Strona główna Aktualności Jak kupować zmywarkę? – poradnik

Jak kupować zmywarkę? – poradnik

przez admin

Kupno i instalacja zmywarki do naczyń jest sporą inwestycją, jednak posiadanie tego urządzenia to bardzo duże ułatwienie w codziennym życiu i spora oszczędność pieniędzy. Jak wybrać najlepszą zmywarkę?

Zmywarka do naczyń pozostaje dla niektórych zbędnym sprzętem, który generuje większe rachunki za prąd i wodę. Nie jest to słuszne przekonanie, bo pomimo, że zakup urządzenia wiąże się z poniesieniem jednorazowego dużego wydatku, tak naprawdę pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Co znajdziesz w sklepach?

W ofercie elektromarketów znajdziesz dwa typy zmywarek: urządzenia wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy. Nie różnią się one sposobem działania. Podczas zakupu warto przemyśleć, jaki rozmiar urządzenia będzie dla ciebie najlepszy. Możesz wybrać spośród kompaktowych urządzeń, odpowiednich dla singli lub pary, zmywarek o szerokości 45 cm (dobrze sprawdzą się w przypadku rodziny 2+1) oraz odpowiednich dla wielodzietnej rodziny zmywarek o szerokości 60 cm.
Zwróć uwagę, ile wody na cykl zużywa upatrzony przez ciebie model. Sprawdź też, czy urządzenie głośno pracuje. Większość zmywarek wytwarza hałas w wysokości 40-45 dB. Zwróć uwagę na klasę energetyczną. Energooszczędne zmywarki to sprzęty o klasie A i wyższej.
Dodatkowe funkcje
Nowoczesne urządzenia, które znajdziesz w sklepach, mają szereg bardzo przydatnych udogodnień. Większość zmywarek wyposażonych jest w system elastycznych półek, które umożliwiają dowolne ułożenie naczyń w urządzeniu (na przykład energooszczędne zmywarki Samsung, czy Bosch). Jeśli zależy ci na szczególnym zachowaniu higieny, może cię zainteresować funkcja Higiena Plus, zainstalowana w zmywarkach Bosch. Z kolei zmywarki Samsung wyposażone są w opcję podzielenia dolnego kosza na strefy, dzięki czemu podczas jednego cyklu możesz wyczyścić i delikatną porcelanę, i mocno zabrudzone garnki. 
Inną ciekawą funkcjonalnością jest automatyczne otwieranie drzwi zmywarki po zakończeniu cyklu mycia (zmywarki Samsung). Zaś funkcja połowy wsadu, pozwala umyć niewielką ilość naczyń (zmywarki Beko, Zanussi, Whirlpool). Energooszczędne zmywarki (Siemens, Elektrolux) są też często wyposażone w wymienniki ciepła, które umożliwiają wykorzystanie ciepła raz ogrzanej wody do podgrzania jej na kolejnym etapie, co zmniejsza zużycie prądu o około 15%.
Zalety i wady zmywarki
Główną zaletą zmywarki wolnostojącej lub zmywarki do zabudowy, jest ogromna oszczędność czasu. Dodatkowo, zmywanie w zmywarce jest bardziej higieniczne, gdyż zapobiega gromadzeniu się bakterii w okolicach zlewu kuchennego, a wysoka temperatura podczas mycia i suszenia naczyń gwarantuje, że będą one czyste i suche.
Podczas cyklu mycia, zazwyczaj zużywane jest około 10-12 litrów wody. Jest to o wiele mniejsza ilość, niż podczas tradycyjnego zmywania. Często podawanym przez przeciwników zmywarek argumentem, jest spore zużycie prądu. Trzeba jednak pamiętać, że mycie ręczne też wiąże się z poborem energii, którą zużywasz, aby ogrzać wodę.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej