Strona główna Aktualności Nie daj się zatokom!

Nie daj się zatokom!

przez admin

Nie musisz cierpieć z powodu bólu głowy. Dzięki odpowiedniej diagnozie i leczeniu możesz skutecznie wyeliminować dokuczliwy problem, jakim jest zapalenie zatok.

Zatoki to organy niezwykle przydatne dla naszego układu oddechowego. Pokryte są błoną śluzową, która produkuje wydzielinę odpowiedzialną za ochronę dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami. Z racji pełnionej roli zatoki są jednak narażone na działalność bakterii i wirusów, które z kolei powodują schorzenia dotykające tysiące osób.

Choroba tysięcy Polaków
Problemy z zatokami dotyczą blisko 15% Polaków1, można więc nazwać to schorzenie społecznym. Bóle głowy, zaburzenia drożności nosa, spływanie wydzieliny czy też osłabienie organizmu – każdy cierpiący z powodu „chorych zatok” zna te objawy.
Wiele osób bagatelizuje te objawy i leczy się na własną rękę. Najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe, które tak naprawdę nie są w stanie wyleczyć przyczyn schorzenia, a jedynie doraźnie złagodzić ból. Co więc powinien zrobić pacjent? Przede wszystkim zgłosić się do lekarza specjalisty.

Niepokojące objawy

Zapalenie zatok to stan spowodowany zakłóceniem ich wentylacji i drenażu. Może przytrafić się każdemu niezależnie od wieku. Po czym rozpoznać, że masz z nim do czynienia? Najczęstszymi objawami zapalenia są bóle głowy, przewlekły katar i uczucie zatkania nosa, spływanie wydzieliny do gardła, a także ogólne osłabienie i zmęczenie.

ból zatok,endoskopowa operacja zatok

Po pomoc do laryngologa
Schorzeniami związanymi z zatokami zajmuje się otolaryngolog. Specjalista zajmuje się schorzeniami: uszu, nosa, gardła i krtani, potrafi rozpoznać przyczyny dolegliwości i wskazać możliwe rozwiązania.

Gdy zdecydujesz się na jego pomoc, Twoja wizyta rozpocznie się od szczegółowego wywiadu, w czasie którego opowiesz o swoich dolegliwościach. Następnie za pomocą serii badań lekarz określi, z jakim schorzeniem masz do czynienia. Na tej podstawie wskaże powód Twoich problemów. Może nim być: dotychczasowe nieprawidłowe leczenie, skrzywienie przegrody nosa, przerośnięcie małżowin nosowych, alergia, przerost migdałka, polipy nosa czy guzy zatok. Leczenie musi być dostosowane do przyczyny i dobrane pod kątem objawów. Przeważnie zalecana jest kuracja farmakologiczna, ale czasami rekomenduje się zabieg chirurgiczny, np. metodą FESS (endoskopowa operacja zatok). Tylko lekarz specjalista będzie w stanie tak dobrać leczenie, by skutecznie poradzić sobie z chorobą.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej