Strona główna Aktualności Dietetyk odpowiada na Wasze pytania

Dietetyk odpowiada na Wasze pytania

przez admin

Pytanie

Witam,
mam pytanie dotyczące TG.
Robiłam sobie badania krwi i mam za wysokie TG,reszta jest ok. Wcale nie jem tłustych rzeczy i trochę mnie to zdziwiło. Czy może mi Pani powiedzieć, co może być przyczyną za wysokiego TG i czy dietą mogę jakoś na to wpłynąć?
Dziękuję za odpowiedź.

Anna

Pani Anno,

oczywiście dietą jak najbardziej można wpłynąć na stężenie TG. Poza tłuszczami na ich poziom wpływa również zbyt wysokie spożycie cukrów prostych (słodycze, dżemy, slodkie napoje itp.), a także alkoholu (w każdej postaci). Skoro Pani nie jada tłustych potraw, proszę zwrócić uwagę na ilość w Pani diecie słodyczy i alkoholu, być może tu tkwi problem. I proszę pamiętać, ze tłuszcze mają swoje ukryte źródla, które także zaburzaja gospodarkę lipidową, jak np. skóra kurczaka, czekolada, ciastka, tlusty nabiał. Te produkty należy ograniczać, a w przypadku nabialu-wybierać wersję z ograniczona zawartością tłuszczów, np 0,5-1,5% zamiast 3%.

Pozdrawiam,

Justyna Jessa, dietetyk

Pytanie

Witam,
od miesiąca zabieram się za dietę odchudzającą. Znajoma poleciła mi dietę Dukana.
Ale podobno ma ona jakieś skutki uboczne ? A jeśli tak to jakie?? Czy można prowadzić tą dietę tak, aby nie było tych skutków ubocznych?

Pozdrawiam
Jowita

Pani Jowito,
absolutnie nie polecam diety Dukana. Ma ona wiele skutków ubocznych: niedobory skladników odżywczych, zkwaszenie organizmu, ryzyko uszkodzenia nerek, efekt jojo po zaprzestaniu stosowania. Ta dieta wyklucza węglowodany, a te powinny być podstawą każdej diety! Aby odchudzanie było naparwdę skuteczne, radzę stopniowo zmieniac nawyki zywieniowe (najlepiej na początku pod okiem dietetyka). Proszę pamiętać, że aby nie dopuscić do efektu jojo, ta zmiana w sposobie odżywiania musi być trwała! Podstawą diety, tak jak wspomniałam muszą być produkty węglowodanowe: ryż brązowy, kasze, ciemne pieczywo, makarony ciemne oraz warzywa i owoce.
Pozdrawiam i życzę skutecznej (i zdrowej) zmiany nawyków żywieniowych

Justyna Jessa, dietetyk

Pytanie

Witam

Mam 29 lat. Dwa miesiące temu rozpoznano u mnie zespół policystycznych jajników. Jestem przerażona diagnozą. Odbyłam konsultacje u kilku specjalistów. Chciałam urodzić dziecko. Zaburzenie to powoduje niepłodność. Czy pomocna będzie dla mnie zmiana nawyków żywieniowych?
Czy powinnam przejść na dietę? Jeśli tak, to proszę napisać jak ta dieta ma wyglądać.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Inga

Pani Ingo,
oczywiście dieta jest bardzo ważnym elementem terapii w przypadku tego schorzenia. Ze względu na to, że w jego przebiegu często dochodzi do insulinooporności tkanek (a ta moze być przyczyną problemów z zajściem w ciażę), wskazana jest dieta podobna do tej dla osób z cukrzycą (spożywanie dużych ilości warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych, które dzięki błonnikowi pomoga utrzymać prawidłową glikemię oraz chudego nabiału, a unikanie cukrów prostych w postaci słodyczy, napojów słodzonych itp.). Ważne jest utrzymanie (mimo większych z tym trudności, niż w przypadku osób zdrowych) prawidłowej masy ciała, gdyż jest to element poprawiający w znacznym stopniu nie tylko glikemię, ale równiez zdolnosć zajścia w ciażę. Jeżeli problemy z nadmiarem masy ciała oraz zaburzeniami gospodarki węglowodanowej dotyczą Pani, to polecam wizytę u dobrego dietetyka.
Justyna Jessa, dietetyk

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Waszej diety – chetnie na nie odpowiem piszcie dieta@alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej