Strona główna Aktualności Kot w domu sprzyja rozwojowi dziecka

Kot w domu sprzyja rozwojowi dziecka

przez admin
Lekarze są zgodni – wychowywanie dziecka ze zwierzęciem sprzyja rozwojowi emocjonalnemu małego człowieka oraz wspomaga system immunologiczny jego organizmu.
Dziecko od małego przyzwyczajone do kontaktu ze zwierzętami jest mniej podatne na alergie. Rzadziej choruje i jest znacznie szczęśliwsze od rówieśników wychowywanych bez domowego zwierzątka.
Nie mam czasu
Rodzice często odrzucają możliwość przyjęcia do domu zwierzęcia, ponieważ opieka nad nim pochłania sporo czasu i pieniędzy. Warto jednak zastanowić się nad możliwością zaadoptowania najmniej kłopotliwego czworonoga – kota. Z kotem nie trzeba wychodzić na spacery, nie wymaga od nas ciągłej uwagi. Zajęty kocimi sprawami przybiegnie tylko wtedy, gdy jest głodny.

Zagrożenia
Koty dla dzieci nie są zagrożeniem. Zwierzę jest bardzo ostrożne w zabawie z ludzkim „kociakiem” i na pewno nie zrobi mu krzywdy.  Jedno czy dwa zadrapania w obronie własnej nauczą dziecko szacunku do zwierzaka.  Ważne jest, by nasza pociecha od samego początku uczyła się rozumieć odczucia kota. Należy tłumaczyć, że ciągnięcie za ogon i wkładanie palca w oko sprawia kotu ból. Jeśli dziecko nas nie słucha, kot sam obroni się przed zbyt intensywną eksploracją swojego ciała, wyciągając pazurki.
Higiena
Kot jest bardzo czystym zwierzęciem. Nie ślini, nie liże, nie gryzie, nie rozsypuje karmy. Nauczony korzystania z kuwety załatwia swoje potrzeby nieomal niepostrzeżenie. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły, zazwyczaj jednak są spowodowane naszymi błędami, np. źle dobranym żwirkiem.
Warto wiedzieć, że koty nie lubią brudnych kuwet. Jeśli żwirek jest zanieczyszczony lub brzydko pachnie, kot może załatwić swoje potrzeby gdzie indziej. Aby tego uniknąć, najlepiej jest korzystać z ekologicznych, zbrylających żwirków drewnianych. Dzięki olejkom drzewnym (naturalnym oczywiście) zawartym w korze, żwirek pochłania brzydkie zapachy. Zanieczyszczona drewniana wyściółka jest bardzo łatwa do usunięcia. Fragmenty zbrylonego drewna wystarczy zebrać łopatką i wyrzucić np. do toalety.
Ekologiczny, drewniany żwirek ma również tę zaletę, że nie wyrządzi żadnej krzywdy dziecku, które spuszczone na chwilę z oka postanowi pobawić się w kociej kuwecie. Drewno – produkt zupełnie naturalny, nie wywoła alergii, podrażnień ani zatrucia.
Zniszczenia
Obecność w domu zwierzęcia zawsze wiąże się z ryzykiem zniszczenia przedmiotów. W przypadku kotów najczęstszym problemem są zadrapania mebli. Dlatego należy dbać o kocie pazury, regularnie je obcinając.  Warto również sprezentować kociakowi drapak, po którym będzie mógł się wspinać.
Koty są przepięknymi zwierzętami i towarzyszą człowiekowi od 9 tys. lat. Ich osobowość, pogodny charakter i urocze mruczanki mogą stać się jednym z najważniejszych czynników kształtowania osobowości dziecka. Wrażliwość, empatia i szacunek dla drugiej istoty to cechy, jakich nasza pociecha nauczy się od kota.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej