Strona główna Zdrowie Jak najskuteczniej nawodnić organizm w czasie wysiłku fizycznego i nie tylko?

Jak najskuteczniej nawodnić organizm w czasie wysiłku fizycznego i nie tylko?

przez admin
Soki, cola, napoje izotoniczne, a może woda? Asortyment napojów mamy ogromny, ale czy każdy z nich jest odpowiedni? A może są napoje, które… odwadniają?

Wiosna dodaje nam energii. To czas, w którym zaczyna się na chcieć dbać o siebie. Wracamy do ulubionych sportów: bieganie, joga, czy jazda na rowerze nie mają sobie równych na świeżym powietrzu. Naukowcy przekonują, że uprawianie sportu niesie za sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia fizycznego (lepsze krążenie, obniżenie cholesterolu i glukozy, redukcja nadwagi i otyłości) i psychicznego (mniejsze ryzyko depresji i chandry, lepsze samopoczucie itp.). W czasie ciepłych dni i w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego szczególnie musimy zadbać o nawodnienie organizmu, gdyż wraz z potem tracimy cenne dla organizmu elektrolity i nie tylko:

Sód
– jest jednym z głównych elektrolitów regulującym gospodarkę elektrolitową. Jest odpowiedzialny również za wchłanianie wody oraz termoregulację, czyli utrzymanie temperatury ciała

Potas
– podobnie, jak sód wpływa na gospodarkę elektrolitową, jest również składnikiem kluczowym dla prawidłowej pracy serca

jak nawodnić organizm


Wapń
– bierze udział w skurczach mięśni i budowie tkanki kostnej. Przeciwdziała też otyłości

Magnez
  –  jest ważnym składnikiem pracy mięśni, układu krwionośnego oraz nerwowego

Woda
– oczywiście jest głównym składnikiem potu. Bez niej nie ma życia. Jest niezbędna do przebiegu wszystkich procesów fizjologicznych – nawilża śluzówki i skórę, jest rozpuszczalnikiem związków odżywczych, bierze udział w przemianie materii i usuwaniu toksyn z organizmu. Nawet delikatne odwodnienie daje o sobie znać w postaci bólów głowy, rozdrażnienia, senności. Dlatego odpowiednie nawadnianie organizmu jest niezbędne nie tylko w czasie wysiłku, ale odgrywa kluczową rolę dla zdrowia każdego dnia.

Czym uzupełniać codzienne straty płynów?

Soki
– poza wodą są dobrym źródłem witamin i błonnika, ale… tylko świeżo wyciskane. Te ze sklepu zawierają wiele innych zbędnych, a często niekorzystnych dla organizmu substancji. Zalecenia dietetyków odnośnie picia soków owocowych i warzywnych dotyczą więc jedynie tych przygotowanych ze świeżych produktów. Doskonale uzupełniają one straty potasu, witamin rozpuszczalnych w wodzie itp.

Napoje energetyczne
– w ich skład wchodzą m.in. : kofeina, tauryna, inozytol, guarana i karnityny oraz sztuczne barwniki i substancje słodzące. Wiele z nich ma działanie pobudzające. Zawierają one bardzo duże ilości cukru, są wysokokaloryczne i niebezpieczne w przypadku łączenia z alkoholem i spożycia przez dzieci i młodzież. Mogą wywoływać wiele nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych dolegliwości, jak biegunki, nudności, problemy ze snem, agresja, bóle brzucha, nadciśnienie, palpitacje serca i udary mózgu.

jak nawodnić organizm


Napoje izotoniczne
– stężeniem składników odpowiadają płynom organizmu człowieka, dlatego są polecane szczególnie sportowcom oraz osobom uprawiającym aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Nie zawierają one kofeiny, tak jak w przypadku napojów energetyzujących. Często zawierają jednak substancje dodatkowe, jak konserwanty i barwniki.

Napoje hipertoniczne są to płyny, których stężenie cząsteczkowe jest wyższe niż stężenie płynów ustrojowych, przez co taki napój ma działanie… odwadniające.

Słodzone napoje gazowane – choć uwielbiane przez wielu z nas, nie są najlepszym wyborem. Dostarczają bowiem dużo kalorii wraz z zawartym w nich cukrem, a poza tym są sztucznie barwione. Spora zawartość cukru nie służy optymalnemu nawodnieniu.

Ale do wyboru mamy jeszcze jeden uniwersalny, optymalny i niezastąpiony napój – wodę! Jeśli wybierzemy mineralną bądź źródlaną, to poza nawodnieniem, uzupełnimy również substancje mineralne, jak potas, sód, wapń, magnez, chlor oraz fluor i krzem. Jej dodatkowym atutem jest absolutny brak kalorii. Jeśli nie smakuje nam zwykła woda możemy wybrać gazowaną, która od niegazowanej praktycznie nie różni się składem (poza obecnością dwutlenku węgla). Z wciśniętym sokiem z cytryny, czy pomarańczy stanowi cudownie orzeźwiający napój. Przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym, np. podczas wielogodzinnego biegu, czy dużej, letniej wyprawy rowerowej można wsypać do szklanki z wodą odrobinę soli, która wyrównany straty sodu i chloru.

Jeśli chcemy natychmiast nawodnić organizm pamiętajmy o odpowiedniej temperaturze wody; nie może być zbyt zimna, gdyż ustrój musi zużyć sporo czasu i energii na jej wcześniejsze ogrzanie zanim zostanie wchłonięta z przewodu pokarmowego. Najlepiej jest więc napić się wody o umiarkowanej temperaturze, nawet latem. Ponadto, aby nie dopuścić do odwodnienia w czasie sportu (pragnienie jest już objawem odwodnienia i nie należy do niego dopuszczać) najlepiej jest wypić trochę wody, czy soku jeszcze przed treningiem. 

Justyna Jessa, dietetyk

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej