Strona główna Aktualności 3 x F, czyli jak działa adrenalina

3 x F, czyli jak działa adrenalina

przez admin

Adrenalina jest uniwersalnym hormonem, który ratuje życie w sytuacjach krytycznych i stresujących oraz pozwala się zakochać i intensywnie przeżywać zakochanie. Naturalny hormon bywa niezbędny w relacjach międzyludzkich i jest odpowiedzią na stresory.

3 x F

Adrenalina jest uwalniana w organizmie w 3 sytuacjach, które ją definiują. Po pierwsze, jest nazywana przez Amerykanów hormonem 3F, czyli walki, strachu i ucieczki (fight, fright i flight). Dlatego jest substancją życia i przetrwania. Dzięki niej w chwili niebezpieczeństwa i ryzyka mobilizujemy się podwójnie, ponieważ za wszelką cenę chcemy przetrwać i przeżyć. Zyskujemy wtedy nadludzką siłę, czujność i refleks, aby pokonać trudności. Kiedy naturalny hormon nie wystarcza, podaje się syntetyczny. Sztuczna adrenalina bywa konieczna podczas reanimacji czy w ostrym ataku astmy, gdy osoba zaczyna się dusić. Ratuje życie również w trakcie wstrząsu anafilaktycznego.

adrenalina

Po drugie, aktywuje się w stanach zakochania i pożądania, czyli jest jednym z hormonów miłości. W zauroczeniu i wzajemnej fascynacji adrenalina działa jak euforyczny doping – od razu poprawia nastrój i dostarcza ogromny zastrzyk energii. Podczas zakochania jej poziom dynamicznie wzrasta, czego efektem jest przyspieszone tętno i oddech, drżenie i pocenie się ciała oraz nielogiczna mowa. Odczuwamy jednocześnie wewnętrzny niepokój oraz przyjemne podekscytowanie – to początek miłosnego zawirowania.

Po trzecie, kolosalne ilości adrenaliny są produkowane w sytuacjach stresujących. Nie zawsze jednak stres ma znaczenie negatywne, bo bywa też motywatorem i aktywatorem postępu i pokonywania przeszkód. Najczęściej trema towarzyszy nieznanym wydarzeniom, w których znajdujemy się w centrum zainteresowania. Kiedy się stresujemy w sytuacjach publicznych, oznacza to, że nam zależy, żeby zaprezentować się profesjonalnie i jak najlepiej. Tremujemy się, a wtedy mobilizujemy się oraz przekraczamy bariery i możliwości – odkrywamy ukryty potencjał. Długotrwały i intensywny stres zamiast nas mobilizować, zaczyna terroryzować i zagrażać. Stres pokazuje głównie nasze ciało. Do jego fizycznych symptomów zaliczamy przyspieszone tętno i oddech, nadmierne pocenie się i drżenie ciała oraz rozszerzone źrenice.

Uzależnienie od adrenaliny

Adrenalina, a raczej symptomy, które wywołuje: przyjemna ekscytacja, podniecenie, euforia oraz nadludzka siła i możliwości potrafią uzależnić. Dlatego bywają specjalnie wywoływane. Najpopularniejszy sposób na wzrost poziomu adrenaliny w organizmie to sporty ekstremalne. Na początku odczuwa się lęk i niepewność, ale kiedy raz się spróbuje i poczuje ekscytację podczas skoku ze spadochronu, z mostu, wiaduktu i na bungee lub lotu balonem i motolotnią, chcesz więcej i więcej. Ryzykowanie oraz pokonywanie wrodzonych lęków i psychicznych blokad stanie się sposobem na życiem. To potrafi uzależnić, a wtedy nałogowo potrzebujesz ekstremalnych doznać i doświadczeń. Gdy przenosisz to w kontakty międzyludzkie, ciągle pragniesz ryzyka i nie potrafisz przestać, ponieważ bez tego życie traci smak. Nie każdemu podoba się ryzykant, który nieustannie naraża życie i musi balansować na granicy, by poczuć się pełnowartościowym. Ryzyko w relacjach damsko-męskich czasem musi przystopować. Związek opiera się głównie na zaufaniu, stabilizacji psychicznej i fizycznej. Bezpieczeństwo to fundament.

Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej