Strona główna Aktualności Najczęstsze problemy alergiczne

Najczęstsze problemy alergiczne

przez admin
Intensywny katar, łzawienie oczu… – symptomy infekcji czy alergii? Jakie objawy alergiczne spotykamy najczęściej? Czy choroba ta może być niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia? Jak sobie z nią radzić?
Alergia to jedna z najpowszechniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi ok. 40% Polaków. Większość z nich bagatelizuje problem i rezygnuje z odpowiedniej terapii. Czy słusznie? Czy alergia jest rzeczywiście tak nieszkodliwym schorzeniem, jak przywykliśmy sądzić? Co najbardziej uczula naszych rodaków?
Alergia wziewna
Alergia wziewna jest szczególnie irytującą przypadłością objawiającą się nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, kaszlem, a niekiedy nawet gorączką. Kiedy alergenem są pyłki, problem może trwać przez kilka miesięcy. Osoby uczulone na roztocza zmagają się z uporczywymi objawami przez cały rok. Trudno wyobrazić sobie życie z wieczną alergią, dlatego należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania specjalistycznych badań, a następnie zacząć przyjmować środki farmakologiczne łagodzące objawy choroby, np. leki antyhistaminowe, kromony czy kortykosteroidy.
 
Alergia pokarmowa
W wypadku alergii pokarmowej reakcja uczuleniowa występuje po zjedzeniu określonego pokarmu, przy czym ludzki organizm najczęściej źle reaguje na krowie mleko, ser, masło, drożdże, a także owoce cytrusowe, rośliny strączkowe, czekoladę i kakao, pomidory oraz różnorodne przyprawy dodawane do potraw. Podstawowymi objawami alergii są: bóle brzucha, wymioty, biegunka, wzdęcia, zgaga oraz uczucie osłabienia. Doskonałym sposobem walki z tym rodzajem choroby jest strategia eliminacyjna, która polega na wykluczeniu z diety określonego pokarmu.
rodzaje testów na alergię
Alergia na leki
Uczulenie na leki jest zazwyczaj spowodowane długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków, leków przeciwbólowych – szczególnie z grupy salicylanów. Objawy mają przeważnie charakter dermatologiczny – poczynając od pokrzywki, przez wysypkę i ostre reakcje skórne, aż po wstrząs anafilaktyczny (podobnie jak w przypadku alergii kontaktowej na określone grupy kosmetyków). Leczenie polega głównie na zastąpieniu leku wywołującego reakcję uczuleniową środkiem ekwiwalentnym. W przypadku podejrzenia alergii na określone grupy leków należy wykonać profesjonalne testy wykrywające alergeny (czynniki uczulające). Informacje dodatkowe można znaleźć na stronie ultramedic.com.pl.
Alergia na jad owadów
Jednym z najcięższych typów alergii jest reakcja wywołana ukąszeniem owadów błonkoskrzydłych. U bardzo wrażliwych osób zaraz po zdarzeniu może dojść do reakcji anafilaktycznej objawiającej się początkowo dreszczami i nasilonym rumieniem skórnym, a następnie wysoką temperaturą. W szczególnych przypadkach dochodzi do spadku ciśnienia, a nawet utraty przytomności. Wszelkie niepokojące objawy wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Alergia na chemię
Istnieją osoby szczególnie wrażliwe na substancje chemiczne, np. tlenek azotu występujący przy kuchenkach gazowych, spaliny dieslowskie, gumę, a nawet perfumy. W ostatnich latach można zaobserwować wzrost uczulenia na parafenylenodiaminę (PPDA) – barwnik stosowany m.in. przy produkcji farb czy obuwia. Po kontakcie z alergenem na skórze chorych pojawiają się zaczerwienienia, wypryski i obrzęki, zaś po kilku dniach dochodzi do ropiejącego owrzodzenia. Dlatego bardzo ważne jest w przypadku używania farb do włosów wykonywanie przed właściwym farbowaniem małej próby uczuleniowej na skórze.
Mimo że niekiedy sprawdza się prosta życiowa zasada, iż najlepszym sposobem na odczulanie jest długotrwały kontakt ze źródłem alergii, nie należy brać jej sobie zbytnio do serca. Jeżeli zaobserwujemy u siebie początki choroby, zgłośmy się do lekarza alergologa i wykonajmy profesjonalne testy diagnostyczne.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej