Strona główna Aktualności Zabiegi ortopedyczne, które poprawią komfort codziennego funkcjonowania

Zabiegi ortopedyczne, które poprawią komfort codziennego funkcjonowania

przez admin

Przeprowadzenie operacji ortopedycznej pozwala pacjentom na powrót do tak długo oczekiwanej pełnej sprawności. Oczywiście musimy wówczas zachować pełen reżim higieniczny, w myśl zasady: „po pierwsze nie szkodzić”, ale zarówno personel, jak i pacjenci rozumieją zasadność i wagę tych środków ochrony. Przestrzeganie reguł pozwala bowiem na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegów – wyjaśnia lek. med. Jakub Bryll, ortopeda-traumatolog, ortopeda z Centrum Medycznego Damiana.

Wśród zabiegów ortopedycznych, które nie zawsze wymagają natychmiastowego przeprowadzenia, jednak pozwalają poprawić komfort życia pacjenta, znajdują się m.in.:

1. Artroskopia kolana
– wśród wskazań do wykonania tego zabiegu wymienia się m.in. brak ruchomości w obrębie stawów kolanowych, zmiany zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenia stawów czy torbiele okołostawowe. Artroskopia polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcia skóry specjalnego endoskopu w okolice stawów, dzięki czemu chirurg uzyskuje na ekranie dokładny obraz chorego miejsca. Pozwala to przede wszystkim na szczegółową analizę miejsca zmienionego chorobowo. To tzn. artroskopia diagnostyczna, która może być poszerzona o artroskopię leczniczą. Wówczas za pomocą specjalnych precyzyjnych narzędzi, posiłkując się obrazem z ekranu monitora, lekarz może np. oczyścić staw czy naprawić uszkodzone struktury. Artroskopia może również dotyczyć barku czy stawów łokciowych.

2. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego w systemie Angel – zabieg ten wykonywany jest m.in. w przypadku regeneracji uszkodzonego ścięgna Achillesa, zapalenia stawów kolanowych, konieczności stymulacji więzadeł, ścięgien i chrząstki stawowej. Przed zabiegiem następuje separacja krwi pacjenta, z której zostaje uzyskane osocze bogatopłytkowe. Tak uzyskany roztwór aplikuje się w chore miejsce (np. w okolice stawów kolanowych), dzięki czemu następuje m.in. zintensyfikowana produkcja nowego kolagenu, który jest głównym składnikiem stawów, ścięgien i chrząstek.


3. Operacja usunięcia zespołu cieśni nadgarstka –
dolegliwość ta polega na odczuwaniu przez pacjenta m.in. intensywnego mrowienia, bólów, sztywności palców czy drętwienia. Główną przyczyną jest nacisk i podrażnianie nerwu pośrodkowego. Bardzo często problemy te potęgują się w nocy, dlatego osoby cierpiące na te schorzenia, niejednokrotnie budzą się z powodu dużego dyskomfortu. Wśród przyczyn wymienia się m.in. charakter pracy (przed komputerem) czy intensywne ćwiczenia fizyczne, które wymagają utrzymywania ręki w jednej wymuszonej pozycji. Zabieg polega na usunięciu lub oczyszczeniu miejsc przy nadgarstku, które doprowadzają do wspomnianego ucisku na nerw i powodują opisane dolegliwości.

4. Endoprotezoplastyka stawów biodrowych i kolanowych – endoproteza to nic innego, jak
sztuczny staw, który wszczepiany jest pacjentowi, którego stawy zostały na tyle zniszczone, że nie mogą zostać wyleczone za pomocą innych metod – np. rehabilitacji czy farmakoterapii. Operacja jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta, ponieważ zostaje przeprowadzona najczęściej w znieczuleniu ogólnym (rzadziej podpajęczynówkowym). Pierwszym etapem operacji jest usunięcie zniszczonych fragmentów stawów i dokładne oczyszczenie chorego miejsca. Następnie chirurg umocowuje endoprotezę i kontroluje zarówno jej zakres ruchomości. Ostatnim krokiem jest ostateczne zamocowanie sztucznego stawu oraz specjalnych drenów, które spełniają niezwykle istotną funkcję – ich rolą jest odprowadzanie nadmiaru krwi. Zabieg wymaga niemal natychmiastowego wdrożenia rehabilitacji, która zostaje indywidualnie dobrana przez lekarza prowadzącego. Konieczny jest również kilkudniowy pobyt pacjenta w szpitalu w celu bieżącej obserwacji.

Do innych zabiegów należą ponadto: rekonstrukcja więzadeł krzyżowych, operacje paluchów koślawych tzw. halluksów czy endoproteza stawu biodrowego.

Leczenie innych schorzeń i chorób w obecnej sytuacji jest niezwykle potrzebne. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi (również chirurgii ortopedycznej) powinny być przeprowadzane z zachowaniem pełnych środków bezpieczeństwa, zarówno wobec personelu, pacjenta oraz innych osób korzystających z pomocy placówek medycznych.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej