Strona główna Aktualności Głóg – to ci ziółko!

Głóg – to ci ziółko!

przez admin
Czy ciernisty krzew może być pożyteczny dla naszego zdrowia? Głogowe herbatki i napary potrafią zdziałać cuda.

Głóg jest dosyć pospolitym i niewyróżniającym się ciernistym krzewem wyrastającym do 5 metrów. Zakwita najczęściej w maju lub w czerwcu. Wówczas to zbiera się jego kwiaty, owoce zaś zbierać możemy dopiero jesienią. Kwiaty oraz owoce głogu doceniła w dużym stopniu medycyna ludowa, dając propozycje nalewek, herbatek, odwarów z głogu na bardzo wiele dolegliwości. Krzew ten dostarcza przede wszystkim bardzo potrzebnych witaminy A oraz C. 

Gdy bolą zęby i dziąsła

Kiedy dopadnie Cię nieprzyjemny ból w jamie ustnej, spróbuj poeksperymentować z głogiem. Zaleca się powoli przeżuwać jego owoce przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. Aby zauważyć wymierne efekty kuracji, z głogiem należy zaprzyjaźnić się przynajmniej na miesiąc.

właściwości głogu


Przeciwko uczuleniom

Na ewentualne skutki uczuleń, występujących zwłaszcza latem wypróbuj głogowe wyciągi. Aby stworzyć własny głogowy specyfik, rozdrobnić należy 2 łyżki suszonych owoców, a następnie zalać je letnią wodą. Zamiast wody możesz zastosować także herbatkę z dzikiej róży. Musisz odczekać aż 12 godzin, po czym odcedź owoce i zalej je małą ilością wrzątku. Napar należy przyjmować pomiędzy posiłkami przez okres przynajmniej kilku miesięcy, Po upływie każdego miesiąca stosuj kilkutygodniowe przerwy. 

Głogowa nalewka

Suszone owocu głogu w połączeniu z alkoholem pomogą obniżyć nadpobudliwość i ciśnienie. Dzięki niej wygrasz z bezsennością, miażdżycą oraz ze wspomnianymi uczuleniami. Zatem, jak to się robi? Zalej około 10 łyżek owocu głogu pół litrem wódki, najlepiej żytniej. Nalewka musi leżakować 2 tygodnie, aby gotowa była do spożycia. Kilka kropel specyfiku dodawaj do wody i zażywaj najlepiej rano i wieczorem już po posiłkach. 

Eliksir młodości

Pozytywnych właściwości głogu nie sposób policzyć. Dzięki niemu z pewnością wzmocnisz serce. Pomożesz sobie także w stanach napięcia nerwowego czy nerwicach przewodu pokarmowego. Głóg niezbędny okazać się może przy niewydolności trzustki, migrenach, zawrotach głowy, nadciśnieniu czy zaburzeniach krążenia krwi. Głóg polecany jest w także w wypadku wszelkich problemów z hemoroidami, Ciekawostką okazuje się być fakt, że na przykład konfitury z głogu zażywane po łyżce kila razy dziennie pozwolą zrzucić zbędne kilogramy. 

Patrycja Bednarek

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej