Strona główna Aktualności Magnez: jak jego niedobór wpływa na nasze życie?

Magnez: jak jego niedobór wpływa na nasze życie?

przez admin
Ambitna praca, obowiązki domowe, siłownia lub bieganie… Dzisiejsze kobiety mają mnóstwo na głowie i pełnią wiele różnych ról. Aktywny tryb życia i ciągły pośpiech niestety potrafią odbić się na naszym zdrowiu – jednym z częstych problemów jest niedobór magnezu. Warto wiedzieć, że nie wolno go lekceważyć. Zobacz, dlaczego trzeba z nim walczyć.

Dokuczliwy ból
To właśnie ból w przypadku wielu chorób jest pierwszym sygnałem, który mówi nam, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Podobnie dzieje się w przypadku niedoboru magnezu. Jednym z symptomów są często silne i powtarzające się migreny, które potrafią naprawdę uprzykrzyć życie oraz uniemożliwić wykonywanie codziennych zadań. Co więcej, nieraz towarzyszą im także inne nieprzyjemne dolegliwości – światłowstręt, mdłości, nadwrażliwość na zapachy lub dźwięki. Ból związany jest również z silnymi skurczami, trwającym od kilku sekund nawet do kilkunastu minut. Spowodowane niedoborem magnezu skurcze najczęściej zlokalizowane są w łydkach, podudziu, tylnej części uda czy też w stopach, rękach bądź brzuchu. Powszechnie występującym zjawiskiem jest też drżenie powiek. Na bolesne skurcze szczególnie narażone są osoby aktywne, uprawiające na co dzień sport. Dzieje się tak dlatego, że podczas intensywnego treningu wraz z potem tracimy dużo wody i cennych elektrolitów (m.in. magnezu). 

Gorsze samopoczucie

Magnez odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dlatego jego niedobór prowadzić może do powstawania zaburzeń w ramach tego układu. Stajemy się płaczliwe i rozdrażnione, możemy nawet cierpieć na depresję. Do tego mamy problemy z koncentracją oraz snem – chociaż udaje nam się zasnąć, to sen jest płytki, krótki, niespokojny. Zdarza się też, że rozregulowaniu ulega cały nasz zegar biologiczny, co prowadzi do spadku efektywności w pracy oraz ciągłego zmęczenia. Poważnym problemem jest również spadek odporności na stres. Mamy tu do czynienia ze swego rodzaju błędnym kołem – niedobór magnezu prowadzi do większej podatności na stres, natomiast sam stres powoduje pogłębienie niedoboru. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i sięgnięcie po odpowiedni preparat magnezowy: w przypadku już widocznych objawów powinien to być lek, a jeśli chcemy jedynie zapobiec powstaniu niedoboru, wystarczy zakupić suplement diety.

Słabsze włosy, skóra i paznokcie
Magnez jest jednym z pierwiastków odpowiedzialnych za stan zdrowia naszej skóry, a także włosów oraz paznokci. Jeżeli ich kondycja w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła, możemy podejrzewać niedobór lub problem z wchłanianiem magnezu. Pamiętajmy, że to nie tylko kwestia naszego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Nie bagatelizujmy więc takich objawów jak np. nadmierne wypadanie włosów lub osłabienie paznokci. Warto wiedzieć, że niedobór magnezu może przyczynić się do powstawania skórnych reakcji alergicznych, takich jak np. dermatozy lub wypryski. 
Niedobór magnezu może stać się przyczyną wystąpienia wielu nieprzyjemnych objawów. Jeśli nie chcemy pozwolić, aby ten problem wpłynął negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie, zawczasu sięgnijmy po odpowiednie suplementy diety – a w razie wystąpienia symptomów niedoboru zdecydujmy się na lek w łatwo wchłanianej formie. 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej