Strona główna Aktualności Impotencja: przyczyny i leczenie

Impotencja: przyczyny i leczenie

przez admin

Impotencja, czyli niemoc płciowa oznacza, iż mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć i utrzymać wzwodu na tyle, na ile pozwoliłbym mu on na odbycie stosunku seksualnego. Jak wynika z badań, około połowy mężczyzn po 40-stym roku życia cierpi na zaburzenia sprawności seksualnej.

Zaburzenia mogą mieć przyczyny psychiczne, np. kompleks małego członka, lęk przed niechcianą ciążą, poczucie grzechu, stres w pracy, czy seks z nową partnerką.

Przyczyny mogą być też fizyczne, a więc spowodowane chorobami lub wiekiem. Przyczyną fizyczną tej dysfunkcji mogą być:

  • problemy z krążeniem;
  • impotencję na tle hormonalnym, związaną najczęściej ze spadkiem poziomu testosteronu;
  • impotencję o podłożu neurogennym, związaną z urazami kręgosłupa, który jest odpowiedzialny również za erekcję.

Bardzo wiele przypadków ma podłoże psychogenne lub mieszane – fizyczne i psychiczne.

Czynnikami psychogennymi może być depresja, introwersja, stres i uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.

Wśród chorób, poza wymienioną depresją wymienia się, jako przyczynę: tętniaki, niewydolność serca, nadciśnienie (aż 54% przypadków!), cukrzycę (40% przypadków), SLA, tetraplegię, paraplegię, neuropatię, polineuropatię, chorobę Peyroniego, prostatektomię, cystektomię, choroby aorty, hipogonadyzm, akromegalię, choroby rdzenia kręgowego, wady rozwojowe narządów płciowych, a także na skutek działania niektórych leków: neuroleptyków, leków moczopędnych, przeciwnowotworowych i obniżających ciśnienie.

Poza psychoterapią, najskuteczniejszym leczeniem, jest leczenie farmakologiczne. W większości przypadków impotencji stosuje się inhibitory fosfodiestazy typu 5, agonisty receptorów dopaminergicznych i serotoninergicznych (np. L-dopa, apomorfina i ich pochodne – nie są jednak zbyt popularne ze względu na nieprzyjemne skutki uboczne i krótkotrwały efekt), leki hormonalne i leki podawane w formie wstrzyknięć do ciał jamistych prącia (zabiegi te mogą spowodować skrzywienie prącia lub zwłóknienie ciał jamistych).

Najczęściej przyjmowanymi preparatami są natomiast:

  • sildenafil (Kamagra, Viagra), jeden z najstarszych na rynku inhibitorów PDE5
  • awanafil
  • tadalafil
  • wardenafil

Ponadto w farmakologii stosuje się apomorfinę. Wśród naturalnych metod zaleca się zieloną herbatę, żeń-szeń i lekkostrawne produkty poprawiające krążenie. Impotencję leczy się również za pomocą fal dźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości. Nowoczesne leki, takie jak Kamagra, są jednak najbardziej bezpiecznym i skutecznym środkiem w walce z dysfunkcją seksualną mężczyzn.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej