Strona główna Aktualności Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

przez admin

Gdyby przeprowadzić uliczną ankietę na temat tego, co jest najtrudniejsze przy zakupie mieszkania, zmorą kupujących okazałby się zapewne sam wybór wymarzonego lokum. Selekcja ofert na rynku bywa skomplikowana, a mieszkanie kupujemy przecież zazwyczaj na całe życie.

Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę TNS Polska nie zaskakują – najważniejszymi wytycznymi przy wyborze mieszkania są cena (53% respondentów) oraz lokalizacja (61%). Co ciekawe, pierwszy aspekt jest obecnie mniej znaczący niż w 2014 roku, kiedy – jako najważniejszy – oceniło go aż 64% ankietowanych.

Dobra lokalizacja to podstawa

Rynek pierwotny w Polsce jest europejskim ewenementem – jesteśmy krajem, w którym mieszkania powstają szybko i w dużej liczbie, podczas gdy w państwach zachodnich oferta na pierwotnym rynku mieszkaniowym jest zdecydowanie uboższa. Z badań Eurostatu wynika, że w 2015 roku aż 45% mieszkań pochodziło z rynku wtórnego (w 2010 r. odsetek ten był dużo niższy, utrzymywał się na poziomie 32,9%). Dla porównania, na rynkach zagranicznych procent ten wynosi średnio około 4,5–7%, a w Danii tylko… 1%. Bardziej szczegółowe informacje możemy znaleźć na portalach branżowych, np. Zmieniamy Miasto.

Czynnikami dotyczącymi standardu kupowanego mieszkania, wskazanymi przez badanych na potrzeby raportu „Badania dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania” firmy TNS Polska, były odpowiednio: „nowość” mieszkania (38%), brak potrzeby przeprowadzenia remontu (35%) i możliwość urządzenia wnętrza całkowicie po swojemu (33%). Ważną (choć mniejszą) rolę odegrały też nowoczesna infrastruktura i bardziej estetyczne rozwiązania architektoniczne.

Nowe osiedla mieszkaniowe powstają zazwyczaj obok skomunikowanej już części miasta. Infrastruktura, tj. sklepy, przedszkola czy zakłady usługowe, jest tworzona wcześniej lub budowana na bieżąco. Nie należy też obawiać się o dojazd, ponieważ osiedla mieszkaniowe są lokalizowane z myślą o połączeniu z już istniejącą siecią komunikacyjną. Otaczająca je duża przestrzeń jest zaletą, której nie mogłyby zaoferować obszary silniej zurbanizowane.

Istotnym atutem mieszkania z rynku pierwotnego są też przystosowanie do aktualnych, wyśrubowanych standardów energetycznych, infrastruktura teletechniczna pozwalająca bez najmniejszego problemu podłączyć szerokopasmowy internet czy telewizję kablową, oraz – co najciekawsze – możliwość kupna mieszkania zautomatyzowanego bezpośrednio przez dewelopera, przy współpracy z producentem tego typu sprzętu.

Nieoczywiste ceny

Często przytaczanym argumentem przemawiającym za zakupem mieszkania na rynku wtórnym są mniejsze koszty. Okazuje się on jednak trafny tylko w mniejszych, niekoniecznie atrakcyjnych dla kupującego, miastach. W większych ośrodkach miejskich kierunek wzrostu cen jest przeciwny. Mieszkania używane mogą kosztować nawet o 1,5-2 tys. zł/m kw. więcej niż podobny lokal na rynku pierwotnym. Różnica za metr kwadratowy na rynku wtórnym i pierwotnym (na niekorzyść pierwszego) wynosi średnio od 100 złotych w Krakowie do nawet 400-500 w stolicy.

O ile samo kupno nie jest skomplikowane, o tyle należy jednak pamiętać, że własne cztery kąty to inwestycja na resztę życia. Warto dobrze przemyśleć decyzję i rozważyć wszystkie słabe i mocne strony wstępnej oferty. Przede wszystkim trzeba jednak zastanowić się dokładnie na naszymi potrzebami i decyzji o wyborze mieszkania nie podejmować pochopnie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej