Strona główna Aktualności Usuwanie pieprzyków

Usuwanie pieprzyków

przez admin

Pieprzyki na skórze nie zawsze prezentują się tak seksownie jak u Merlin Monroe czy Cindy Crawford. Niestety, bywają szpecące… Jak je usunąć w sposób bezpieczny dla zdrowia?

Pieprzyki, czyli przebarwienia lub zmiany barwnikowe na skórze, są często powodem nie tylko lęków o swój wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie. Większość zmian to zazwyczaj zwykłe nagromadzenie barwnika albo zwłóknienie, ale są też takie, o które trzeba się szczególnie zatroszczyć, ponieważ mogą być zwiastunem groźnej choroby takiej jak czerniak. Dlatego każdą decyzję o usunięciu plamki na skórze należy konsultować z lekarzem dermatologiem. Zresztą warto złożyć wizytę w gabinecie dermatologicznym nie tylko wtedy, gdy chcemy usunąć pieprzyk z powodów estetycznych. Jeśli tylko zauważysz, że któreś ze znamion powiększyło się, zmieniło barwę lub kształt jest to wręcz konieczne. Może okazać się, że jest to zmiana nowotworowa, a wtedy pieprzyk trzeba będzie na pewno usunąć lub obserwować go przez jakiś czas bardzo uważnie. Jeśli lekarz uzna, że na razie przebarwienie nie jest zbyt groźne, ale w przyszłość może się na przykład zezłośliwić, prawdopodobnie zaproponuje ci zabieg usunięcia.  

Zwykłe zmiany barwnikowe, niezapowiadające groźnych zmian, również można bezpiecznie usunąć. Można to zrobić w gabinetach dermatologii estetycznej lub chirurgicznej. Służą do tego zabiegi takie jak elektrokoagulacja, wymrażanie lub usunięcie laserem. Usunięcie laserem jest proste i nie praktycznie pozostawia śladów. Lasery emitują światło, które jest pochłaniane przez barwnik na zmianie, w efekcie skóra w tym miejscu ulega zniszczeniu wraz z barwnikiem. Jeśli pieprzyk był mały, śladu po zabiegu nie będzie wcale widać. Wymrażanie i elektrokoagulacja to zabiegi, które polegają na niszczeniu struktury tkankowej za pomocą odpowiedniej temperatury. Niestety, ich efekty nie są tak dobre jak w przypadku lasera, ponieważ pozostają po nich małe ślady. 

Znamiona zwiastujące czerniaka usuwa się w całości, a następnie pobrany wycinek można zbadać. Nigdy nie usuwa się fragmentu przebarwionej tkanki, bo może ulec podrażnieniu i się zezłośliwić. W przypadku podejrzenia o czerniaka nie zaleca się stosowania lasera, ponieważ uniemożliwi on zbadanie tkanki. Zabieg chirurgiczny zostawia większe ślady i wymaga specjalnej sali zabiegowej, dwóch osób i jałowych narzędzi. Chirurg usuwa zmianę wraz z większym marginesem tak, by potencjalnie niebezpieczne komórki nie miały szans dostać się do krwiobiegu. 

Generalnie uważa się, że jeśli nie ma poważnej przyczyny, dla której należy usunąć zmianę, nie powinno się jej raczej dotykać, ponieważ może okazać się to groźne dla zdrowia. Pieprzyki ma większość ludzi, w różnych miejscach, a niektóre gwiazdy wykorzystują je jako swój atut. Seksowny pieprzyk koło pępka czy piersi albo przy ustach może naprawdę przyciągać wzrok. Jeśli więc nie ma potrzeby, nie usuwajmy naszych piegów, przebarwień czy innych znamion, aby bez potrzeby nie narażać zdrowia.

Agnieszka Rachwał


Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej