Strona główna Aktualności Co stopy mówią o Twoim zdrowiu?

Co stopy mówią o Twoim zdrowiu?

przez admin

O stopach zazwyczaj nie myślimy tak często jak o dłoniach, brzuchu czy innych częściach ciała. Przyczyna jest prosta – stopy są po prostu dalej. Co nie znaczy, że są mniej ważne. Często wysyłają komunikaty o stanie zdrowie, których nie można bagatelizować.

Stopy to skomplikowany mechanizm. Jedna czwarta kości człowieka to właśnie stopy. Każda z osobna złożona jest z 33 stawów, 100 ścięgien, mięśni i wiązadeł, a także niezliczonej ilości nerwów i naczyń krwionośnych biegnących do serca, kręgosłupa czy mózgu.

1. Zapadnięte paznokcie w kształcie łyżeczki
Co oznacza: anemia – niedokrwistość i niedobór żelaza może się często objawiać odkształcaniem płytki paznokci. Powoduje je niewystarczająca ilość hemoglobiny transportującej tlen.

Co zrobić: pierwszym krokiem jest morfologia. Leczenie często opiera się na uzupełnieniu żelaza i zmianie diety w bogatszą o właśnie żelazo i witaminę C.

zapadnięte paznokcie

2. Zimne stopy
Co oznacza: częściej na problem zimnych stóp skarżą się kobiety. U kobiet po 40-stce mogą być sygnałem problemów z tarczycą. Gruczoł ten reguluje pracę metabolizmu i temperaturę ciała. Zimne stopy mogą zwiastować także problemy z krążeniem.

Co zrobić: poza wizytą u lekarza i zbadaniem tarczycy powinno się zagwarantować stopom komfort cieplny. Sprawdzą się tu ciepłe, zakryte buty lub skarpety z owczej wełny.


3. Sucha, łuszcząca się skóra

Co oznacza: sucha, swędząca skóra może być początkiem grzybicy. Grzybica stóp popularnie nazywana chorobą basenową najczęściej atakuje przestrzenie między palcami. Należy jednak pamiętać, że nieleczona może przenosić się na inne partie ciała.

Co zrobić: najważniejsza jest odpowiednia higiena stóp – stosowanie klapek basenowych, czystych ręczników i dokładnego osuszania stóp. Pomagają też preparaty odkażające do stóp w formie aerozolu czy talku. Zaawansowana grzybica wymaga wizyty u lekarza. Najczęściej przepisuje się miejscowe lub doustne środki przeciwgrzybiczne.

4. Ból pięt
Co oznacza: bolące pięty mogą sygnalizować zapalenie powięzi podeszwowej. Zapalenie pojawia się na skutek nadwyrężenia włókien pomiędzy pietą a śródstopiem. Ból często rozpoczyna się rano, wraz  z pierwszymi krokami, i dalej nasila się w ciągu dnia. z jednej strony dolegliwość może wynikać z biegania lub skakania, bądź noszenia japonek czy starego obuwia.

Co zrobić: Jeśli ból utrzymuje się kilka tygodni nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który zapewne przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Doraźnie można stosować wkładki do butów. Pomagają także ćwiczenia rozciągające.

wyglad stóp a stan zdrowia

5. Tzw. stare buty
Co oznacza: nadmiernie zrogowaciały naskórek może być spowodowany np. nadużywaniem alergenów. Za problem stwardniałej skóry stóp często odpowiada niedopasowane lub stare obuwie.

Co zrobić: usunąć stwardniały naskórek z pięt i palców.

Alejakobiet

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej