Strona główna Aktualności Trudna sztuka nawyku

Trudna sztuka nawyku

przez admin

Arystoteles powiedział „Jesteśmy tym co wciąż powtarzamy. Doskonałość nie jest zatem aktem, ale nawykiem.”  Nasze codzienne nawyki mają ogromną moc, wpływają na jakość naszego życia i nasz osobisty rozwój. Nie zawsze jednak jesteśmy dumne ze swoich nawyków jak np. palenie papierosów czy wielogodzinne patrzenie w telewizor. Zdarza się też, że pragniemy zmiany. Chcemy wprowadzić w swoje życie nowy nawyk, ale nasz zapał gaśnie po paru dniach, a w nas wzrasta poczucie, że nic nam nie wychodzi. Co zrobić by w końcu się udało?

Nawyk to nic innego jak automatyczne działanie, kontrolowane przez naszą podświadomość. Zatrzymujesz się na czerwonym świetle bez wcześniejszego zastanowienia się nad tym. Idziesz myć zęby nie mając tego zaplanowanego. Robisz to absolutnie automatycznie. Codziennie dysponujemy 24 godzinami i to w jaki sposób je zagospodarujemy w dużej mierze determinują nasze nawyki. Zastanów się przez chwilę jak wygląda Twój dzień? Na co poświęcasz swój cenny czas?

Czy w codziennym rytmie znajdują się czynności, które zabierają dużo czasu, a nie wnoszą w Twoje życie nic wartościowego? Jeśli tak, zidentyfikowałaś obszar do zmiany. Gratuluję! Praca nad nawykami może dotyczyć eliminowania tzw. „złych” nawyków bądź wprowadzania nawyków „dobrych”. Jeśli chcesz wyeliminować te pierwsze, pamiętaj że musisz ten czas czymś wypełnić. I tu pojawia się kolejne zadanie dla Ciebie. Jaki nowy „dobry” nawyk chciałabyś uzyskać? Co chciałabyś robić? Jeśli czytałaś poprzednie artykuły („Marzenia do spełnienia” i „Marz, planuj, działaj”) to bez problemu znajdziesz nawyki, które będą pomocne w realizacji wyznaczonych przez Ciebie celów. I oczywiście wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy koniecznie zapisz.

Wprowadzenie nowego nawyku nie należy do najłatwiejszej pracy. Wymaga czasu, cierpliwości i wytrwałości. Chwilę temu wskazałaś swoje aktualne nawyki, a to dowód na to, że ich wprowadzenie jest możliwe. Istnieje wiele teorii na temat tego ile czasu potrzeba aby wyrobić nowy nawyk, mówi się o 30 dniach, 3 miesiącach, pół roku. Wszystko to uzależnione jest od rodzaju nawyku i naszej psychiki. Nie koncentruj się jednak na tym, to na samym starcie odbierze Ci siłę i energię. Jedyne co musisz zrobić już teraz to wybierz jeden z zapisanych nawyków. Na pozostałe przyjdzie jeszcze czas. I wprowadź go do swojego dziennego planu dnia. Przez kolejne 21 dni zaznaczaj w kalendarzy czy udało Ci się wykonać zamierzone działanie. Koncentruj się na tu i teraz. Na danym konkretnym dniu. Nie myśl o tym, że będziesz musiała to zrobić jutro, pojutrze, za tydzień itd. Po prostu zrób to dziś. Te 21 dni i tak przeminie, czemu więc nie spróbować ich wykorzystać właśnie w ten sposób. Powodzenia!

Alejakobiet.pl / Anna Gałczyńska – trener, coach. Ukończyła akredytowany przez ICF kurs na poziome ACSTH, przygotowuje się do międzynarodowej akredytacji. Ukończyła studia z zakresu zarządzania ze specjalizacjami psychologii w biznesie oraz zarządzania zasobami ludzkimi.  Trener biznesu z dyplomem Grupy Dobrych Trenerów. Prowadzi szkolenia m.in.: z szybkiego czytania i technik pamięciowych, jak również z zarządzania czasem, zmianą i stresem.
W pracy coacha uwielbia obserwować jak ludzie odkrywają swój potencjał i rozwijają go. Wolontarystycznie działa w sektorze pozarządowym, współpracuje z wieloma organizacjami, wspierając ich rozwój.  

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej