Strona główna Aktualności Nawyki – pomagają czy przeszkadzają?

Nawyki – pomagają czy przeszkadzają?

przez admin
Całe życie składa się z nawyków! Nawyki to automatyczne czynności, które wykonujemy podświadomie. Są obecne wszędzie i codziennie – determinują nasze życie. Są dobre i złe – ulepszają i ubogacają lub utrudniają egzystencję.
Druga natura człowieka
Człowiek ma skłonność do przyzwyczajeń. Działa schematycznie, czyli według już utartego klucza. Ma też skłonność do upraszczania i ułatwiania życia. Dlatego nie możesz codziennie robić tylko coś nowego. Nie możesz wymagać od siebie samych nowości. Wprowadź co kilka dni nową umiejętność i ćwicz ją przez kilka dni. Brak urozmaicenia w życiu powoduje wręcz nudności. Rutyna to druga natura człowieka, ale trzeba z nią walczyć, bo na dłuższą mętę nie pomaga, a wręcz przeszkadza. Lubimy to, co powtarzalne i kochamy to, co świeże i nowe. Z naturą człowieka nie wygrasz, ale z rutyną tak. Rutyna pozbawia Cię niespodzianek, nowych i fascynujących przeżyć oraz bogatych doświadczeń – pozbawia życie kolorów! 
„Nawyk jest albo najlepszym sługą, albo najgorszym panem.” – uważa Nathaniel Emmons. Są dobre i złe nawyki! Z dobrymi się dogadujemy, a złych staramy się pozbyć albo się z nimi godzimy.
Pozytywne nawyki
Niektórym nawykom zawdzięczasz wiele. Nie musisz ich kontrolować i nad nimi panować, te czynności przychodzą Ci same. To ułatwia zwykłą codzienność i poprawia jakość życia. Bez pozytywnych nawyków musiałbyś codziennie od nowa uczyć się danej czynności. Wyrobiony nawyk oszczędza Twój czas podczas wykonywania codziennych, domowych obowiązków.
Nawyki są źródłem sukcesu zawodowego. Ćwicząc daną umiejętność, nabywasz ją i potem wykonujesz automatycznie w pracy. Działasz na autopilocie! By prawidłowo funkcjonować, musisz codziennie powtarzać określone czynności. Nie możesz bowiem codzienne uczyć się nowych rzeczy. Nowości to ogromny wysiłek dla każdego umysłu, więc podświadomie szuka rutyny. Życie to ciąg powtarzalnych i potrzebnych czynności. 
Nawyki trzeba ćwiczyć, żeby nie wyginęły. Ćwiczenie starych i tworzenie nowych umożliwia rozwój i daje niesamowite efekty w pracy. Tworzenie nawyków to generowanie pomysłów i nieszablonowych rozwiązań, które ubogacają życie i sprawiają, że nabiera kolorów. To także ambitne i szalone plany, pozytywne emocje i nowe cele w życiu zawodowym i osobistym.
Dobre nawyki zawsze można wyrobić lub udoskonalić dzięki samodyscyplinie, determinacji, motywacji oraz zorganizowaniu. Każdy niewłaściwy możesz sukcesywnie wyeliminować lub zredukować do minimum. Nawyk bardzo łatwo się wyrabia – przez kilkanaście dni powtarzaj działanie codziennie, aż będziesz robić to automatycznie. Wyrabiaj jednocześnie tylko jeden, bo tylko wtedy jest szansa, że przyjmie się w Twoim życiu.
Dobre nawyki, dzięki którym życie jest bogate to, np. planowanie, relaksacja, podziękowanie lub robienie codziennie jednej, nowej rzeczy. Kiedy planujesz, kreujesz swoją rzeczywistość, a gdy dziękujesz, podnosisz samoocenę – codziennie wieczorem zaplanuj dzień jutrzejszy i spisz wszystko to, co Ci się już udało. Co dzień ucz się czegoś nowego i osiągaj nowe cele. 
Pozytywne nawyki to złote nawyki, które są nabywane pod wpływem korzyści finansowych i emocjonalnych. Powstają, żebyś odzyskał spokój, motywację oraz poprawił samopoczucie i kondycję. Eliminują negatywne i pozwalają na osiągniecie wymarzonych efektów – sterują życiem i wprowadzają go na właściwe tory.
Szkodliwe nawyki
Nawyki są źródłem rutyny, czyli szkodzą kreatywności. Rutynowe działanie przyzwyczaja do łatwych i banalnych rozwiązań. A tylko kreatywność i nowatorskie podejście są siłą rozwoju i postępu. Poza tym wiele nawyków to marnowanie czasu, np. przeglądanie poczty i portali społecznościowych oraz oglądanie telewizji uzależnia i zniewala. Czujesz się tylko winny, że tak marnujesz czas. „Najpierw tworzymy sami własne nawyki, potem nawyki tworzą nas.” – uważa Charles C. Noble. Nasza osobowość i charakter są kształtowane przez nawyki, które są wyrabiane lub odrzucane. Żyjemy w pętli niekończących się nawyków! Złe są jednostajną drogą do nudy, braku spełnienia zawodowego i samorealizacji. To brak wielkich fascynacji i inspiracji. To uciekanie w prostotę i prostolinijną formę oraz tworzenie przeszkód i barier. Złe deformują rzeczywistość i utrudniają życie!
Sukces z nawykiem
Ludzi łączą podobne uczucia, doświadczenia, umiejętności, dostęp do informacji i edukacji oraz inwencje, intencje i pomysły. Natomiast różnią nawyki! Niektórzy mają dobre, a inni złe. To od nich uzależniony jest wielki sukces! Sukces jest następstwem nabywania tych dobrych. Człowieka sukcesu charakteryzuje odważne, aktywne działanie z zaangażowaniem oraz chęć uczenia się. Człowiek skazany na sukces podejmuje działanie, które jest rezultatem nawyków! 
Efektem każdego działania jest sukces i porażka. Pozytywne nawyki, jeśli są konsekwentne, prowadzą do sukcesu. Nie podejmowanie działania jest totalną porażką. Nie rezygnuj zanim nie spróbujesz, czy Twoje nawyki wystarczą, by sukces stał się realny1
Wioleta Nowicka  

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej