Strona główna Aktualności Jak kupować bezpieczne zabawki?

Jak kupować bezpieczne zabawki?

przez admin
Kupując zabawki warto pamiętać, aby zapewniały one nie tylko udaną zabawę ale również bezpieczeństwo. Oto kilka istotnych rzeczy o których trzeba pamiętać w sklepie z zabawkami. 
1. Sama możesz stwierdzić, czy zabawka jest bezpieczna. Sprawdź, czy od zabawki nie oddzielają się małe elementy (np. plastikowy nos od pluszowego zwierzątka), czy zabawka (np. grzechotka) nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Pamiętaj, że zabawki, które można złożyć (np. wózki dla lalek) powinny mieć blokadę zabezpieczającą. Uważaj na drobne elementy, jeżeli odpadają przy lekkim naciśnięciu – kupując taką zabawkę ryzykujesz, że dziecko może je połknąć i udławić się.
2. Wybierz zabawkę dostosowaną do wieku pociechy. Wybór powinny ułatwić informacje na opakowaniu, np. ostrzeżenie: „Nieodpowiednie dla dziecka poniżej 3. roku życia”. Ostrzeżenia takie nie mają zastosowania do zabawek, które są w oczywisty sposób nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Nie powinieneś ich spotkać kupując np. zabawkę – mikroskop czy zabawki imitujące kosmetyki.
3. Na każdej zabawce oferowanej w Unii Europejskiej powinien znajdować się znak CE. Jest on deklaracją producenta, że zabawka przeszła procedurę oceny zgodności z wymaganiami warunkującymi bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto na zabawce obowiązkowe jest oznaczenie producenta zabawki (nazwa i adres kontaktowy), a jeśli została sprowadzona spoza Unii Europejskiej, także importera, który ją sprowadził na teren UE.
bezpieczne zabawki jak kupować
4. W grach zapachowych, zestawach kosmetycznych i grach smakowych mogą się znaleźć substancje, które powodują alergie. Na opakowaniu zabawki powinny znajdować się ich nazwy oraz wyraźne ostrzeżenie o treści: „Zawiera substancje zapachowe mogące powodować alergie”.
5. Do niektórych zabawek, np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych (np. piorąca zabawka pralka), powinny być dołączone instrukcje użytkowania w języku polskim. Zabawki kupowane w stanie zdemontowanym powinny posiadać również instrukcje montażu.
6. Instrukcje i informacje dotyczące bezpiecznego używania zabawki przechowuj w bezpiecznym miejscu. W razie wątpliwości, będziesz mógł do nich zajrzeć.
7. Zastrzeżenia, co do bezpieczeństwa lub oznakowania zabawek należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.
Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej