Strona główna Aktualności Jakie zabiegi medycyny estetycznej można łączyć?

Jakie zabiegi medycyny estetycznej można łączyć?

przez admin

Jeśli kwas hialuronowy – to z peelingami czy sam? Jeśli mezoterapia to z laserem czy bez zabiegów związanych z emisją ciepła? Jakie prawa rządzą światem medycyny estetycznej?

Na nasze wątpliwości związane z łączeniem różnego typu zabiegów odpowiada lek. med. Edyta Pankowska-Pryt z Gabinetu Labella Medycyna Estetyczna w Łodzi.

1. Czy w odniesieniu do zabiegów medycyny estetycznej można mówić o ogólnych zasadach, wytycznych, których należy przestrzegać w łączeniu różnego rodzaju terapii?
Lek. med. Edyta Pankowska-Pryt: Nie ma ogólnych wytycznych – każdy lekarz wypracowuje sobie własne w oparciu o znajomość działania poszczególnych preparatów oraz liczbę i rodzaje zabiegów wykonywanych w gabinecie. Doświadczenie zdobyte w pracy z pacjentem przekłada się na liczbę oferowanych konfiguracji zabiegów. Ważne jest, aby były one możliwie komfortowe, dostosowane do indywidualnego progu bólowego pacjenta. Nie każdy jest w stanie podczas jednej sesji zabiegowej wytrzymać połączenie lasera frakcyjnego z mezoterapią, mimo że daje to doskonałe efekty. Przy zabiegach łączonych trzeba liczyć się również z tym, że w przypadku pojawienia się objawów niepożądanych, trudniej jest jednoznacznie określić przyczynę i tym samym podjąć optymalne leczenie. To od lekarza zależy, w jaki sposób połączy dane zabiegi. Z perspektywy pacjenta najważniejsze jest, aby miał on zaufanie do swojego lekarza, warto więc przed pierwszą wizytą poszukać w Internecie opinii o nim, sprawdzić jak zdobywał wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej, czy przynależy do jednej z organizacji zrzeszających lekarzy. O wyborze specjalisty nigdy nie powinna decydować tylko cena zabiegu.

2. Czy obecnie w medycynie estetycznej można mówić o produkcie uniwersalnym, takim, który świetnie współgra z wieloma różnymi zabiegami?
Tak, takim produktem jest na pewno kwas hialuronowy. Nie ma żadnych przeciwskazań do łączenia go z jakimikolwiek innymi zabiegami medycyny estetycznej. Ważne jest natomiast zachowanie odpowiedniego odstępu między poszczególnymi zabiegami oraz ustalenie właściwej kolejności terapii. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego to najbardziej uniwersalne i bezpieczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Warto je łączyć z innymi, ponieważ zawsze wnoszą one dodatkowe korzyści dla pacjenta.

3. Dlaczego kolejność odgrywa w tym przypadku taką rolę?
Kwas hialuronowy, podobnie jak toksyna botulinowa, reaguje na wysoką temperaturę, to znaczy, że aby efekt zabiegu utrzymywał się odpowiednio długo, bezpośrednio po iniekcji nie powinno się na przykład przeprowadzać zabiegów laserowych. Wiążą się one bowiem z emisją ciepła, które rozkłada kwas hialuronowy oraz osłabia działanie botoksu. Z tego też względu po tych zabiegach pacjentowi odradza się korzystanie z solarium.

4. Wiemy, czego unikać – a jakie zabiegi wzmacniają działanie kwasu hialuronowego?
Będą to na przykład peelingi medyczne, które połączone z mezoterapią kwasem hialuronowym dają jednoczesne pobudzenie, złuszczenie oraz nawilżenie skóry. Tu kolejność zabiegów nie ma większego znaczenia. Ważne jest natomiast, aby nie był to jeden zabieg, lecz seria następujących po sobie zabiegów z użyciem przebadanych preparatów, które dają  sprawdzony efekt, na przykład Teosyal Meso czy Redensity I. Tak jak wcześniej wspomniałam, kwas hialuronowy może być łączony – przez doświadczonego lekarza – z toksyną botulinową, laserami, peelingami, karboksyterapią, nićmi liftingującymi, stymulatorami kolagenu, osoczem bogatopłytkowym, światłem LED oraz wieloma innymi zabiegami.

5. Czy na jakieś inne czynniki należy jeszcze zwrócić uwagę?

Trzeba również dostosować zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego do planów i stylu życia pacjenta. Nie warto na przykład proponować mu zabiegu tuż przed wyjazdem w ciepłe kraje, gdyż, podobnie jak w przypadku lasera, działanie wysokich temperatur spowoduje szybszy rozkład podanego kwasu hialuronowego. Niekorzystnie na utrzymywanie się efektu może wpływać również palenie papierosów czy alkohol. Zawsze należy o tym porozmawiać z pacjentem, planując dla niego plan zabiegów.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej