Strona główna Aktualności Kolacja – jeść czy nie jeść, a jeśli jeść to co?

Kolacja – jeść czy nie jeść, a jeśli jeść to co?

przez admin

Wokół kolacji narosło wiele mitów i nieporozumień. Spora grupa osób uważa, że dla zdrowia należy zrezygnować z posiłków po godzinie osiemnastej, inni, że owszem, wieczerza jest wskazana, ale komponowana z rozsądkiem i dostosowana do aktywności. Pojawia się zatem uzasadnione pytanie: jeść czy nie jeść?


Fakty i mity wieczorową porą
Zdrowy tryb życia cieszy się ogromną popularnością i nic nie wskazuje na to, aby miał nastać zmierzch tego trendu. Wartościowe śniadanie, bio obiad, fit deser i dużo ruchu w czasie wolnym, to już nie kaprysy mody, a wymogi nowoczesnego stylu. O tym, jaka będzie kondycja Twojego organizmu w przyszłości, decyduje bowiem między innymi to, co każdego dnia kładziesz na talerzu. O ile w przypadku śniadań i obiadów komponowanie menu nie stanowi większego wyzwania, o tyle kolacja wywołuje zamieszanie. Po osiemnastej czy do osiemnastej? Korzenie niejedzenia po szóstej wywodzą się z przekonania, że w pierwszej połowie doby organizm spala kalorie, zaś w drugiej odkłada je w postaci tkanki tłuszczowej. Niestety, błędne jest przekonanie, że rezygnacja z kolacji stanowi jeden z elementów odchudzania. Nieprawda także, że w ciągu dnia można jeść dosłownie wszystko. Jakość spożywanych posiłków zależna jest od dziennego zapotrzebowania energetycznego, czyli aktywności fizycznej. Tylko osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają sportu, mogą, a nawet powinny, zrezygnować z późnych kolacji.
Jak zaspokoić głód i nie budzić sumienia?
Leżysz w łóżku, próbujesz zasnąć, a Twój organizm coraz dotkliwiej domaga się jedzenia. Szybki spacer do lodówki, równie szybka przekąska i…tym razem to wyrzuty sumienia nie pozwalają zasnąć! Podjadanie to kiepski pomysł. Tylko lekka kolacja odpręży i uspokoi organizm, a także zapewni spokojny sen, bez alarmów głodowych. Niskokaloryczny posiłek sprawia, że rano budzisz się wypoczęta i pełna energii. Komponując kolację, staraj się zatem unikać dań mięsnych smażonych oraz odgrzewanych na tłuszczu, fast foodów, frytek, chipsów oraz słodkich przekąsek, które gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi i sprawiają, że po upływie dwóch godzin ponownie odczuwasz głód. Z dystansem należy podchodzić do osławionego kubka ciepłego mleka, bowiem biały napój może wywołać nieprzyjemne dolegliwości u osób z nietolerancją laktozy. W wieczornym jadłospisie nie powinno zabraknąć pieczywa mieszanego i pełnoziarnistego najlepiej w zestawie z chudym mięsem oraz gotowanymi warzywami. Chleb, dla urozmaicenia menu, możesz zastąpić ryżem albo jedną z kasz. Miłośników ciepłych posiłków ucieszy informacja, że na kolację warto spożywać lekkie zupy, np. zupy krem albo pomidorową z ryżem – oczywiście przygotowane na wywarze warzywnym. Organizm nie męczy się z trawieniem enzymów czy nadmiaru białek, a Ty czujesz się wypoczęta i lekka.
Nie rezygnuj z kolacji. Pora spożywanych posiłków powinna być dostosowana do trybu życia. Staraj się jednak nie sięgać po jedzenie później niż dwie godziny przed snem. Zagrożeniem dla zdrowia i pięknej sylwetki jest nie to, kiedy spożywasz ostatni posiłek, ale co ląduje na talerzu. Smacznego!
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej