Strona główna Aktualności Osteopatia kobieta i dziecko

Osteopatia kobieta i dziecko

przez admin

Wiele młodych kobiet planuje zostać w przyszłości mamą. Jest to naturalne i piękne oraz dla niektórych stanowi sens życia. Z tymi planami wiąże się też jednak wiele obaw. Co robić , aby ciąża przebiegała prawidłowo? Czy można ułatwić proces porodu i wpłynąć na to, aby odbył się bez powikłań? Jak przyspieszyć dojście do pełnej sprawności po porodzie oraz pomóc sobie w problemach z laktacją? To tylko nieliczne pytania, które zadaje sobie przyszła matka. Gdzie zatem szukać odpowiedzi i rozwiązań?

Jeśli chcesz zrobić wszystko , aby proces ciąży, porodu oraz wczesnego macierzyństwa przebiegał jak najlepiej musisz przygotować się do tego na trzech płaszczyznach – fizycznej, emocjonalnej i żywieniowej. W tym pomoże Tobie osteopata. Na początek powinnaś bardzo dokładnie wybrać doświadczonego, wykształconego i specjalizującego się w prowadzeniu kobiet w ciąży i noworodków osteopatę. Zacznijmy od płaszczyzny fizycznej. Jeśli dobrze przygotujesz swoje ciało, ciąża i poród będzie przebiegał sprawniej i dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia komplikacji przy porodzie. Osteopata przygotuje Twoją miednicę, rozluźni stawy krzyżowo- biodrowe, spojenie łonowe oraz kręgosłup lędźwiowy. Rozluźniona i symetryczna miednica stanowi o bardziej elastycznych przyczepach macicy, w której rozwija się dziecko. Dzięki temu ma ono więcej miejsca do rozwoju ,a tym samym zmniejsza się ryzyko ucisków na główkę i ciało dziecka. Odpowiednio przygotowana miednica zapewnia także większe możliwości rozciągania przy porodzie , a to znów zwiększa bezpieczeństwo Twojego dziecka.
Stres związany z ciążą, który oczywiście powinien być jak najmniejszy, powoduje wzmożoną pracę Twojego układu nerwowego, a w szczególności zlokalizowanej w kręgosłupie piersiowym części współczulnej, która odpowiada za gotowość. Część współczulna podnosi ciśnienie krwi przez przyspieszenie pracy serca i zmniejszenie światła naczyń. Osteopata przez swoją pracę może pomóc Tobie troszeczkę się wyciszyć i uspokoić ,obniżając pracę serca i zmniejszając ciśnienie. Szerokość światła naczyń ma ogromny wpływ dla odżywienia płodu i dokrwienia ścian macicy, która dzięki temu zachowuje swoją elastyczność. Elastyczna macica jest bardziej rozciągliwa i dzięki temu znów dziecko będzie miało więcej miejsca. Brzuch ogranicza od góry przepona oddechowa. Osteopatia dysponuje również szeroką gamą technik rozluźniania przepony. Po takiej pracy znowu zwiększy się przestrzeń ,w której leży dziecko, a Twój oddech stanie się swobodniejszy , co sprawi, że będziesz spokojniejsza, a Twoje dziecko lepiej dotlenione. Teraz musimy poruszyć trochę trudniejsze i często zaniedbywane sprawy. Mianowicie Twoja głowa. Na połączeniu głowy i szyi w kręgosłupie leży pień mózgu. Posiada on układ nerwowy przywspółczulny, który odpowiada między innymi za wyciszanie. Osteopata pracując na tym poziomie spowoduje jeszcze większe wyciszenie i odzyskanie równowagi wewnętrznej ,co będzie miało zbawienny wpływ na spokój Twojego dziecka. Do czaszki przyczepia się struktura zwana oponą. Jej drugi koniec jest umiejscowiony na kości krzyżowej w miednicy. Jak już wspomnieliśmy, strefa miednic ymusi być mobilna. Dzięki połączeniu opony z kością krzyżową ,osteopata pracując na poziomie czaszki zwiększy ruchomość Twojej miednicy.
Jeśli Twoje ciało przygotował osteopata ,a Ty czujesz się rozluźniona, spokojna, Twoje dziecko ma więcej przestrzeni do prawidłowego rozwoju, możesz skorzystać z ćwiczeń np. jogi ,ale tylko pod okiem fachowca, najlepiej wysoko wykwalifikowanego fizjoterapeuty doświadczonego w prowadzeniu ćwiczeń lub jogi dla kobiet w ciąży.
Teraz możemy pójść dalej i skupić się na płaszczyźnie emocjonalnej. Tu potrzebujesz bardzo doświadczonego osteopaty , który wyjaśni Tobie jaki jest wpływ emocji Twoich ,a także Twojego partnera na rozwój mózgu Twojego dziecka. Warto, aby na takiej wizycie towarzyszył Tobie partner. Osteopata udzieli Tobie również rad jak rozumieć noworodka, jakie są jego potrzeby oraz co oznacza płacz w różnych sytuacjach. Wielu osteopatów niestety ma bardzo mała wiedzę w tym zakresie. Bądź zatem świadoma, że nie powie tego Tobie każdy osteopata. Poznań na przykład dysponuje tylko kilkoma takimi fachowcami.
Kolejna niezmiernie ważna kwestia to Twoje odżywianie, które powinno być bardzo przyjazne dziecku. Pamiętaj o tym ,że układ nerwowy i odpornościowy dziecka działa dzięki minerałom i witaminom, które zapewniają prawidłowy rozwój. Te znajdziesz w świeżych warzywach i sezonowych owocach, a nie w produktach przetworzonych. Zwróć na to uwagę ,bo to jest bardzo ważne. Podstawowe zasady żywienia również możesz omówić ze swoim osteopatą, pod warunkiem, że , podobnie, jak w przypadku emocji, ma wiedzę na ten temat.
Jeśli Twoje maleństwo przyszło na świat to trzeba zobaczyć czy wszystko jest w porządku i czy prawidłowo się rozwija. Osteopata sprawdzi główkę i brzuszek. Podczas wizyty rozluźni połączenia pomiędzy kośćmi czaszki, kręgosłup oraz brzuch. Twoje maleństwo będzie zrelaksowane, rozluźnione…nie zdziw się jak słodko sobie zaśnie podczas wizyty. Dzięki temu unikniesz kołki, zaburzeń ssania, uciekania oczka, zniekształceń główki oraz innych problemów rozwojowych.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej