśli w porę nie zacznie się leczenia, w stawie kolanowym powstają zwyrodnienia.


Jak rozpoznać stan zapalny kolana?

Wywołane przez zapalenie stawu kolanowego objawy są łatwe do rozpoznania, choć nie zawsze bierze się je za symptomy choroby. W pierwszej fazie stanu zapalnego dłuższe siedzenie w jednej pozycji powoduje ból kolan i dopiero ich wyprostowanie przynosi chwilową ulgę. Niestety, na tym etapie ból stawów jest często lekceważony, ponieważ mija, gdy kolana choć trochę się poruszają, dlatego dla wielu osób jest to jedynie przejściowa niedogodność. Kolejnym sygnałem alarmowym jest ból w okolicach rzepki, który dokucza za każdym razem, gdy kolana są obciążane, np. podczas przysiadu. Bólowi towarzyszy trzeszczenie w stawach i strzelanie w kolanach podczas ich zginania, przy dużych przeciążeniach można jeszcze dodatkowo zaobserwować obrzęki kolan lub trudności w poruszaniu kończynami dolnymi.

Leczenie stanu zapalnego

Stan zapalny w stawie rzepkowo-udowym może bezpowrotnie zniknąć, jeśli szybko podejmie się właściwe leczenie. Niezbędna jest w tym celu konsultacja z lekarzem ortopedą, który potwierdzi diagnozę i zaleci określoną rehabilitację. Najczęściej pacjenci muszą wzmocnić mięśnie współpracujące ze stawem kolanowym, podawane są również leki przeciwzapalne. W cięższych przypadkach przeprowadzana jest artroskopia stawu kolanowego.

W trakcie leczenia stanu zapalnego, kolana powinny być jak najrzadziej poddawane dużym obciążeniom – nie należy robić przysiadów, pływać żabką, biegać, chodzić po schodach. Kobiety muszą zrezygnować z chodzenia w butach na wysokim obcasie, ponieważ to także przyspiesza procesy zwyrodnieniowe w stawach kolanowych.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej