Strona główna Aktualności Hormony – klucz do zdrowej długowieczności

Hormony – klucz do zdrowej długowieczności

przez admin

Gdy słyszysz słowo: hormony, zwykle myślisz o tych typowo kobiecych: o estrogenie, androgenie, progesteronie i prolaktynie. To dzięki nim, czujesz się młodo, atrakcyjnie i możesz zostać matką. Ale jest jeszcze jeden klucz do zdrowej długowieczności o tajemniczej nazwie – endorfiny.

Kobiece hormony na wokandzie
Hormony kierują wieloma procesami zachodzącymi w organizmie. To od nich zależy sen, nastrój, apetyt na seks, płodność i, oczywiście, zdrowie. I tak na przykład: estrogeny produkowane w jajnikach są źródłem seksapilu, a sprzymierzeńcem mam oraz hormonem niezbędnym do wystąpienia owulacji jest progesteron, którego zbyt mała ilość występuje przy niewydolności jajników. Wytwarzane przez nadnercza i jajnik androgeny nie tylko zapoczątkowują proces dojrzewania, ale także dodają skrzydeł. Od nich także zależy piękny wygląd skóry. Natomiast prolaktyna niezbędna jest w czasie ciąży. To dzięki niej powiększają się gruczoły mleczne przyszłej mamy, a gdy maluszek przyjdzie na świat, rozpoczyna się wytwarzanie mleka. Wymienione hormony sprawiają, że kobiety zupełnie różnią się od mężczyzn, ale istnieje pewien wspólny mianownik łączący obie płci – mowa o hormonach szczęścia.

Molekuły emocji
Poza typową dla każdej z płci grupą hormonów, istnieją jeszcze wyżej wspomniane hormony szczęścia, nazywane także „molekułami emocji” i endorfinami. Ich zadanie wcale nie jest proste – polega bowiem na zmniejszaniu odczuwania bólu, wprawianiu w fantastyczny nastrój, także euforię oraz wywoływaniu uczucia przyjemności, np. gdy delektujesz się aksamitnym smakiem czekolady. Bogatym źródłem endorfin jest śmiech, uprawianie sportu, miłość oraz pikantne przyprawy. W trosce o zdrowie unikaj substytutów oraz używek i staraj się sięgać po bezpieczne źródła endorfin.
Szczęście jest w Tobie
Aby czuć się szczęśliwą, możesz zaplanować podróż dookoła świata albo zapisać na kurs tańca. Zanim zaczniesz narzekać, powinnaś wiedzieć, że stan, w którym odczuwasz radość, można stymulować także poprzez sport i figle z ukochanym. Szczęście jest w Tobie! Możesz nauczyć się sterować swoim samopoczuciem i na zawołanie produkować hormony szczęścia! Zrezygnuj z szarości i czerni, bowiem wesołe kolory poprawiają nastrój, stymulują mózg do pracy oraz sprzyjają kreatywności. Poranki rozpoczynaj krótkim rozciąganiem połączonym z głębokim oddychaniem, a jeśli lubisz, sięgnij po papryczki chili – w odpowiedzi na piekielną ostrość organizm produkuje endorfiny. Warto wiedzieć, że kwas foliowy zawarty sałacie, szpinaku czy rukoli także uwalnia endorfiny.
A ponadto, hormony szczęścia neutralizują negatywne działanie wolnych rodników, przeciwdziałając tym samym procesom starzenia. Bez wysiłku i użycia skalpela, możesz zyskać piękny, młodzieńczy wygląd. Endorfiny wpływają także na poprawę koncentracji i bystrość umysłu, zwiększają zdolność kreatywnego myślenia oraz wzmacniają układ immunologiczny.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej