Wybielanie zębów w pytaniach i odpowiedziach
Data: 20.01.2016
Osoby z białymi zębami wyglądają o 5 lat młodziej i 20% atrakcyjniej - wynika z badań brytyjskich naukowców. Dlatego biały uśmiech jest nieustannie modny. Eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania związane z różnymi formami wybielania zębów.
Zabieg poprzedza badanie dentystyczne oraz wywiad z pacjentem, które pozwalają ocenić dyspozycyjność oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Dlatego ważne, aby wykonał je doświadczony stomatolog, a nie na przykład kosmetyczka (można w ofercie niektórych salonów kosmetycznych znaleźć zabieg w ofercie).
- Lista przeciwwskazań do wybielania zębów nie jest długa - mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter. – Z zabiegu nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stomatologa należy poinformować o alergiach – istnieje bowiem ryzyko, że jesteśmy uczuleni na któryś ze składników materiałów wybielających. Do przeciwwskazań należą również przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia oraz wiek poniżej 16 roku życia.

Czy domowe sposoby wybielania zębów działają?
W internecie można znaleźć domowe sposoby na wybielanie zębów. Wśród nich najczęściej wymienia się: cytrynę, sól i sodę oczyszczoną. Tymczasem długotrwały kontakt z cytryną może zaszkodzić dziąsłom, a także osłabić szkliwo. Z kolei sól sprzyja powstawaniu bakterii chorobotwórczych, a używanie sody oczyszczonej w czystej postaci może narazić zęby na uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwość.
- Zamiast tego warto postawić na truskawki, ananasy, pomarańcze, pomidory lub sałatę - zawierają duże ilości kwasu jabłkowego, który jest podstawowym składnikiem past. Dodatkowo pijmy zieloną herbatę, która jest bogata w fluor - mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk.
Zobacz także
Rozsądne opalanie |
Olej arganowy - kiedy i jak używać? |
Mowa ciała na pierwszej randce |
Botki - 5 hitów marki Lasocki |