Strona główna Aktualności Przegląd szamponów do włosów – wybierz najlepszy dla siebie!

Przegląd szamponów do włosów – wybierz najlepszy dla siebie!

przez admin

Podstawą dbania o włosy jest stosowanie szamponu. Na samym początku, zanim przejdziesz do dalszej pielęgnacji, musisz wyeliminować zanieczyszczenia z ich powierzchni. Mycie włosów można porównać do wykonywania demakijażu twarzy. To pierwszy i podstawowy zabieg pielęgnacyjny, niezbędny do zachowania zdrowej kondycji włosa. Jednak tak jak należy wybrać odpowiedni produkt do oczyszczenia cery, tak samo trzeba ze skrupulatnością zdecydować się na szampon. W artykule podpowiadamy, jaki szampon do włosów zastosować i czym kierować się przy jego wyborze!


Pielęgnacja włosów – po pierwsze szampon
Po co potrzebny nam szampon? Eliminuje on zanieczyszczenia, kurz oraz wszelkie pyłki, które gromadzą się na powierzchni włosów w ciągu całego dnia. Jeżeli ich nie umyjesz, oczywiste jest, że aplikacja odżywki, maski, serum czy olejku nie będzie miała sensu. Składniki aktywne tych preparatów nie wnikną w głąb struktury włosa zgodnie ze swoim przeznaczeniem, ale osadzą się na powłoce zanieczyszczeń. Tym samym nie pomogą w odbudowie i odżywieniu fryzury. Dlatego też należy pozbyć się nieczystości, by kosmetyki w pełni zadziałały.
Marka Garnier oferuje bogaty przegląd odżywek i szamponów do włosów Garnier z linii Fructis, w której na pewno znajdziesz najlepszy dla siebie produkt.
Dobry szampon do włosów
Dobrego szamponu do włosów nie da się zdefiniować poprzez subiektywne odczucia osób, które go stosują. Każdy ma bowiem inny typ włosa, który wymaga produktu o innych właściwościach. Osoby o przetłuszczających się włosach powinny korzystać z kosmetyków, które je odświeżą i pozbawią szybkiego przetłuszczania, natomiast szampony nadające objętości nie sprawdzą się w ich przypadku.
Jest jednak kilka obiektywnych wyznaczników, którymi należy kierować się przy wyborze dobrego szamponu do włosów. Dotyczą one głównie składu, a dokładnie:
 • obecności składników aktywnych,
 • silikonów, substancji powłokotwórczych, czyli kondycjonerów,
 • parabenów,
 • obecności detergentów,
 • dodatków (ekstraktów roślinnych, owocowych, olejków),
 • spełnianej podwójnej funkcji (kosmetyk 2w1 – szampon i odżywka).
Tylko czytając skład widniejący na etykiecie, możesz mieć pewność co do skuteczności produktu wobec twojego typu włosów. To, że na opakowaniu widnieje napis, że jest to szampon do włosów suchych nie oznacza, że skład kosmetyku to potwierdzi. Można to porównać do produktów pielęgnacyjnych twarzy. Bardzo często toniki przeznaczone do cery tłustej mają w swoim składzie alkohol, którego zdecydowanie należy unikać w trosce o tłustą skórę.
Skład szamponów – co brać pod uwagę

 • Przede wszystkim pamiętaj, by skład szamponu – jak i każdego innego kosmetyku – czytać. To jedyna możliwość, by naprawdę poznać produkt i upewnić się, czy jest on bezpieczny i okaże się skuteczny.
 • Po drugie, czytaj skład od góry. Umieszczenie danej substancji najwyżej na liście oznacza, że stanowi ona bazę lub jest głównym składnikiem produktu i jest jej po prostu najwięcej. Pamiętaj też, by zwrócić uwagę na długość i obszerność tych wyliczeń. Dłuższa lista to znak, że szampon zawiera wiele ulepszaczy. Nie jest to zbyt dobra wiadomość, podstawowa zasada mówi: im mniej, tym lepiej.
 • Zwracaj uwagę na obecność detergentów w kosmetyku. Mimo że nazwa ta nie brzmi pozytywnie, składnik ten jest niezbędny w każdym szamponie. Detergenty, czyli tzw. zdzieraki, mają za zadanie oczyścić włos z zanieczyszczeń. Najczęściej wymieniane są tuż za wodą, która określana jest łacińskim mianem “aqua”. Jeśli jednak detergent jest trójczłonowy, trzeba go zdecydowanie unikać, ponieważ przy dłuższym stosowaniu szamponu z taką substancją, włos może znacznie się osłabić i zostanie pozbawiony bariery ochronnej.
 • Ekstrakty, oleje i masła to jedne z najbardziej pożądanych ingrediencji w składzie szamponu. Dobrze zatem, by znajdowały się jak najwyżej i nie ograniczały do pojedynczych pozycji.
 • Substancje powłokotwórcze, np. silikony, czyli kondycjonery, osadzają się na powierzchni włosa. Działają powierzchownie i pielęgnacyjne. Jednak gdy występują w większej ilości, wpływają na przetłuszczanie się włosów czy pojawienie się łupieżu.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej