Strona główna Aktualności Wolontariat: czy się opłaca?

Wolontariat: czy się opłaca?

przez admin
Wolontariat ma kilka definicji. To bezinteresowna pomoc, praktykowanie za darmo i wykonywanie obowiązków służbowych bezpłatnie. To również jedna z form zdobywania doświadczenia zawodowego, a to się opłaca!
Wolontariat pod lupą
Wolontariusz to „osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje określone świadczenia na rzecz, np. organizacji pozarządowych i administracji publicznej”, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku. Poza tym kandydat na wolontariusza powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje do pracy. Każdy może zostać wolontariuszem. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Mogą nim być także osoby bezrobotna i nie traci przy tym statusu bezrobotnego, zgodnie z ustawą o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy. Bowiem nadal nie wykonuje się pracy zarobkowej, a jedynie świadczy dobrowolnie i bezpłatnie usługi na rzecz organizacji na mocy zawartej umowy lub porozumienia o współpracę. Ciągle posiada się status bezrobotnego i przywieje z tym związane, np. zasiłek. Może nim być również osoba niepełnosprawna, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Wolontariuszami można być w swoim miejscu pracy po godzinach pracy. Oferuje się im umowę i certyfikat lub referencje po zakończeniu współpracy. 
wolontariat
Zapotrzebowanie na wolontariusza
„Poszukujemy wolontariuszy do współpracy” albo „oferuję wolontariat” – takich ogłoszeń nie brakuje. Wolontariusz jest poszukiwanym pracownikiem w wielu instytucjach, np. w szkołach i w organizacjach pozarządowych. Wolontariuszami są często młodzi, czyli uczniowie oraz studenci i absolwenci, którzy łączą naukę i pracę z działalnością charytatywną. Chociaż nie masz za to wynagrodzenia, zdobywa się doświadczenie zawodowe. Najważniejsze jest jednak niesienie pomocy innych, a przy okazji praktykowanie. 
Jako wolontariusz pracujesz nad rozwojem osobistym – uczysz się kreatywności, pewności siebie, komunikatywności, dyscypliny, zarządzania sobą w czasie i akceptacji, przełamujesz nieśmiałość i ludzkie stereotypy. 
Cechy idealnego wolontariusza: pewność siebie, otwartość na innych, chęć doskonalenia i zdobywania wiedzy i umiejętności, zdolności interpersonalne i pracy zespołowej, altruizm i zorganizowanie. Wolontariat jest także świetną okazją do sprawdzenia się w zawodzie oraz nawiązania znajomości zawodowych. Pomaga rozwijać pasje i realizować się. Poza tym może być przepustką do płatnej pracy. Zdarza się, że zaangażowani wolontariusze otrzymują potem propozycję podjęcia zatrudnienia. Dla niektórych to sposób na życie i wykorzystywanie czasu wolnego na pożyteczne zajęcia dla dobra ogółu. 
Zawsze można połączyć wolontariat z pracą zawodową i nie trzeba z niczego rezygnować. Gdy ma się nadmiar obowiązków służbowych, łatwiej i szybciej zapanować nad kalendarzem. Umiejętność planowania to poważna umiejętność doceniania przez pracodawcę. Dodatkowa działalność charytatywna przemawia za zatrudnieniem i awansem. 
Wolontariuszem możesz być w kraju i za granicą. Wolontariat zagraniczny to interesująca alternatywa 4 w 1, czyli pomaganie, podróżowanie, poszerzanie doświadczenia oraz uczenie języka obcego. 
Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej