Strona główna Aktualności Czym zajmuje się ortodoncja i dlaczego warto

Czym zajmuje się ortodoncja i dlaczego warto

przez AlejaKobiet.pl

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem, diagnozowaniem oraz leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów oraz szczęk. Jej głównym celem jest przywrócenie funkcji żucia, poprawa estetyki uśmiechu oraz optymalizacja profilu twarzy. Chociaż wiele osób kojarzy ortodoncję głównie z leczeniem dzieci i młodzieży, w ostatnich latach coraz częściej podkreśla się także znaczenie leczenia osób dorosłych. Niewłaściwe ustawienie zębów może prowadzić do licznych konsekwencji zdrowotnych, w tym problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, nadmiernego ścierania się zębów, trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, a nawet pogorszenia mowy i trawienia. Dlatego wartością ortodoncji jest nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i zdrowotna.

Wady zgryzu i ich przyczyny

Wady zgryzu mogą mieć wielorakie podłoże, przy czym najczęściej wyróżnia się przyczyny genetyczne, nawyki wykształcone w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym, jak również czynniki mechaniczne. Genetyka odgrywa znaczną rolę, z predestynacją do niektórych rodzajów wad zgryzu przekazywanymi w rodzinie. Nawyki takie jak ssanie kciuka, nadmierne używanie smoczka czy nieprawidłowe połykanie mogą prowadzić do rozwoju nieprawidłowości takich jak próg języka, zgryz otwarty, czy krzyżowy.

Z kolei czynniki mechaniczne, takie jak utrata wczesna zębów mlecznych lub stałych bez odpowiedniego leczenia protetycznego, mogą prowadzić do przemieszczania się pozostałych zębów i zaburzeń w zgryzie. Nie bez znaczenia są także urazy mechaniczne, które mogą przyczyniać się do deformacji kostnych. Rozpoznanie przyczyn wady zgryzu ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia ortodontycznego, gdyż adekwatnie dobrana terapia pozwala nie tylko skorygować istniejące nieprawidłowości, ale też zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne to proces wieloetapowy, wymagający od pacjenta cierpliwości oraz ścisłej współpracy z ortodontą. Pierwszym etapem jest zazwyczaj szczegółowa diagnoza, która obejmuje wykonanie zdjęć rentgenowskich, wycisków do modelu ortodontycznego oraz analizę stanu zdrowia jamy ustnej. Następnie, na podstawie zebranych danych, ortodonta opracowuje indywidualny plan leczenia, który uwzględnia specyfikę i nasilenie stwierdzonej wady.

Proces leczniczy często rozpoczyna się od przygotowania jamy ustnej do założenia aparatu, co może wiązać się z koniecznością leczenia próchnicy czy usuwania kamienia nazębnego. Samo leczenie ortodontyczne może trwać od kilku miesięcy do kilku lat i polega na stosowaniu stałego lub ruchomego aparatu ortodontycznego, którego główną funkcją jest stopniowa korekta położenia zębów i kształtu łuków zębowych przez wywieranie odpowiedniego nacisku.

Podczas całego procesu leczenia pacjent musi systematycznie odwiedzać ortodontę, aby ten mógł kontrolować postęp leczenia i w razie potrzeby dokonywać korekt w aparacie. Istotnym aspektem jest także konieczność przestrzegania przez pacjenta zaleceń ortodonty dotyczących higieny oraz diety, co ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia efektywności leczenia i uniknięcia ewentualnych powikłań.

Zabiegi dodatkowe podczas leczenia u ortodonty

Podczas leczenia ortodontycznego mogą okazać się konieczne zabiegi dodatkowe, które wspomogą proces korygowania wad zgryzu i położenia zębów. Zazwyczaj są one ściśle dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i obejmują szereg procedur wspierających efektywność terapii ortodontycznej. Do najczęstszych zabiegów dodatkowych zalicza się:

  • Ekstrakcję zębów: z przyczyn ortodontycznych, aby zyskać przestrzeń niezbędną do prawidłowego ustawienia pozostałych zębów, szczególnie w przypadkach silnego stłoczenia.
  • Leczenie chirurgiczne: np. operacje dołu ustnego, które pomagają skorygować znaczące wady kostne, nierzadko konieczne przy leczeniu.
  • Interwencje periodontologiczne: procedury mające na celu poprawę stanu dziąseł i przyzębia, co jest istotne dla utrzymania zębów w nowo ukształtowanej pozycji po zakończeniu leczenia ortodontycznego.
  • Zastosowanie mikroimplantów: czyli niewielkich śrub, które są tymczasowo umieszczane w kości szczęki w celu zapewnienia dodatkowego punktu oparcia dla aparatu ortodontycznego.
  • Leczenie estetyczne: takie jak budowa zębów przed leczeniem ortodontycznym w celu zapewnienia odpowiedniej formy i funkcji, po zakończeniu terapii ortodontycznej często wykonuje się także zabiegi estetyczne, których celem jest poprawa wyglądu uzębienia.

Rola ortodonty nie ogranicza się więc jedynie do doboru i instalacji aparatu ortodontycznego, ale często współpracuje z innymi specjalistami, np. chirurgami szczękowo-twarzowymi czy periodontologami, aby osiągnąć optymalne efekty leczenia.

Dlaczego prawidłowy zgryz jest tak istotny?

Zgryz pełni kluczową rolę w ogólnym zdrowiu i dobrym funkcjonowaniu całego organizmu. Prawidłowy zgryz zapewnia optymalne warunki do efektywnego żucia pokarmów, a tym samym wpływa na procesy trawienne. Co więcej, równomierne rozłożenie siły żucia na wszystkie zęby zmniejsza ryzyko ich nadmiernego zużycia i uszkodzenia.

Należy podkreślić, że nieprawidłowości w zgryzie często prowadzą do przeciążenia niektórych zębów, dziąseł oraz stawu skroniowo-żuchwowego, co z czasem może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zespół bólowy stawów skroniowo-żuchwowych (TMD). Zachwiania w równowadze zgryzowej mogą także generować ból głowy, karku oraz pleców, wynikający z napięcia mięśni i pogorszenia postawy ciała.

Istotnym czynnikiem jest również kwestia estetyczna – nierówne zęby często są przyczyną psychicznego dyskomfortu i mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę i relacje społeczne. Właściwa pozycja zębów ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób przyzębia i próchnicy. Ortodoncja przez korekcję zgryzu i ustawienia zębów może znacząco poprawić jakość życia pacjentów oraz przyczynić się do zachowania ich zdrowia na długie lata.

Źródło części informacji: https://orthoteam.pl/ortodoncja-wroclaw/

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej