Strona główna Aktualności Martwią cię silne lub częste bóle brzucha? Sprawdź, co mogą oznaczać

Martwią cię silne lub częste bóle brzucha? Sprawdź, co mogą oznaczać

przez admin
Ból brzucha jest jedną z częściej występujących dolegliwości, z którą zmagają się kobiety. Choć jego źródeł zazwyczaj doszukujemy się w stresie, obfitym posiłku czy menstruacji, powinnyśmy wiedzieć, że ból brzucha może być też objawem różnych chorób i schorzeń.
Przyczyna bólu odczuwanego w różnych częściach brzucha może okazać się dość trudna do zdiagnozowania nawet dla doświadczonego lekarza. W zależności od umiejscowienia oraz charakterystyki bólu może być on przejawem zespołu jelita drażliwego, choroby wrzodowej czy stanu ostrego brzucha. W jakich przypadkach skurcze brzucha powinny nas zaniepokoić?
Przyczyny i objawy zespołu jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego to przewlekła, powszechna choroba jelita cienkiego i grubego. Choć jej przyczyny nie zostały jednoznacznie określone, za jej występowanie odpowiadają prawdopodobnie zaburzenia flory bakteryjnej jelit, infekcje przewodu pokarmowego oraz czynniki psychospołeczne i genetyczne. Choroba nie jest jednak powodowana przez zmiany organiczne i biochemiczne, w tym uszkodzenia jelit i defekty w procesie przemiany materii.
Wśród głównych objawów zespołu jelita drażliwego wymienia się kłujące lub piekące bóle brzucha, którym mogą towarzyszyć uczucie ucisku i pełności, wzdęcia, zaparcia i biegunki. W celu doboru metody leczenia należy udać się do lekarza. Ponadto, oprócz przyjmowania leków niwelujących dolegliwości bólowe, warto również wprowadzić zmiany w diecie.
Przyczyny i objawy choroby wrzodowej
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jednym z najczęstszych, zaraz obok zespołu jelita drażliwego, schorzeń układu pokarmowego. Jej przyczyną są wrzody trawienne, czyli ubytki w błonie śluzowej. Powstają one w tych częściach żołądka lub dwunastnicy, w których kwas żołądkowy i pepsyna mają bezpośredni kontakt z błoną śluzową narządu.
Do podstawowych objawów choroby wrzodowej zalicza się ból oraz dyskomfort odczuwany w okolicach nadbrzusza. Symptomy zwykle pojawiają się do około trzech godzin po posiłku, lecz mogą nasilać się w nocy i o poranku. Chorobie często towarzyszą nudności i wymioty.
W ramach profilaktyki choroby wrzodowej powinniśmy skupić się przede wszystkim na stosowaniu właściwej diety. Rozwojowi schorzenia mogą ponadto sprzyjać spożywanie dużych ilości alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty, a także nałogowe palenie papierosów.
Przyczyny i objawy stanu ostrego brzucha
Bardzo silne, przewlekłe i nawracające bóle brzucha mogą być objawem stanu nazywanego ostrym brzuchem. Jego przyczyną może być zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit bądź przedziurawienie lub pęknięcie wrzodu żołądka, dwunastnicy lub jelit, a ponadto zapalenie trzustki lub pęcherzyka żółciowego, schorzenia ginekologiczne czy zawał serca.
Tak zwany stan ostrego brzucha przejawia się nagłymi, bardzo silnymi, często narastającymi dolegliwościami, dobrze zlokalizowanymi i odgraniczonymi. Niekiedy ból nasila się podczas ruchu, kaszlu lub nabierania powietrza. Przy stanie ostrego brzucha mogą wystąpić również przyspieszone bicie serca oraz zimne poty. Tego typu objawy wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej oraz diagnostyki, a w niektórych przypadkach interwencji chirurgicznej.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej