Strona główna Aktualności Odkryj siebie na nowo!

Odkryj siebie na nowo!

przez admin
Jeśli pragniesz się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności i osiągać wymarzone cele, niezbędnym jest posiadanie fundamentów, na których możesz się oprzeć, wzmacniać  i które pomogą Ci podążać w wyznaczonym kierunku. Twoim głównym fundamentem powinnaś być Ty sama – Twoje mocne strony, atrybuty i często ukryty potencjał.
W pracy coachingowej, często spotykam się z problemem, że klienci nie są świadomi swojej wartości i swoich atutów. Bez podstawowej wiedzy o sobie samych, nie jesteśmy w stanie efektywnie działać, chodzimy jak we mgle, brak nam pewności siebie, która niezbędna jest do podejmowania nowych wyzwań. Przyczyn takiego stanu może być kilka: ktoś ten nasz potencjał ukrył przed nami, nauczył nas okropnego nawyku zwracania uwagi tylko na nasze niepowodzenia i porażki, odebrał nam wiarę we własne możliwości. A jak z tym u Ciebie? Za co się lubisz, cenisz? Co o sobie myślisz? Jaka jesteś? 
Samoświadomość jest bardzo ważnym elementem, który pozwala nam planować działania, wskazuje kierunki rozwoju i posiadane możliwości. Dlatego jeśli chcesz wprowadzać zmiany, sięgać po nowe, wspinać się coraz wyżej i wyżej, zacznij od budowania swojej świadomości.
Zapraszam Cię teraz do spojrzenia w głąb siebie. Odpowiedz na poniższe pytania. Niech odpowiedzi będą szczere, zgodne z Twoimi odczuciami. To narzędzie ma służyć Tobie, to Ty tu jesteś najważniejsza.

1. Czy czujesz się dobrze we własnej skórze?
2. Czy uważasz się za osobę wartościową?
3. Czy jesteś wobec siebie wyrozumiała?
4. Czy potrafisz działać pomimo towarzyszącego strachu i niepewności?
Jeśli wśród odpowiedzi pojawiło się słowo „nie” to najprawdopodobniej, nie masz takiej pewności siebie na jaką zasługujesz. Pewność siebie to akceptowanie samego siebie z wszystkimi niedoskonałościami, ale także świadomość swojego „JA” – kim jestem, w czym jestem dobra, co potrafię, jakie mam talenty, co tworzy moją wartość.
Co więc zrobić, by zbudować swoją pewność siebie i odkryć drzemiący w Tobie potencjał?

Po pierwsze, dbaj o siebie. Bądź dla siebie ważna i wartościowa. Traktuj się jak najlepszego przyjaciela – z życzliwością, zaufaniem, szacunkiem i wyrozumiałością. Pamiętaj także o zaspokajaniu swoich potrzeb, o odpoczynku i zdrowiu. 
Po drugie, pozostaw opieranie samooceny na czynnikach zewnętrznych. Co o mnie myślą inni? Ile zarabiam? Jakie stanowisko zajmuje? Jakim samochodem jeżdżę? Gdzie wyjeżdżam na wakacje? Zamień te pytania na: jakie są moje wartości? Co jest dla mnie ważne? Jakie są moje cele? Jakim człowiekiem chce być? Nie uzależniaj poczucia swojej wartości od czynników, na które nie masz wpływu. 
Po trzecie, buduj swoją wewnętrzną siłę. Zapisuj wszystkie mniejsze i większe sukcesy i zwycięstwa. Każdego dnia pogratuluj sobie czegoś co Ci się dziś udało. Zapisuj sobie wszystko i wracaj do tego jak najczęściej. Nieustannie wzmacniaj i wspieraj samą siebie. 
I po czwarte, akceptuj swoje wady i niedoskonałości. Któż ich nie posiada. Uświadom sobie, że są one integralną częścią Ciebie i nauczy się z nim żyć. Miej do siebie dystans i zaakceptuj siebie, bo to jest prawdziwą siłą napędową działania i rozwoju. 
I niech MOC będzie z Tobą!
Alejakobiet.pl / Anna Gałczyńska – trener, coach. Ukończyła akredytowany przez ICF kurs na poziome ACSTH, przygotowuje się do międzynarodowej akredytacji. Ukończyła studia z zakresu zarządzania ze specjalizacjami psychologii w biznesie oraz zarządzania zasobami ludzkimi.  Trener biznesu z dyplomem Grupy Dobrych Trenerów. Prowadzi szkolenia m.in.: z szybkiego czytania i technik pamięciowych, jak również z zarządzania czasem, zmianą i stresem. 
W pracy coacha uwielbia obserwować jak ludzie odkrywają swój potencjał i rozwijają go. Wolontarystycznie działa w sektorze pozarządowym, współpracuje z wieloma organizacjami, wspierając ich rozwój.  

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej