Podstawą dbania o włosy jest stosowanie szamponu. Na samym początku, zanim przejdziesz do dalszej pielęgnacji, musisz wyeliminować zanieczyszczenia z ich powierzchni. Mycie włosów można porównać do wykonywania demakijażu twarzy. To pierwszy i podstawowy zabieg pielęgnacyjny, niezbędny do zachowania zdrowej kondycji włosa. Jednak tak jak należy wybrać odpowiedni produkt do oczyszczenia cery, tak samo trzeba ze skrupulatnością zdecydować się na szampon. W artykule podpowiadamy, jaki szampon do włosów zastosować i czym kierować się przy jego wyborze!

- obecności składników aktywnych,
- silikonów, substancji powłokotwórczych, czyli kondycjonerów,
- parabenów,
- obecności detergentów,
- dodatków (ekstraktów roślinnych, owocowych, olejków),
- spełnianej podwójnej funkcji (kosmetyk 2w1 – szampon i odżywka).
- Przede wszystkim pamiętaj, by skład szamponu – jak i każdego innego kosmetyku – czytać. To jedyna możliwość, by naprawdę poznać produkt i upewnić się, czy jest on bezpieczny i okaże się skuteczny.
- Po drugie, czytaj skład od góry. Umieszczenie danej substancji najwyżej na liście oznacza, że stanowi ona bazę lub jest głównym składnikiem produktu i jest jej po prostu najwięcej. Pamiętaj też, by zwrócić uwagę na długość i obszerność tych wyliczeń. Dłuższa lista to znak, że szampon zawiera wiele ulepszaczy. Nie jest to zbyt dobra wiadomość, podstawowa zasada mówi: im mniej, tym lepiej.
- Zwracaj uwagę na obecność detergentów w kosmetyku. Mimo że nazwa ta nie brzmi pozytywnie, składnik ten jest niezbędny w każdym szamponie. Detergenty, czyli tzw. zdzieraki, mają za zadanie oczyścić włos z zanieczyszczeń. Najczęściej wymieniane są tuż za wodą, która określana jest łacińskim mianem “aqua”. Jeśli jednak detergent jest trójczłonowy, trzeba go zdecydowanie unikać, ponieważ przy dłuższym stosowaniu szamponu z taką substancją, włos może znacznie się osłabić i zostanie pozbawiony bariery ochronnej.
- Ekstrakty, oleje i masła to jedne z najbardziej pożądanych ingrediencji w składzie szamponu. Dobrze zatem, by znajdowały się jak najwyżej i nie ograniczały do pojedynczych pozycji.
- Substancje powłokotwórcze, np. silikony, czyli kondycjonery, osadzają się na powierzchni włosa. Działają powierzchownie i pielęgnacyjne. Jednak gdy występują w większej ilości, wpływają na przetłuszczanie się włosów czy pojawienie się łupieżu.