Strona główna Aktualności O czym może świadczyć ból kolana?

O czym może świadczyć ból kolana?

przez admin
Problemy z kolanami zazwyczaj wynikają z doznanego urazu. Zdarza się jednak, że są one zapowiedzią poważnych chorób, dlatego nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych oznak świadczących o tym, że coś jest nie w porządku. Przekonaj się zatem, jakie dolegliwości mogą powodować ból kolan.
Ból stawu kolanowego może być symptomem boreliozy, choroby wywoływanej przez ukąszenie zakażonego nią kleszcza, która często wywołuje groźne dla organizmu powikłania o charakterze neurologicznym, sercowym lub stawowym. Potworny ból, utrzymujący się obrzęk kolana i gorączka mogą zwiastować to, że w kolanie pojawił się stan zapalny wywołany przeniesieniem się krętek choroby do krwi wraz ze śliną kleszcza. Jednocześnie w przypadku podejrzeń o to, że doszło do ukąszenia, warto obserwować zmiany skórne w postaci rumienia, które pojawiają się jako pierwsze. Niewyleczenie boreliozy może przyczynić się do jej przekształcenia i spowodowania stanu przewlekłego, który prowadzi do nieodwracalnych zniekształceń stawów.

Infekcje o charakterze bakteryjnym
Z kolei uporczywy ból, obrzęk, a także zasinienie i zaczerwienienie skóry wokół kolana świadczy zazwyczaj o jego bakteryjnym zakażeniu. Infekcje tego typu powstają w wyniku urazów, podczas których doszło do skaleczenia. Są one także skutkiem podawania do kolana leków mających na celu regenerację chrząstki stawowej lub środków stworzonych na bazie sterydów. Wówczas, zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową lub starać się zapobiec obrzękowi przy pomocy domowych sposobów, lepiej zasięgnąć porady u specjalisty. Zazwyczaj zleca on stosowanie antybiotyku, zaś chcąc dobrać odpowiedni jego rodzaj, zbada płyn stawowy i wykona antybiogram. Gdy zakażenie okaże się rozległe, konieczna będzie artroskopia, w trakcie której dojdzie do przepłukania chorego kolana.

Zmiany o charakterze zwyrodnieniowym
Ostatnia z przyczyn pojawienia się poczucia dyskomfortu w kolanie to wynik stopniowego starzenia się tkanki chrzęstnej, a także przeciążenie spowodowane dźwiganiem, otyłością lub bieganiem w nieodpowiednich butach, które nie amortyzują wykonywanych podczas aktywności fizycznej ruchu. Często towarzyszy temu zjawisku trzeszczenie stawów lub ograniczenie ich ruchomości. Dodatkowo może pojawić się obrzęk połączony z zaczerwienieniem. Świadczy to o tym, że doszło do pojawienia się wysięku. Bolące kolano zwiastuje zwyrodnienie stawu biodrowego lub kręgosłupa.
Jeśli ból wynika z przeforsowania, wówczas należy jedynie oszczędzać nadwyrężony staw. Czasami można także sięgnąć po tabletkę przeciwbólową, na dłuższą metę nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Długo utrzymującą się dolegliwość warto zdiagnozować przy pomocy USG lub RTG stawu.
W końcu należy wiedzieć, że prawidłowe leczenie jest zależne od stopnia zaawansowania doskwierającej choroby. Czasem skuteczne okazują się maści lub żele przeciwbólowe, a także fizykoterapia. W innych przypadkach zaś zażywa się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Najważniejsze jest jednak to, by nie lekceważyć żadnego z objawów i przy nasilaniu się poczucia dyskomfortu udać się na wizytę do lekarza specjalisty.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej