Strona główna Aktualności Jak pozbyć się plam z krwi?

Jak pozbyć się plam z krwi?

przez admin
Otarcie skóry lub rana innego pochodzenia mogą spowodować, że ubranie, które mamy na sobie, zostanie zabrudzone krwią. Jeśli nie zareagujemy szybko, plam tego rodzaju niestety trudno będzie się pozbyć.
Zimna woda pomoże
Jeśli od razu zauważymy zabrudzenie ubrania krwią, łatwiej będzie ją usunąć niż wtedy, gdy zaschnie. Jest to spowodowane tym, że hemoglobina, tj. czerwony barwnik krwi, jest bardzo silnym spoiwem wiążącym kolor z włóknami ubrania. Materiał z plamą z krwi najlepiej zaprać z użyciem czystej, zimnej wody. Rozcieńczy ją ona i dzięki temu ułatwi jej usunięcie z każdej tkaniny. Zapierając wodą plamę, należy przepłukać tkaninę ubrudzoną krwią z obu stron, najlepiej pod strumieniem zimnej wody z kranu.
Należy przy tym uważać, aby nie dopuścić do rozmazania krwi na tkaninie. Trzeba się upewnić, czy nie zapieramy ubrania z plamą z krwi, pocierając plamą o plamę. Wtedy krew wniknie w głąb materiału, a jej usunięcie będzie bardzo trudne.
jak usunąć plamy z krwi
 
Ratunek dla ubrań
Błędem jest zapieranie zabrudzenia z krwi ciepłą lub gorącą wodą na przykład z mydłem czy płynem do mycia naczyń. Gorąca woda jedynie utrwali plamę, przez co znacznie trudniej będzie ją usunąć. Wtedy jedynym ratunkiem dla naszej ulubionej bluzki, koszuli czy spodni, będzie wykorzystanie skutecznego detergentu. Plamy z krwi usunie już wtedy profesjonalny środek, taki jak Vanish Oxi Action. Zaleca się przy tym namoczenie tkaniny w wodzie z detergentem oraz upranie odzieży w pralce również z dodatkiem środka wywabiającego.
Innym sposobem jest wykorzystanie naturalnych składników odplamiających. Przy świeżych plamach z krwi najlepiej usunąć na początek jak największą jej ilość suchą szmatką, przykładając ją do plamy. Nie można pocierać włókien ubrania o siebie. Zapieranie polega na tym, aby plamę pocierać od zewnątrz do środka, co skutecznie zapobiegnie jej rozcieraniu na boki.
Po usunięciu jak największej ilości świeżej krwi z ubrania, należy zamoczyć je w misce z zimną wodą. Jeśli plama sama nie zniknie po kilkunastu minutach, można spróbować moczyć ją w zimnej wodzie przez 12 godzin. Z ubraniem na pewno nic się nie stanie, a jeśli i ten sposób nie okaże się w pełni skuteczny, można przygotować roztwór z 2 litrów wody i jednej szklanki soli. Trzeba moczyć w nim plamę przez 30 minut, a gdy nie zostanie ona usunięta, należy ją pocierać rękami i mydłem w kostce. Kolejnym sposobem pozbycia się plamy z krwi jest pocieranie jej delikatnie nadtlenkiem wodoru, ale uwaga – substancja ta może osłabić włókna ubrań i zniszczyć finalnie materiał. Po usunięciu plamy trzeba dobrze wyprać odzież, na przykład w pralce, aby nie pozostał na niej detergent.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej