Strona główna Aktualności Dieta dla niej i dla niego

Dieta dla niej i dla niego

przez admin

Dieta dla niej

Odpowiednia dieta kobiety reguluje jej cykl menstruacyjny, odpowiednie wydzielanie estrogenów i progesteronu, poprawę funkcjonowania pęcherzyka Graafa i ciałka żółtego, redukuje wydzielanie prolaktyny, a także poprawę fazy płodnej cyklu menstruacyjnego. Czynniki te wpływają na zdolność poczęcia dziecka. Ważny w tym aspekcie jest odpowiedni dobór tłuszczów, gdyż niekorzystne – nasycone kwasy tłuszczowe występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego zwiększają ryzyko endometriozy, która jest jedną z częstych przyczyn niepłodności. Poza odpowiednimi tłuszczami kobiety w okresie planowania dziecka powinny zadbać o dostateczny dobór witamin antyoksydacyjnych, z grupy B, magnezu, cynku, wapnia i żelaza.

U kobiet w okresie menopauzy odpowiednia dieta jest niezwykle ważna , gdyż w dużym stopniu redukuje nieprzyjemne objawy, znacząco poprawiając komfort życia i zapobiegając chorobom, na jakie kobiety w trakcie i po menopauzie są narażone bardziej, niż przed jej wystąpieniem. Ważnymi jej elementami są fitoestrogeny, zawarte w soi  czyli związki przypominające hormony ludzkie. Przeciwdziałają one uderzeniom gorąca, poceniu się, bólom głowy oraz zaburzeniom koncentracji.

Kobiety po menopauzie są zagrożone osteoporozą, dlatego powinny spożywać większe ilości wapnia.
Produkty bogate w ten pierwiastek, to produkty mleczne, sery , ryby, ciemnozielone warzywa liściaste, produkty zbożowe pełnoziarniste. Ograniczeniu powinny ulec: kawa, mocna herbata i alkohol, gdyż oprócz tego, że zmniejszają wchłanianie wapnia, mogą dodatkowo działać rozdrażniająco i nasilać kłopoty ze snem. Należy też zrezygnować z ostrych przypraw, jak sól, pieprz, chili, curry i kurkuma.

Dieta dla niego

Dieta ma duże znaczenie w aspekcie płodności u mężczyzn. Zbyt niskie spożycie kwasów omega 3 zmniejsza możliwość poczęcia dziecka. Takie problemy mogą mieć również mężczyźni, którzy spożywają duże ilości napoi typu cola. Dostarczanie organizmowi wraz z dietą substancji antyoksydacyjnych, zwalczających wolne rodniki pozwala zwiększyć jakość męskiego nasienia (szczególnie ważny jest selen, witamina E, C i beta karoten). Substancje te występują w warzywach i owocach oraz produktach zbożowych. Męskiej płodności nie sprzyja otyłość, gdyż w jej wyniku dochodzi do wzrostu temperatury w okolicy jąder, co zaburza produkcję nasienia. Pamiętajmy, że otyłość sprzyja również chorobom serca i naczyń krwionośnych (miażdżyca, nadciśnienie), które są główną przyczyną zgonów w krajach rozwijających się.

Panowie po 40 r. ż są narażeni na problemy z gruczołem sterczowym. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, z małą zawartością warzyw i owoców zwiększ ryzyko wystąpienia nowotworów prostaty.

Justyna Jessa, dietetyk

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Waszej diety – chetnie na nie odpowiem piszcie dieta@alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej