Strona główna Aktualności Letnie opony w zimie – niebezpieczeństwo dla małych aut!

Letnie opony w zimie – niebezpieczeństwo dla małych aut!

przez admin
Często można spotkać się z opinią, że małe samochody, tak lubiane wśród wielu kobiet, nie wymagają zmiany opon letnich na zimowe. Padają przede wszystkim argumenty dotyczące niskiej intensywności jazdy takich pojazdów, zwłaszcza gdy używa się ich głównie do jazdy po mieście. To jednak nagminnie popełniany błąd, ponieważ także małe samochody wymagają dopasowanych opon zimowych.
Dlaczego nie jeździć na oponach letnich zimą?
Opony letnie znacznie różnią się od zimowych, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Opony letnie mają bardziej zaokrąglony profil, mniejszą liczbę lameli, czyli nacięć bieżnika, także po bokach opony. Stosuje się w nich mieszanki gumy przystosowane do wyższych temperatur. To powoduje, że radzą one sobie dobrze na nawierzchniach suchych podczas ciepłej pogody, ale kiedy temperatura spada i zaczyna padać śnieg, narażają one samochód na utratę kierowalności, poślizgi, dają dłuższą drogę hamowania na śliskiej i mokrej nawierzchni.
Fakt, że małe samochody zwykle nie rozwijają w mieście zbyt dużych prędkości, często poruszają się w korkach, wcale nie jest w tym przypadku istotny. Czasami trzeba pojechać zimą autostradą w dłuższą trasę, a wtedy opony letnie to już naprawdę duże ryzyko. Nawet jazda w korkach może mieć swoje negatywne skutki w postaci kolizji, gdy opony nie będą zamienione na zimowe. Pojawiają się problemy ze startowaniem samochodu, także z ruszaniem pod górkę oraz z hamowaniem – można nawet na krótkim dystansie i bez nadmiernej prędkości nie wyhamować przed stojącym z przodu samochodem.
Jak wybrać opony zimowe?
Opony zimowe zawsze warto kupować jako nowe – co do stanu tych używanych nigdy nie ma pewności. Za komplet opon zimowych średniej klasy zapłaci się około tysiąca złotych, powinny one w zależności od intensywności używania posłużyć nawet do czterech lat, ale zawsze trzeba dokładnie sprawdzać co roku ich stan. Warto przejrzeć oferty sklepów internetowych, często można upolować coś w świetnych cenach.
Opony poleca się kupować jeszcze przed pierwszymi śniegami. Wtedy ceny są zachęcające, a wybór też spory, więc można dobrać coś do swojego samochodu i nie przepłacić. Opony warto dopasować przy tym do terenu, w którym będzie się je użytkować, a także warto zwrócić uwagę na dopuszczalną prędkość opon. Dla samochodów kompaktowych można kupić generalnie opony dość tanio. Wymianę warto przeprowadzić także dość wcześnie, najlepiej w październiku. Do przeprowadzenia wymian najlepiej wybrać zaufany warsztat samochodowy. Jednocześnie można też wyważyć koła, sprawdzić akumulator i przeprowadzić inne prace, aby przygotować auto do sezonu zimowego.
Zatem uwagi, aby do taniego i małego miejskiego auta nie kupować porządnych opon zimowych, warto wrzucić do kosza. Opony letnie zimą nie są polecane zasadniczo w żadnym przypadku, zarówno wtedy, gdy chodzi o auta kompaktowe, jak i limuzyny. Ryzyko kolizji zawsze jest wtedy znacznie wyższe, a to właśnie bezpieczeństwo powinno być najważniejsze dla właścicieli samochodów – niezależne od ich wielkości.
Alejakobiet.pl / Źródło –  http://www.4opony.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej