Strona główna Aktualności Rolowanie ciała – na czym polega?

Rolowanie ciała – na czym polega?

przez admin
Rolowanie ciała to forma automasażu, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej ruchomości ciała oraz zapobiega urazom oraz kontuzjom. Masaż dotyczy mięśni oraz powięzi i o ile wiemy co to są mięśnie, o tyle powięź jest dla większości z nas słowem, którego znaczenia nie znamy.

1. Na co wpływa powięź? 
Powięź otacza i penetruje wszystkie mięśnie, stawy, kości i nerwy. Pełni funkcję niewidocznego płaszcza podtrzymującego ludzki szkielet. Jest odpowiedzialna za prawidłową ruchomość i funkcjonowanie ciała. W powięzi znajduje się 10 razy więcej receptorów bólu i czucia ciała. Sucha i posklejana powięź daje efekt sztywności i bólu ciągnięcia, które odczuwa prawie każdy. Większość bóli, których doświadczamy występuje na tle powięziowym, tak samo jak najczęściej pojawiające się kontuzje. Na przykład ból stawu traktujemy, nie jako ból samego organu, a odpowiadającej za ten staw powięzi.
2. Co nam daje masaż powięzi? 
Automasaż głęboko nawadnia i uelastycznia tkankę łączną, którą jest powięź. Rolowanie wprawia w ruch włókna kolagenowe, które przesuwając się po sobie wydzielają więcej płynu. Właściwie nawodniona powięź może sprawnie wykonywać swoje funkcje, a tym samym uchronić się przed uszkodzeniami. Posiadając „soczystą” powięź jesteśmy mniej podatni na urazy, zwiększa się zakres ruchów, przyspiesza krążenie krwi, a tym samym odpływ toksyn z organizmu (między innymi celulitu). Skóra staję się bardziej elastyczna i jędrna. Rozluźniając powięź po każdym treningu wspomagamy regenerację organizmu, a tym samym zwiększamy jego efektywność. Systematyczny automasaż pozwala nam czuć się i wyglądać zdrowiej.
3. Jak wygląda masaż? 
Z wałka korzystamy bardzo intuicyjnie wykorzystując ciężar własnego ciała. Należy położyć się na rolce tą częścią ciała (np. plecy), w której odczuwamy ból i sztywność. Następnie powolnymi i precyzyjnymi ruchami przesuwamy się po niej przytrzymując w punktach największego bólu. Dla uzyskania optymalnych efektów należy rolować całe ciało ze względu na liczne połączenia powięziowe. Często ból pojawiający się w jednym miejscu jest efektem napięcia powięzi w zupełnie innym.
4. Dla kogo jest ta metoda? 

Rolowanie jest niewątpliwie skuteczne dla wszystkich niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Zarówno dla osób uprawiających sport, jak i tych, które wykonują pracę biurową. Systematyczne rozluźnianie powięzi za pomocą wałka nie tylko polepsza sprawność ruchową, ale przede wszystkim samopoczucie niwelując niechciany ból i sztywność. Do korzystania z rollerów nie ma żadnych przeciwwskazań za wyjątkiem złamania, przerwania ciągłości skóry, czy oparzenia.
5. Jak często trzeba masować? 
Zaleca się stosowanie automasażu po każdym treningu, jako substytut rozciągania. W dni wolne od treningu możemy potraktować rolowanie, jako formę odnowy biologicznej i silnego masażu sportowego. Jeżeli nie uprawiamy sportu sięgamy po rolkę w momencie, gdy czujemy potrzebę masażu i rozluźnienia. W celach prewencyjnych warto rolować się 2-3 razy w tygodniu. Masaż całego ciała zajmuje mniej więcej 10-15min. Wykonujemy kilka powtórzeń na każdą partię ciała szczególnie skupiając się na miejscach, w których odczuwamy dyskomfort.
Mgr Michał Dachowski, fizjoterapeuta, certyfikowany trener foam rollingu Blackroll Polska
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej