Strona główna Uroda Bezpiecznie na słońcu z marką Soraya

Bezpiecznie na słońcu z marką Soraya

przez admin

Korzystając ze słonecznych dni nie myślimy o tym, jak dużym wyzwaniem dla naszej skóry jest promieniowanie UV. Skutki jego działania w postaci opalenizny widzimy bardzo szybko, ale niekorzystne zmiany, zachodzące w skórze dadzą o sobie znać dopiero po pewnym czasie.
Prowadzone w ostatnich latach liczne kampanie społeczne znacznie podniosły świadomość konsumentów w zakresie bezpiecznego opalania i zapobiegania poparzeniom słonecznym.

Wśród entuzjastów opalania, którzy nie dali się przekonać argumentami zdrowotnymi, coraz częściej grozę budzi perspektywa przyspieszonego starzenia się skóry, czy powstawania przebarwień. Dzięki tym działaniom ochrona przeciwsłoneczna stała się podstawą pielęgnacji podczas urlopu, czy wakacji, a coraz częściej mówi się także o konieczności codziennej ochrony przed promieniowaniem UV. Obecnie uznaje się, że właściwa ochrona przed słońcem, rozpoczęta odpowiednio wcześnie (nawet w dzieciństwie) może przyczynić się do ograniczenia objawów starzenia skóry nawet o 80%!

Stan zagrożenia
Blisko 52% z promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi to światło widzialne, nieco powyżej 5,5% to promieniowanie UVA, a tylko 0,5% to promieniowanie UVB. Intensywność promieniowania jakiemu poddawana jest nasza skóra zależy od strefy geograficznej (czym bliżej równika, tym większe natężenie UVB i UVA) oraz wysokości n.p.m. (im wyżej, tym natężenie UVB i UVA  większe). Jednak promieniowanie ultrafioletowe to najbardziej agresywny dla skóry zakres widma słonecznego. Jest ono czynnikiem reakcji prozapalnych powstających w wyniku bezpośredniego działania na DNA lub generowania reaktywnych cząsteczek tzw. wolnych rodników. UVB odpowiada za reakcje rumieniowe, poparzenia słoneczne, powstawanie opalenizny oraz za bezpośrednie negatywne oddziaływanie w obrębie DNA, natomiast UVA posiada energię generującą wolne rodniki, którym przypisuje się przyspieszenie procesów prowadzących do starzenia się skóry tzw. fotostarzenie.

Wolne rodniki generowane w skórze w wyniku promieniowania UVA powodują nierównomierną agregację elastyny w warstwie siateczkowatej skóry, co prowadzi do pogłębiania się zmarszczek. Wśród objawów przewlekłej ekspozycji na UV, wymienić można także zmniejszenie ilości kolagenu oraz zmiany w obrębie naskórka.

Wszystko to składa się na obraz skóry o żółtawym odcieniu, z licznymi zmarszczkami i rozszerzonymi naczynkami, wewnątrz której dochodzi do „przewlekłego stanu zapalnego”. Wśród negatywnych następstw UVA wymienia się także rumień, a nawet nowotwory skóry.

Promieniowanie UV jest również jednym z najważniejszych czynników, którym przypisuje się odpowiedzialność za starzenie zewnątrzpochodne włosów. Ekspozycja na słońce powoduje  „blaknięcie” włosów spowodowane spadkiem ilości melaniny, a także uszkodzenia struktury włosa.

Linia słoneczna SORAYA to szeroka
gama produktów, dzięki którym możesz bezpiecznie spędzać czas na słońcu i
efektywnie chronić swoją skórę, a po kąpieli słonecznej cieszyć się
piękną opalenizną i doskonale wypielęgnowanym ciałem. W bogatym
portfolio bez trudu znajdziesz kosmetyki dopasowane do swoich
indywidualnych potrzeb, typu karnacji, wrażliwości na słońce oraz stylu
życia.

 • Kosmetyki ochronne o różnych wartościach SPF w formie kremów, balsamów i olejków
 • Kosmetyki ochronne dla dzieci o różnych wartościach SPF
 • Kosmetyki po opalaniu  regenerujące i kojące skórę
 • Kosmetyki po opalaniu utrwalające opaleniznę
 • Przyspieszacze opalania

Dzięki innowacyjnym badaniom i wieloletniemu doświadczeniu kosmetyki do opalania SORAYA to:

 • Nowoczesne i bezpieczne receptury, zapewniające skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB  oraz pielęgnację skóry.

 

 • System
  ochronny oparty na wysokiej jakości fotostabilnych filtrach,
  zapewniający szeroki zakres ochrony przed promieniowaniem słonecznym,
  powstawaniem przebarwień oraz poparzeniami.

 

 • Wysoka
  skuteczność w ochronie przed wolnymi rodnikami, które powstają w wyniku
  promieniowania UV i powodują procesy starzenia się skóry.

 

 • Pierwsze
  na Polskim rynku produkty promieniochronne z potwierdzonym w badaniach
  ex vivo współczynnikiem ochrony przed wolnymi rodnikami RSF.

 

 • Badania
  wykazały, że produkty SORAYA redukują ilość wolnych rodników
  powstających w skórze w wyniku promieniowania UV nawet o 97%, a tym
  samym, zwiększają bezpieczeństwo podczas opalania i w znacznym stopniu
  chronią przed procesami fotostarzenia.

 

Strategie obronne
W zapobieganiu fotostarzeniu się skóry kosmetologia ma licznych sprzymierzeńców. Są nimi z pewnością antyoksydanty takie jak kwas askorbinowy, tokoferol czy flawonoidy. Mechanizm ich działania opiera się na wyłapywaniu i dezaktywowaniu wolnych rodników. Jednak, jak wskazują ostatnie badania, podstawą działania ochronnego powinno być przede wszystkim działanie prewencyjne, skupiające się na uniemożliwieniu powstawania wolnych rodników. Kluczowym zatem elementem pielęgnacji przeciwstarzeniowej jest odpowiedni dobór filtrów w połączeniu ze skutecznym, stabilnym systemem antyoksydantów.

Zawarte w kosmetykach filtry UV dzielimy na fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne (mineralne) działają niczym mikrolustra umieszczone na powierzchni skóry, odbijając i rozpraszając padające na nią promienie słoneczne. Filtry chemiczne natomiast mają zdolność pochłaniania energii promieniowania słonecznego i przekształcania jej w nieszkodliwe ciepło. Istotnym elementem procesu opracowywania produktów mających na celu ochronę przed promieniowaniem UV jest wyznaczenie współczynników ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB (SPF) i UVA (PPD). Są to niezbędne i obowiązkowe składowe oceny skuteczności oraz bezpieczeństwa w przypadku wszystkich produktów „plażowych” oraz dobra praktyka w przypadku wszystkich innych kosmetyków, na opakowaniach których deklarowana jest ochrona przeciwsłoneczna.

Znany nam doskonale współczynnik SPF (ang. Sun Protection Factor) określa ochronę przed promieniowaniem UVB, natomiast stopień ochrony przed UVA dla kosmetyku ochrony przeciwsłonecznej musi być równy co najmniej 1/3 ochrony UVB. Jednak sama obecność filtrów UV w kosmetyku oraz deklarowane wartości SPF i PPD nie powiedzą nam, w jakim stopniu nasza skóra jest chroniona przed zewnątrzpochodnym powstawaniem wolnych rodników, a tym samym fotostarzeniem. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego układu wszystkich składników receptury oraz każdorazowe potwierdzenie poziomu ochrony w badaniach aparaturowych.

 

Opalanie – katalog produktów SORAYA

Aktywatory procesu opalania (przyspieszacze) -na plażę i do solarium

 1. Przyspieszacz opalania z kompleksem nawilżającym, na plażę i do solarium.
 2. Przyspieszacz opalania z kompleksem ujędrniającym, na plażę i do solarium.
 3. Przyspieszacz opalania z kompleksem nawilżającym i witaminą E, spray


Opalanie pod kontrolą

 1. Wodoodporny Balsam do opalania SPF 6 niska ochrona
 2. Wodoodporny Balsam do opalania SPF 10 niska ochrona
 3. Wodoodporny Balsam do opalania SPF 15 średnia ochrona
 4. Wodoodporny Balsam do opalania SPF 20 średnia ochrona
 5. Wodoodporny Balsam do opalania SPF 30 wysoka ochrona
 6. Wodoodporny Balsam do opalania SPF 50 wysoka ochrona


Ochrona twarzy

 1. Ochronny krem do twarzy SPF 25 średnia ochrona


Olejki do opalania

 1. Wodoodporny Olejek do opalania SPF 6 niska ochrona
 2. Wodoodporny Olejek do opalania SPF 10 niska ochrona   

 


Produkty po opalaniu

 1. Kojący żel po opalaniu SOS
 2. Łagodzący Balsam po opalaniu Chłodząca bryza
 3. Ultranawilżający Balsam utrwalający opaleniznę
 4. Rozświetlający Balsam utrwalający opaleniznę ze złocistymi drobinkami
 5. Wygładzający olejek podkreślający opaleniznę z olejem makadamia    


Dla dzieci

 1. Wodoodporny Balsam do opalania dla dzieci SPF 20 średnia ochrona    
 2. Wodoodporny Balsam do opalania dla dzieci SPF 30 wysoka ochrona
 3. Wodoodporny Balsam do opalania dla dzieci SPF 50 wysoka ochrona
 4. Łagodzący balsam po opalaniu dla dzieci

Tarcza dla skóry
Jedną z technik pomiarowych mających zastosowanie w biologii i medycynie (a ostatnio także w kosmetologii!), w celu monitorowania ilości wolnych rodników powstających w skórze jest spektroskopia elektronowego rezonansu paramagnetycznego EPR. Metoda ta doskonale nadaje się do oceny aktywności przeciwrodnikowej antyoksydantów, filtrów UV i gotowych produktów kosmetycznych, w tym także do oceny efektywności produktów ochrony przeciwsłonecznej w zakresie ograniczania generowania w skórze wolnych rodników pod wpływem promieniowania UV.

W ostatnim przypadku wynik pomiarów podawany jest w postaci współczynnika RSF (ang. Radical Skin/Sun-protection Factor), gdzie wartość RSF wyraża stosunek ilości wolnych rodników generowanych pod wpływem UV w skórze niechronionej do ilości wolnych rodników generowanych w tych samych warunkach w skórze chronionej kosmetykiem. Współczynnik RSF stanowi doskonałe narzędzie potwierdzające skuteczność produktu z kategorii anti-aging lub produktu ochrony przeciwsłonecznej. Jego wartość jest w dużym stopniu powiązana z obecnością filtrów.

Idea łączenia ochrony „pasywnej” z udziałem filtrów UV oraz ochrony „aktywnej” z udziałem antyoksydantów wydaje się być niezwykle obiecująca w świetle rozwoju produktów ochrony przeciwsłonecznej i przeciwstarzeniowych. Uzyskanie skutecznego kosmetyku w obu tych zakresach wymaga szeregu badań, odpowiedniego doboru filtrów, ze szczególnym naciskiem na ochronę UVA, zapewnienia wysokiej stabilności i biodostępności antyoksydantów.

W ten obiecujący i nowatorski trend już w ubiegłym roku wpisała się marka SORAYA, deklarując na dwóch kosmetykach plażowych poziom ochrony przed wolnymi rodnikami, oznaczony w badaniach współczynnika RSF metodą  ex vivo. W tym roku badania RSF przeszły kolejne produkty z linii, a ich wyniki wykazały, że kosmetyki słoneczne SORAYA redukują ilość wolnych rodników powstających w skórze w wyniku promieniowania UV nawet o 98%, a tym samym, zwiększają bezpieczeństwo podczas opalania i w znacznym stopniu chronią przed procesami fotostarzenia. Tak wysoka skuteczność i kompleksowe działanie jest bardzo innowacyjnym spojrzeniem na pielęgnację słoneczną.

Paulina Pucher, kosmetolog

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej