Strona główna Aktualności Jak leczyć uporczywą biegunkę?

Jak leczyć uporczywą biegunkę?

przez admin
Biegunka bywa szczególnie niebezpieczna dla maluchów i seniorów. Zdarza się, że prowadzi do odwodnienia, które w pewnych przypadkach zagraża zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Jeśli właśnie zmagasz się z uciążliwą dolegliwością, dowiedz się, jak sobie z nią radzić i jak jej unikać w przyszłości. 

Nie lekceważ biegunek!
Biegunkę mogą wywołać m.in. infekcje wirusowe, bakteryjne, alergie i zatrucia pokarmowe. Czasem to skutek uboczny niektórych leków (np. antybiotyków(1)) lub następstwo zatrucia alkoholem, nieraz za dolegliwość odpowiada silny stres. Na ogół biegunka ustępuje samoistnie po kilku dniach(2). Jednak przypadłość powinna wzbudzać niepokój, ponieważ czasami wiąże się z niebezpiecznymi skutkami. Może spowodować odwodnienie i niedobór składników mineralnych, które bywają szczególnie groźne dla najmłodszych i osób starszych. W takich sytuacjach zawsze (nawet gdy dolegliwość ma łagodny przebieg) warto skonsultować się z lekarzem. Na poradę należy zgłosić się również, jeśli wraz z biegunką pojawiają się inne symptomy, jak gorączka, bóle brzucha, torsje czy krew w kale (3). 
Leczenie niepowikłanych biegunek zwykle polega na przyjmowaniu dużej ilości płynów. Jeżeli doskwiera Ci nieprzyjemna przypadłość, powinnaś zażywać preparaty probiotyczne, które przywrócą naruszoną równowagę mikroflory jelit. Leki hamujące skurcze jelit (a więc powstrzymujące biegunkę) lepiej przyjmować po konsultacji ze specjalistą, który najpierw ustali przyczynę problemu. W rzadkich przypadkach lekarz przepisuje antybiotyk (gdy wyniki badań wykażą, że biegunkę wywołały bakterie). 

Co przyniesie Ci ulgę?
W czasie biegunki zaleca się spożywanie lekkich posiłków, które wchłoną wodę z jelit (np. gotowany ryż na wodzie). Możesz sięgać po czerstwe pieczywo, suchary, banany, zupy warzywne (np. marchwiowe). Jedz 5-6 niewielkich porcji w ciągu dnia. 
W aptece kupisz specjalne płyny nawadniające, zawarte w nich aminokwasy i glukoza ułatwiają wchłanianie wody przez nabłonek przewodu pokarmowego. Dzięki nim unikniesz zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Możesz również skorzystać z domowych sposobów i samodzielnie przygotować płyn nawadniający z soli, sody, cukru, soku pomarańczowego i wody. Podczas biegunki unikaj picia napojów gazowanych, które nie tylko nie nawodnią organizmu, ale mogą przyspieszyć odwodnienie. 
Niektórych typów biegunek możesz unikać – nie jedz pożywienia, które długo stoi w wysokich temperaturach i rezygnuj z dań, których Twój organizm nie toleruje. Na wakacjach (zwłaszcza w krajach egzotycznych) pij wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną wodę, warzywa i owoce dokładnie myj, a następnie pozbawiaj ich skórki. Chroń się przed biegunką poantybiotykową – w czasie terapii lub tuż po jej zakończeniu zażywaj preparaty zawierające dobroczynne bakterie probiotyczne. 
Jeśli biegunka dokucza Twojemu maluchowi, natychmiast zgłoś się po poradę do pediatry, który przepisze specjalny płyn nawadniający dla dzieci. Pamiętaj, że zaledwie kilkugodzinna biegunka u najmłodszych może skutkować groźnym odwodnieniem(4).
1. Medycyna Praktyczna, http://gastrologia.mp.pl/objawy/show.html?id=50644, dostęp: 11.04.2016
2. Medycyna Praktyczna, http://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/show.html?id=61309, dostęp: 11.04.2016
3. Medycyna Praktyczna, http://gastrologia.mp.pl/objawy/show.html?id=50644, dostęp: 11.04.2016
4. Medycyna Praktyczna, http://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/show.html?id=61309, dostęp: 11.04.2016

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej