Strona główna Aktualności Impulsywna terapia świetlna

Impulsywna terapia świetlna

przez admin
Od dawna wiadomo, że światło leczy. Gdy go brakuje, zaczyna chorować nie tylko nasza dusza, ale także skóra, która szarzeje i traci blask. Naukowcy odkryli, że nie tylko światło słoneczne ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie i wygląd. IPL (Intense Puls Light) to nowoczesne urządzenie w medycynie estetycznej, które za pomocą światła zapewni nam piękne i gładkie ciało przez cały rok.

Impulsywna terapia światłem poprawia wygląd i teksturę skóry, leczy ją, wspomaga produkcję kolagenu. Likwiduje zmiany skórne, takie jak rozstępy, rumieńce, pajączki, trądzik różowaty, a także piegi, plamy starcze i posłoneczne.

Metoda IPL jest dostępna w Polsce dopiero od kilku lat, wyłącznie w salonach kosmetycznych i SPA. Polega na użyciu intensywnego światła (lampy) emitującego promieniowanie o zróżnicowanych długościach fal. Długości te zależą od rodzaju zabiegu, na który się decydujemy. Gabinety oferują na przykład likwidację trądziku, rumienia, rozstępów, fotoodmładzanie, redukcję różnego typu przebarwień, a także depilację. Skuteczność zabiegu zależy od profesjonalizmu pracowników salonu kosmetycznego, a konkretniej od umiejętności dobrania odpowiedniej długości fali, ilości impulsów i trwania zabiegu. Parametry są zależne od indywidualnych potrzeb skóry oraz jej problemów, zatem warto, żeby zabieg przeprowadził ktoś doświadczony, a najlepiej wykwalifikowany lekarz. W przypadku źle dobranych parametrów, istnieje ryzyko powstania blizn i uszkodzenia oczu, które powinny być bardzo dobrze zabezpieczone.

Zabieg jest odczuwalny na skórze w postaci chwilowego pieczenia, a po jego zakończeniu na skórze mogą być widoczne zmiany. Przy fotoodmładzaniu skóra będzie przez kilkanaście godzin lekko zaczerwieniona, w zabiegu usuwania zmian pigmentowych mogą na dłuższy czas ściemnieć, a w przypadku usuwania zmian naczyniowych może pojawić się siniak.

Pełen efekt zabiegu będzie dostrzegalny dopiero po kilku sesjach (2-5), wykonywanych co kilka tygodni. Zaleca się, aby na zabieg decydowały się osoby po 25. roku życia, ale czasem robi się je też u osób młodszych, w celach profilaktycznych. Jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jest on skuteczny, oczywiście pod warunkiem, że będzie profesjonalnie przeprowadzony. Jest też o tyle wygodny, że jeden zabieg może zlikwidować kilka problemów skóry naraz, i to bezpowrotnie.

Na IPL nie powinny decydować się kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby z ostrym zapaleniem skóry. Inne przeciwwskazania to: choroby nowotworowe, padaczka, nadczynność tarczycy, przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki, leki antydepresyjne) oraz ziół (dziurawiec, nagietek). Również przy mocno opalonej skórze (także za pomocą samoopalaczy lub kremów brązujących) zabieg ten jest niewskazany. Osobom o ciemnej karnacji grozi on poparzeniem i odbarwieniami.

Przed poddaniem się zabiegowi IPL należy skonsultować się z lekarzem.

Agnieszka Rachwał

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej