Strona główna Aktualności Daj dziecku szansę na prawidłowy rozwój społeczny! Co musisz wiedzieć?

Daj dziecku szansę na prawidłowy rozwój społeczny! Co musisz wiedzieć?

przez admin

Z czym kojarzy Ci się pojęcie rozwoju dziecka? Przede wszystkim z jego wzrostem, z nabyciem takich umiejętności jak chodzenie, mówienie. Z okazywaniem uczuć, wyrażaniem emocji. A czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jak przebiega rozwój społeczny Twojego dziecka? Czy choć raz słyszałaś takie pojęcie i wiesz, co ono oznacza?

 
Czym jest rozwój społeczny?
Co kryje się pod pojęciem rozwoju społecznego? Z pewnością od tego należy zacząć, by dowiedzieć się czy Twoje dziecko rozwija się w tym aspekcie prawidłowo, czy też nie. Otóż, rozwój społeczny to, najprościej mówiąc, proces, podczas którego kształtują się nasze zachowania, postawy i potrzeby w życiu społecznym. Za jego sprawą uczymy się pełnienia różnego rodzaju ról społecznych, podejmowania obowiązków i współżycia z innymi ludźmi. Jakie to ma odniesienie do Twojego dziecka?
Czym skorupka za młodu…
Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – z pewnością słyszałaś takie powiedzenie. I można je idealnie odnieść właśnie do dzieci, ponieważ od wczesnych lat dzieciństwa nabywają one pewnych cech, które wraz z wiekiem się ugruntowują. Dlatego tak ważne jest, by Twój dwulatek miał odpowiednie wzorce zachowań społecznych, aby mógł się odpowiednio pod tym kątem rozwijać, ponieważ w innym razie może stać się nieszczęśliwym człowiekiem.
Rozwój społeczny 2-latka
Jakie cechy powinien wykazywać Twój maluch, abyś miała pewność, że nie wyrasta z niego aspołeczny osobnik? Oczywiście, nie można generalizować, ponieważ każde dziecko to odrębna jednostka, która może rozwijać się szybciej czy wolniej. Ale obserwując swojego szkraba, sprawdź, czy zauważasz u niego większe zainteresowanie ludźmi dookoła. Chodzi głównie o to, czy powoli przestaje czuć się pępkiem świata, coraz więcej znaczą dla niego też inni ludzie. Naturalnie, nie będzie to od razu oznaczać, że od razu rzuci się w wir zabawy z innymi rówieśnikami. Nie, to jeszcze nie ten etap.
Owszem, może się bawić, ale obok, z ciekawością obserwując inne dziecko. Niech tylko mu pod żadnym pozorem nie zabiera zabawek – co jak co, ale w tym wieku nie odczuwa ono jeszcze potrzeby dzielenia się z innymi, co będzie w stanie dobitnie pokazać! Podobnie jak nie dociera do niego, że ktoś może chcieć porozmawiać z rodzicami w tej samej chwili, kiedy ono pokazuje, jak pięknie klaszcze czy kręci się w kółko – bo dwulatek kocha się popisywać.
 
Naśladownictwo najlepszym komplementem
W drugim roku życia dziecko będzie starało się naśladować. A kogo? Oczywiście, rodziców. To właśnie rodzice są jego podstawową grupą przynależnościową, to od nich więc uczy się podstawowych zachowań. I tutaj właśnie warto wyjaśnić, jaka to odpowiedzialna rola – rola rodzica. Dziecko w tym wieku podświadomie przejmuje zachowania rodziców – nie tylko udając, że odbiera telefon i rozmawia, ale również przytulając lalki czy misie lub też głośno krzycząc i potrząsając zabawką… Chyba nie trzeba dodawać, od kogo weźmie takie, a nie inne wzorce zachowań społecznych?
Dlatego pamiętaj, nawet mając gorszy dzień, że dziecko nie powinno być celem rozładowania Twojego napięcia, tak samo, jak nie powinno być świadkiem kłótni. Wydaje Ci się, że jest jeszcze zbyt małe i nic z tego nie zapamięta? Niestety, jesteś w błędzie. A takie błędy później trudno naprawić. A zatem, jeśli chcesz dać dziecku szansę na prawidłowy rozwój społeczny, to miej to wszystko na uwadze.
Więcej na temat prawidłowego rozwoju społecznego dziecka poczytasz na witrynie Enfamil.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej